Miroslav Jíra je fotbalovým trenérem doslova na plný úvazek. Kromě Sokola Libiš, kde od letošního července převzal tamní divizní áčko, je už několikátým rokem asistentem trenéra reprezentačního družstva žen. Za sebou toho ale po trenérské stránce má čtyřiačtyřicetiletý rodák z Mělníka ještě mnohem víc.

„Fotbalem žiju od malička a mým prvním trenérem byl určitě můj táta na Mělníku, který ve mně probudil lásku k fotbalu hned od útlého věku,“ vrací se na úplný začátek Miroslav Jíra. „Jako hráč jsem si nevyzkoušel žádné profesionální angažmá, ale o to dříve jsem začal ve dvaceti trénovat,“ objasňuje.

Pro své první trenérské angažmá si nevybral žádný z klubů, ve kterém působil jako hráč. Kromě Mělníka, kde později přešel na Pšovku, si zahrál na nižší úrovni ještě za Dobřejovice a Xaverov Horní Počernice.

V sedmatřiceti ale pověsil kopačky definitivně na hřebík, aby se mohl naplno věnovat trenéřině. „Oslovila mě nabídka Bohemky, která sháněla trenéry mládeže,“ vybavuje si plakát, který jej na sedm let připoutal k Ďolíčku a změnil nejen fotbalový život.

Na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy si mezitím doplnil pedagogické vzdělání. Následovalo angažmá ve Slavii Praha. „Nejkrásnější trenérské období a třináct nezapomenutelných let,“ má jasno.

Kromě funkce šéftrenéra trénoval žákovské a dorostenecké týmy sešívaných. Jeho rukama prošli top hráči, například Alex Král, Pavel Bucha, nebo Jan Kuchta. Za to, co dokázali, je na ně také náležitě pyšný.

Na prestižní fotbalové adrese v pražském Edenu vydržel dlouhých třináct let až do roku 2016. Po dvou dekádách u mládeže pak našel novou motivaci v možnosti působit jako pravá ruka trenéra Karla Rady u A-týmu ženské reprezentace. K tomu měl vždy ještě nějaký ten trenérský „vedlejšák“.

U dorostu Admiry Praha spolupracoval s bývalými profesionálními hráči Obermajerem, Jindráčkem a Novotným. Ve Slavoji Vyšehrad si kromě nejstarší mládežnické kategorie rozšířil obzory o první zkušenosti s trénováním mužů, což před Libiší zvládl ještě v Braníku a Březiněvsi.

„Všude mě trénování moc bavilo, na všechna angažmá vzpomínám rád. Každá trenérská zkušenost mě v kariéře obohatila a dala mi něco posunout se v pohledu na fotbal dál,“ rekapituluje Jíra, který má hned několik trenérských vzorů. V Česku mezi ně patří Karel Brückner, Jaroslav Šilhavý, Pavel Vrba či Jindřich Trpišovský, v zahraničí Jürgen Klopp. Z hráčů nejvíce uznává portugalskou megastar Ronalda pro jeho komplexnost, pracovitost a profesionální přístup.

V létě se chopil trenérské taktovky vůbec nejblíže svému rodnému Mělníku. Poprvé rovněž vede coby hlavní kouč dospělý tým na tak vysoké úrovni. V Libiši spolupracuje s dlouholetým asistentem Sokola Václavem Havlem, který jeho samotného kdysi vedl v žáčcích na Mělníku.

„Velmi si šance od všech lidí v klubu vážím. Beru ji s velkou pokorou. Zároveň jsem ale zapálený a udělám maximum, abychom hráli fotbal, který bude diváky bavit, a zároveň se vyhnuli záchranářským starostem,“ mluvil odhodlaně po svém nástupu po trenéru Luboši Urbanovi.

Tři body z úvodních sedmi zápasů napovídají, že boj o setrvání ve čtvrté nejvyšší soutěži bude možná ještě náročnější, než očekával…