„Je to neskutečné číslo. Je vidět, že Neratovičtí o kostel stojí a jsou rozhodnuti za něj bojovat. Vidím velkou naději, že pastorační centrum Kardinála Josefa Berana bude brzy novou dominantou Neratovic,“ vyjadřuje svou radost europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je spolu s režisérem Jiřím Strachem patronem sbírky na výstavbu architektonicky unikátního kostela podle projektu Zdeňka Fránka. Multifunkční centrum bude sloužit nejen jako místo bohoslužby, ale i společenského setkání a kulturního dění. V plánu jsou zde koncerty, výstavy i svatby.

Pozemek už je zasíťovaný

Osmdesátimilionový projekt bude z velké části financován místní farností a z peněz pražského arcibiskupství. I tak ale je na stavbu zapotřebí vybrat ještě dalších zhruba 35 milionů korun. Moderní budova, která má svým tvarem připomínat Noemovu archu, zásadním způsobem změní ráz jinak normalizačně vystavěného města. Jeho dominantou je doposud chemička Spolana Neratovice, duchovní a kulturní centrum tak ve městě schází. 

„Kostel bude stát v nyní zanedbané části města. Kostel Nejsvětější Trojice přispěje nejen ke kultivaci nehostinné krajiny, ale bude mít také významný společenský přesah. Společenské akce pořádané v kostele přispějí k podpoře zralé občanské společnosti, sociální vnímavosti a prevenci kriminality,“ dodává neratovický farář Petr Kováč s tím, že díky penězům z dobrovolnické sbírky už byla na pozemku zbudována elektrická i vodovodní přípojka, stavba je tak v plném proudu.

Více informací:
1) kostelneratovice.cz

2) zdechovsky.eu

3) transparentní účet: 5746203309/0800
pohyby na něm lze sledovat ZDE

Autor: Ondřej Sojka