V každém měsíci loňského roku počínaje červencem a konče prosincem se mohly SDH zapojit také do Recykloligy a získat za realizovaný sběr vysloužilého elektra kromě obvyklých odměn od Elektrowinu také jeden soutěžní los. Ve hře bylo 20 výher v celkové hodnotě 34 000 korun a navíc zvláštní prémie pro Super vítěze ve výši 10 tisíc korun.

„Slosování za období říjen – prosinec 2020 přineslo výhry SDH Vysoká z mělnického okresu ve Středočeském kraji, Záříčí z okresu Kroměříž ve Zlínském kraji, Křetín z okresu Blansko v Jihomoravském kraji, a stejně jako v prvním kole také dalším sedmi sborům z celé republiky,“ informoval předseda představenstva Elektrowin a.s. Roman Tvrzník. „Využít je budou moci pro svou činnost,“ upřesnil.

„Odměny přispívají nemalou měrou do rozpočtu sboru. Peníze poté investujeme do vybavení technikou a různých zajímavých benefitů pro naše děti. Jsou to například výlety, plavání a podobné aktivity,“ informuje Zdeněk Rušar, člen revizní rady SDH Vysoká.

Natáčení filmu Na západní frontě klid v Hoříně
Koně, vojáci a historické vozy. Hořín se proměnil v dějiště Remarqueova románu

V období červenec–září se na prvních třech příčkách mezi desítkou vylosovaných ocitli hasiči SDH Zlonice z okresu Kladno ve Středočeském kraji, SDH Velká Bukovina z okresu Děčín v Ústeckém kraji a další sbor z Kladenska, SDH Klobuky.

Kompletní seznamy výherců můžete najít na webových stránkách projektu.

„Super vítězi se stali dobrovolní hasiči z Žacléře v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji,“ dodává Roman Tvrzník.

„Do současnosti bylo na odměnách hasičům vyplaceno na 40 milionů korun,“ připomíná Tvrzník.

Mšice na angreštu.
Rady do zahrady: Jak si poradit se škodlivými mšicemi?

Každý ze sborů, které se nejen zaregistrovaly, ale také skutečně pomohly sbírat staré elektro, tak získal v průměru 24 652 korun. Ty mohl využít na svou další činnost.

„Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu,“ připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Autor: Jan Marxt