Freestyle fotbal je nově vzrůstající sport, ve kterém se meze nekladou. Nejsou zde potřeba žádní spoluhráči, protihráči, rozhodčí, hřiště ani trenér. Všechno, co potřebujete, je míč. Celý sport tak spočívá v naprosté svobodě, není finančně nákladný a může ho dělat v podstatě kdokoli. Ovšem nejdůležitější aspekt freestylu, bez kterého by to nešlo, je krom kreativity obrovská dávka trpělivosti, protože než se naučíte pár základních triků, tak vám spadne míč na zem nespočetněkrát.

Freestyle fotbal se dělí na tři základní kategorie, jsou to triky s míčem vestoje, vsedě a na hlavě. Nejde však jen o žonglování s balonem, ale zejména o obtáčení míče nohami za letu, zastavování balonu v nejrůznějších krkolomných pozicích či přidání akrobatických prvků. Všechno tohle lze propojit kreativními přechody a sestavit si tak libovolnou kombinaci.

Freestyle fotbal má dokonce svá mistrovství a turnaje. Soutěží se zde v několika disciplínách, jako je klasický battle 1vs1, kde se hodnotí obtížnost, originalita, čistota provedení, kontrola nad míčem a celkový dojem vystoupení, tak i disciplíny zaměřené na umělecké pojetí a nejtěžší kombinace. Česká republika má vlastní freestyle fotbalovou asociaci – ČFFA, takže i u nás se každoročně koná spousta turnajů.

Podívejte se na Adamův Instagram @adam_krizek, kde najdete ukázky jeho freestylového umění a pokud byste s tímto sportem chtěli začít, tak mu určitě napište, rád vám pomůže.