O víkendu 16. až 18. února proběhly vlčí hlídky v CHKO Kokořínsko. V pátek jsme dorazili na místo, proběhla exkurze v Ústavu živočišné fyziologie a genetiky v Liběchově a úvodní prezentace k hlídkařské aktivitě.

V sobotu jsme se vydali ve třech skupinách na různé obchůzkové trasy, zaměřovali jsme se zejména na stopy velkých šelem, ale všímali jsme si také dalších pobytových znaků jiných druhů živočichů. Poté proběhla prezentace výsledků a následná diskuze. V neděli jsme navštívili pískovcové skalní sochy Václava Levého.

Zdroj: Studentská organizace vědeckých aktivit (SOVA) Přírodovědecké fakulty Ostravské uvinerzity

Vlčí hlídky

Skupiny dobrovolníků, podporujících návrat velkých šelem do české přírody. Podílejí se na jejich stopování a ochraně. Dobrovolníci, takzvaní hlídkaři, procházejí oblasti výskytu velkých šelem a hledají pobytové znaky, tedy stopy, trus, srst, kořist… Nálezy dokumentují a odebírají vzorky pro analýzu DNA nebo potravní analýzy.

Vlčí hlídky začínaly před pětadvaceti lety v Beskydech, později následovaly rysí hlídky na Šumavě. Obě aktivity se následně sloučily a působí v radě dalších míst.

Jak se zapojit do ochrany velkých šelem? Podle webu selmy,cz už všechna školení pro tuto monitorovací sezonu proběhla, proto aktuálně není možné přihlásit se na žádný termín. Další kolo školení bude následovat na podzim. Termíny budou vypsány na konci léta.