Na programu se podílejí ZUŠ V. Talicha Beroun, ZUŠ Dobřichovice, ZUŠ Kladno, ZUŠ Hořovice, ZUŠ Kouřim, ZUŠ Biskupská Praha, soukromá ZUŠ Králův Dvůr a jako hosté vystoupí hudební soubor ze spřátelené Musik-und Kunstschule Havelland z Německa. „ZUŠ Open na zámku Liteň patří již k našim tradičním a úspěšným akcím. Náš velký dík patří paní Ivaně Leidlové za opětovné pozvání a podporu základního uměleckého vzdělávání,“ dodává ředitelka ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová.

Bohatý program ve Středočeském kraji nachystala i celá řada dalších ZUŠ. Například Palackého náměstím v Kutné Hoře bude 22. května znít samba v podání žáků ZUŠ Kutná Hora a ZUŠ Zruč nad Sázavou. V Novém Strašecí tamní ZUŠ zve 22. května na Komenského náměstí na nejrůznější dílničky, kde si zájemci mohou vyzkoušet výtvarné techniky, taneční kreace, divadelní postupy i muzicírování.

Celou akci zakončí flash mob. Černošická ZUŠ přispěje do programu ZUŠ Open venkovní výstavou a 26. května i provedením dětské opery Brundibár Hanse Krásy. V Sedlčanech ZUŠ připomene 25. května akcí Jarní ťukání folklórní tradice regionu. ZUŠ Říčany si pozvala ke spolupráci kamarády z více jak 400 km vzdálené Orlové a na 25. května žáci připravili akci s názvem Když OPEN, tak open ZUŠ Říčany a ZUŠ Orlová a společně rozezní zahradu Olivovy dětské léčebny.

ZUŠ Jana Ladislava Dusíka v Čáslavi zve od 23. do 30. května na sérii tanečních večerů v Dusíkově divadle. V Kolíně chystá na 28. května ZUŠ Fr. Kmocha v Městském divadle tradiční každoroční závěrečné společné vystoupení žáků nazvané Letohrátky - "Dancing Queen". 

Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open se letos uskuteční posedmé. Během dvou týdnun opět díky festivalu uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst. V letošním roce se do programu zapojilo více jak 439 základních uměleckých škol z celé České republiky, které zvou na více jak 500 zdarma přístupných koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav a dalších projektů. Jedna z největších kulturních událostí u nás se koná pod patronací pěvkyně Magdaleny Kožené. 

V letošním roce poprvé festival potrvá s ohledem na velké množství akcí dva týdny, a to od 21. května do 4. června. Žáci jednotlivých škol se představí jak v rámci krajských přehlídek, tak stovek individuálních akcí v každém kraji. Vrcholem ZUŠ Open bude v Praze celodenní program v Senátu Parlamentu ČR v sobotu 3. června. Na programu se podílí na 40 ZUŠ z celé ČR, vystoupí zde více než 800 účinkujících žáků a pedagogů napříč uměleckými obory. Veřejnost se může těšit i na workshopy, výtvarné dílny a výstavy. Hostem programu bude operní pěvec Roman Janál či herec Svatopluk Schuller.

Cílem festivalu je nejen představit práci jednotlivých ZUŠ, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání. ZUŠ v České republice aktuálně navštěvuje téměř 250 000 žáků a studentů. „Vždy mne překvapuje kvalita programu, se kterým se ZUŠ do festivalu zapojují a cítím velký vděk i úctu ke všem kolegům pedagogům, kteří se dětem na ZUŠ s láskou a nasazením věnují. Systém základního uměleckého vzdělávání je v celosvětovém měřítku unikátem a máme být na co hrdí,“ říká ředitelka ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová.

Dlouhodobým posláním festivalu je také podpořit spolupráci mezi jednotlivými ZUŠ napříč regiony a rozvíjet vzájemnou inspiraci. Počet společně připravovaných krajských projektů tak každoročně narůstá. Pod tradičním festivalovým mottem „ZUŠ Open pomáhá“ budou na programu i akce s významným sociálním přesahem směrem k pomoci potřebným a se zapojením žáků se zdravotním handicapem či sociálním znevýhodněním. Mimořádnou pozornost věnuje festival ZUŠ Open letos literárně-dramatickým a tanečním oborům.

ZUŠ Open