Jak upravit zámecký park v Blansku? Odborníkům dají náměty sami obyvatelé
Více odpočinkových zón a laviček? Květinové záhony, sochy, hrací prvky pro menší děti. Nebo něco jiného? Blanenská radnice nechá vypracovat odbornou studii na úpravy tamního zámeckého parku.
Odborníci do ní zapracují podněty veřejnosti, která je už třetí týden navrhuje v internetové anketě. Přístupná bude do konce června. „Ptáme se, jaké konkrétní prvky lidem v zámeckém parku chybí. Veřejnost nemá navrhovat krajinářské úpravy či samotnou studii revitalizace. To budou řešit odborníci. Při vypracování studie ale budou mít představu o tom, na co by se podle veřejnosti nemělo zapomenout,“ uvedla mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.
Z komentářů na sociálních sítí už nyní zaznívá, že někteří místní si v parku nepřejí dětské hřiště. „Prosím jen ne další dětské hřiště. Těch je všude tolik. Ponechme zámecký park kultivovaným klidným místem s nádechem anglického parku bez přehršle vybavenosti. Těším se na výsledek,“ napsala například Hana Doleželová.
Jedním z dalších návrhů byla také úprava příjezdové cesty z ulici Dvorská. Při pořádání kulturních akcí je tam problém s přepravou techniky. „Pokud má park i nadále sloužit k občasným, nejen větším kulturním akcím, bylo by vhodné změnit výškový profil příjezdu z ulice Dvorská. Aby tam auto s technikou mohlo fakticky vyjet. Tím pádem by i jeden chodníček v zadní části parku mohl být dlážděný, aby se po něm následně mohla technika přibližovat k pódiu. Ježdění řádově se stokilovými předměty přes drny není nic moc,“ uvedl na sociálních jeden z diskutujících Petr Kavka.
Studii revitalizace zámeckého parku připraví ateliér krajinářského architekta Přemysla Krejčiříka. Hotová má být do konce letních prázdnin. „Chtěli bychom reagovat na původní podobu zámeckého parku. Doplnit cestičky i mobiliář, vytvořit dostatek míst k odpočinku a zachovat současné komunikační trasy. A také najít prostor na využití parku veřejností,“ uvedl na webu města Krejčiřík.
Na jaře dokončili dělníci úpravy zámeckého rybníčku. Jeho břehů i ostrůvku. Vyměnili rozbité výpustní zařízení. Ze dna zmizela silná vrstva nánosů bahna a odpadky. Rybníček je napuštěný a vrátil se do podoby ze začátku 19. století.