Na svou činnost se preventisté zaměřili nejen mimo obce, kde je ze zákona povinnost za snížené viditelnosti mít na sobě viditelné prvky z retroreflexního materiálu, ale i v obcích. Zde apelovali zejména na chodce v tmavém oblečení, aby nosili reflexní pásky. Připomínali jim, že život a zdraví je to nejcennější, co člověk má a měli by udělat maximum pro svou ochranu.

Zdroj: Youtube

Používání reflexních prvků je velmi důležité, neboť velmi často dopravní policisté při dopravní nehodě slýchávají větu, že řidič chodce neviděl nebo ho viděl až na poslední chvíli. O zavinění nehody (rychlost vozidla, pohyb chodce…) nemá cenu diskutovat, ale stále zůstává otázka následků. Při nehodě vozidla s chodcem bývají pro chodce následky bohužel velmi často tragické.

Děti jsou na silnicích ohroženy víc, než jiní chodci. Jsou méně soustředěné a nedokážou ještě dobře odhadovat a předvídat. O to důležitější je, aby byly na silnici co nejlépe vidět. Světlé oblečení, školní brašna a boty s reflexními doplňky učiní jejich každodenní cestu do školy i ze školy bezpečnější.

Interaktivní výstava Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem.
Úspěšná interaktivní výstava Lidé odvedle je k vidění v mělnickém muzeu

Policisté chodcům také vysvětlovali, že předměty z reflexních materiálů je nejlepší umístit na pohyblivých částech těla, ideálně nad zápěstím a nad kotníkem. Na pohybující se světélkující body reagují řidiči zhruba 3x dříve než na reflexní plošky staticky umístěné na trupu. Proto jsou i reflexní přívěsky považovány za významný preventivní prvek snižující pravděpodobnost zachycení chodce automobilem až o 85 %. Důležité je, máme-li třeba jen jeden reflexní pásek, mít ho na straně směrem do vozovky a nemít ho někde pod oblečením, ale viditelný ze všech stran. Dětem pak můžou rodiče pořídit oblečení, které je již vybaveno prvky z reflexních materiálů, stejně jako jsou takto vybaveny již i školní brašny.

Tato pravidla pak preventivní týmy vysvětlovali také nejmenším školákům při následných besedách.

Podpořte svého zvířecího favorita v Zooparku Zelčín.
Adoptovat zvířátko může v Zooparku Zelčín rodina, pracovní kolektiv i třída

U řidičů policisté kladli apel na umístění reflexní vesty. Je velmi důležité, aby řidič, který má nějakou závadu na vozidle, z něho vystupoval s již nasazenou reflexní vestou. Řidič vyměňující například potmě či za jinak snížené viditelnosti, který není dostatečně osvětlený, se velmi často stane účastníkem dopravní nehody. A při tom stačí tak málo, navléci si reflexní vestu. To platí i pro spolujedoucí. Proto řidičům doporučovali, aby měl řidič ve vozidle vesty i pro ostatní pasažéry.

Policie ČR