V každém měsíci loňského roku počínaje červencem a konče prosincem se mohly SDH zapojit také do Recykloligy a získat za realizovaný sběr vysloužilého elektra kromě obvyklých odměn od Elektrowinu také jeden soutěžní los. Ve hře bylo 20 výher v celkové hodnotě 34 000 korun a navíc zvláštní prémie pro Super vítěze ve výši 10 tisíc korun.

„Slosování za období říjen – prosinec 2020 přineslo výhry SDH Vysoká z mělnického okresu ve Středočeském kraji, Záříčí z okresu Kroměříž ve Zlínském kraji, Křetín z okresu Blansko v Jihomoravském kraji, a stejně jako v prvním kole také dalším sedmi sborům z celé republiky,“ informoval předseda představenstva Elektrowin a.s. Roman Tvrzník. „Využít je budou moci pro svou činnost,“ upřesnil.

„Odměny přispívají nemalou měrou do rozpočtu sboru. Peníze poté investujeme do vybavení technikou a různých zajímavých benefitů pro naše děti. Jsou to například výlety, plavání a podobné aktivity,“ informuje Zdeněk Rušar, člen revizní rady SDH Vysoká.

V období červenec–září se na prvních třech příčkách mezi desítkou vylosovaných ocitli hasiči SDH Zlonice z okresu Kladno ve Středočeském kraji, SDH Velká Bukovina z okresu Děčín v Ústeckém kraji a další sbor z Kladenska, SDH Klobuky.

Kompletní seznamy výherců můžete najít na webových stránkách projektu.

„Super vítězi se stali dobrovolní hasiči z Žacléře v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji,“ dodává Roman Tvrzník.

„Do současnosti bylo na odměnách hasičům vyplaceno na 40 milionů korun,“ připomíná Tvrzník.

Každý ze sborů, které se nejen zaregistrovaly, ale také skutečně pomohly sbírat staré elektro, tak získal v průměru 24 652 korun. Ty mohl využít na svou další činnost.

„Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu,“ připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Autor: Jan Marxt