„Konětopská ulice tvoří páteřní komunikaci obce. Poblíž nově nasvíceného přechodu se napojuje na silnici II/244, kterou skrze Čečelice a další obce na trase spojuje s nájezdem na dálnici D10. Vzhledem ke svému profilu navíc svádí řidiče k rychlejší jízdě, takže často dochází k překračování maximálně povolené rychlosti. To je zvláště za snížené viditelnosti nebezpečné pro přecházející chodce. Proto jsme zažádali o grant u Nadace ČEZ, abychom zvýšili jejich bezpečnost,“ říká starosta Jiří Kábrt. Právě kvůli rychlejší jízdě některých motoristů v těchto místech nechaly Čečelice nainstalovat i měřiče rychlosti.

Přechod v centru Čečelic není ovšem jediný, který se podařilo z nadační částky 120 tisíc korun realizovat. Druhý se nachází na začátku Všetatské ulice a třetí na konci Konětopské ulice směrem k nájezdu na dálnici D10. Tam také začíná měření rychlosti směrem do obce.

„Realizace všech tří přechodů přišla obec zhruba na 220 tisíc korun, takže příspěvek od Nadace ČEZ byl pro nás příjemnou finanční injekcí. Vše jsme si dělali svépomocí, tím jsme i hodně peněz ušetřili. Kdybychom si najali nějakou dodavatelskou firmu, tak bychom opravdu měli jen na jeden Oranžový přechod,“ podotkl starosta.

Města a obce mají možnost bezpečnost na rušných komunikacích nejen v blízkosti škol, školek a další veřejných budov ovlivnit už od roku 2013, kdy Nadace ČEZ poprvé vyhlásila grantové řízení Oranžový přechod.

„V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích „vidět a být viděn“ podporujeme města a obce napříč celou republikou v budování osvětlených přechodů. V místech, kde se pohybuje hodně lidí včetně malých dětí, platí toto pravidlo dvojnásob. Kvalitní nasvícení „zebry“ přitom dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 procent,“ vysvětlila Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ, a připomněla, že mezi nejtragičtější příčiny dopravních nehod zaviněných řidiči bohužel stále patří nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu, a to i kvůli jeho přehlédnutí za snížené viditelnosti, když není přechod řádně osvětlen.