Malá obec Štětkovice, ležící mezi Olbramovicemi a Sedlčany, nabízí návštěvníkům spojení pohybových aktivit s místem k relaxaci a duchovnímu zamyšlení. Stává se tak zajímavým a nevšedním tipem na výlet nedaleko Prahy – jak pěšky, na kole, autem či vlakem. Štětkovice (s 300 obyvateli) se původně jmenovaly Ščedrkovice po svém zakladateli Ščedrkovi. První písemná zpráva pochází z roku 1521, letos tedy slaví obec 500 let od svého vzniku.

Rozjímání i sportovní vyžití

Navštívit zde můžete například Park Drama věků. Autorem myšlenky je investor a filantrop Radim Passer, za realizací stojí křesťansky orientovaná organizace Maranatha. Park slouží nejen pro aktivní odpočinek, ale především k nasměrování přemýšlivých lidí k hodnotám, které nás přesahují. Na dvanácti skleněných tabulích se můžete dozvědět o vzniku, průběhu a rozhodujících momentech stvoření světa jako velkého dramatu věků.

„Dvanáct zastavení, to je dvanáct míst, která poskytují příležitost k zamyšlení o vzniku, průběhu, rozhodujících momentech a vyvrcholení velkého dramatu věků. Texty jsou převzaty ze série Drama věků, kterou napsala americká spisovatelka Ellen G. Whiteová,“ vysvětluje autor projektu Radim Passer.

Zámek Dobříš láká interaktivními prohlídkami
Tip na výlet: Zámek Dobříš otevřel po rekonstrukci francouzský park a Oranžérii

V areálu parku nechybí lanové atrakce, dětské hřiště, bludiště či venkovní posilovna. V neděli 21. srpna se zde bude konat Dětský sportovní den plný her, soutěží a doprovodného programu pro rodiny s dětmi. Akce se koná za podpory desítek partnerů a dobrovolníků a v roce 2019 jí navštívilo přes dva tisíce dětí.

Zábava pro děti: Štětkovický pacifik a dopravní hřiště

Další místní zajímavostí je modelářský domek a dopravní hřiště. V provozu je tento areál od června do konce září, vláček a půjčovna koloběžek a šlapadel jsou zpřístupněny každou středu od 16 do 18 hodin a ve vybrané neděle (24.7., 21.8. a 11.9. od 15 do 17 hod.) Nachází se v centru obce za obecním úřadem. Děti se mohou svézt na venkovním vláčku, tzv. Štětkovickým pacifikem, k dispozici jsou dále koloběžky, šlapadla, v modelářském domku si můžete prohlédnout modelové kolejiště. Dopravní hřiště je volně přístupné, lze jej tedy využít i mimo otevírací dobu na vlastních dopravních prostředcích.

Koupání v lomu

Nedaleko od vsi se můžete osvěžit v zatopeném kamenném lomu Bořená Hora s průzračně čistou vodou. Vstup do vody je díky rekonstrukci pozvolný a pohodlný. Je zde možnost občerstvení v kiosku či restauraci. Lom je také vyhledávaným místem potápěčů, které sem láká mimo jiné také potopený vrtulník MI-8 v hloubce asi 11 metrů. Výstroj pro potápěče lze půjčit na místě. Také lze zapůjčit paddleboardy. Parkování je v možné v těsné blízkosti zdarma, vstup do areálu je zpoplatněn.

Roman Hrůza