Letošní kroužkování sokolích mláďat představuje další úspěšný rok hnízdění těchto výjimečných dravců na komíně kralupské rafinerie. Spolu se třemi mláďaty, která sokoli vyvedli také v litvínovské rafinerii, se tak od začátku sledování v roce 2011 v areálech ORLEN Unipetrolu podařilo sokolům vyvést celkem 55 mláďat.

Sokolí pár v Kralupech hnízdí už od roku 2017, první čtyři roky ale mladé nevyvedl. Poprvé se zadařilo až v roce 2021, kdy sameček se samicí vyvedli první dva potomky. Po roční pauze vychovali další mladé v loňském roce, dokonce čtyři. Letos se sokolí pár stará o tři mladé sokoly.

Mladí dravci dostávají identifikační kroužky zhruba po třech až čtyřech týdnech od jejich vylíhnutí. Kroužky slouží ornitologům ke sledování vývoje sokolí populace na našem území a evidenci hnízdících párů. Díky nim je tak třeba známé, že sameček okroužkovaný na litvínovském komíně v roce 2020 zahnízdil loni i předloni na teplárně Trmice s německou samicí.

Při kroužkování musí ornitolog zdolat výšku okolo sta metrů, aby se ke hnízdu dostal. Při jeho spatření obvykle samice po dobu pobytu ornitologů u hnízda odlétne a co se děje s jejími mláďaty, sleduje zpovzdálí. Sokolím mláďatům se na každou nohou nasadí jeden kroužek.

Díky odečítacímu kroužku je možné identifikovat jedince bez nutnosti chycení. Sledovat počty sokolů je tak možné například i pomocí dalekohledu, fotopasti či kamery. Druhý kroužek, národní, určuje, že je sokol z České republiky.

Sokoli své mladé vyvedli také v dalších areálech skupiny ORLEN Unipetrol. V litvínovské rafinerii sokolí rodiče vyvedli stejně jako v té kralupské tři mladé a vyvést mláďata se podařilo sokolům také v pardubickém Paramu. Sokoli obvykle odlétají ze svého hnízda v průběhu června. Do té doby jejich rychlý růst a krmení od rodičů může sledovat také široká veřejnost a to na webových stránkách starameseosokoly.cz.