Hned čtyři členové podzimního kádru nezahájili zimní přípravu s neratovickým týmem, ale jinde. V případě Radka Kibala, Nikolase Dobiáše a Jinuk Kima se jarní pokračování v Neratovicích od začátku jevilo jako nepravděpodobné a pro druhou část sezony skutečně změní působiště.

U Jakuba Šimkovského, nejlepšího podzimního střelce, byť z pozice obránce, v Neratovicích minimálně tajně doufali v prodloužení jeho hostování. Jenže jednatřicetiletý zadák stráví jaro v mateřských Velvarech, kde se v přestávce změnilo trenérské vedení.

Vasila Boeva, nástupce Zdeňka Haška, na kterého Neratovičtí narazí už v sobotu v Kladně, zaujal navíc i Nikolas Dobiáš. Mimo jiné i tím, že v přípravném utkání s Hřebčí vstřelil pět branek. To je víc než dvakrát tolik než za celý podzim v Neratovicích, kde se dvacetiletý útočník střelecky prosadil dvakrát. On sám to připisoval malému prostoru v zápasech a projevil zájem zkusit to jinde. Ve Slovanu bude hostovat do konce sezony.

Do útoku si Neratovičtí vyčíhali více než zdatnou náhradu v podobě Jana Jelínka. Zkušený forvard po letech v Zápech úplně nenašel společnou řeč s novým trenérem. „Neratovice se mi ozvaly, velmi o mě stály, za což jsem byl rád. Je to jen o soutěž níž. Uvidíme, jak se na jaře bude dařit mužstvu i mně. Pak si to vyhodnotíme,“ řekl k hostování v nedávném rozhovoru.

Kromě něj může trenér Pavel Janeček počítat také s návratem dvojice hráčů ročníku 2003 - Vítězslav Jindřich a Patrik Šamša sbírali na podzim zápasové vytížení o soutěž níž v Libiši.

Z marodky dosud dobré zprávy nepřicházely. Jeden ze služebně nejstarších hráčů Václav Vorasický to po více než roční zápasové pauze, kdy laboroval s kolenem, krátce zkusil hned v první přípravě, ale nebylo to ono. Křídelník Martin Šobr se po říjnové zlomenině holenní kosti do tréninku ještě ani nezapojil. V minulém týdnu navíc prasklo v koleni Jakubu Gombášovi. Rozsah zranění odhalí až další vyšetření. Jednu z posledních ran do neratovických plánů pak zasadil Lukáš Kühnel, který ke konci přípravy projevil zájem odejít.

„Kvůli zranění Šobra, které se nelepší, a novému zranění Gombáše jsme na poslední chvíli museli rychle jednat a tým doplnit,“ přiblížil předseda FK N-B Vladimír Kaňka, jak se zrodilo "last minute" hostování hned dvou hráčů a navíc sourozenců.

Zdeněk a Andrej Weickertovi jsou pětadvacetiletá dvojčata. Odchovanci mosteckého fotbalu v předešlých sezonách hráli ve Švýcarsku, na podzim každý v jiném klubu. Jak v Neratovicích natrefili právě na ně? „Po několika letech v zahraničí se vrátili zpět. Dostal jsem na ně doporučení a v zápase v Hradci Králové ukázali, že bylo správné,“ zmínil Vladimír Kaňka s tím, že během tohoto týdne možná přivedou ještě jednoho hráče.

Jarní kádr má nakonec jinou podobu, než v táboře šestého týmu podzimu v divizi B původně plánovali. „Hráči, se kterými jsme byli domluvení po konci podzimu, nevyšli. Podání ruky už dnes bohužel nefunguje,“ krčí rameny Kaňka. „Chtěli jsme dát prostor našim současným hráčům a výrazně netlačili na posílení, ale okolnosti nás dovedly k potřebnému doplnění,“ dodal. Co podle něj nadále platí, je vyšší vytížení pro všechny hráče během jara, aby mohli ukázat své kvality směrem ke skládání týmu pro příští sezonu.

V té aktuální už bude klub, kterého divize stojí okolo dvou a půl milionu korun ročně, třináctibodovou ztrátu na vedoucí Chomutov zdolávat jen těžko. Na boj o přední příčky ale podle Kaňky mužstvo kvalitu má. „Do jarní části vstupujeme s ambicemi hrát co nejvýš a ideálně se poprat o první trojku,“ vyhlásil. Dvě vyšší porážky v přípravě (0:4 v Turnově a 1:4 s Velkými Hamry) připisoval na vrub individuálních chyb, nikoli špatnému týmovému výkonu.

Už zmíněná generálka na hřišti hradecké Slavie pak vyšla výsledkově (2:1) a až na drobný výpadek i herně. „Až na deset patnáct minut ve druhém poločase jsme v zápase byli lepším týmem a kluci si šli za vítězstvím. Jsem rád, že se jim povedlo vyhrát na venkovním hřišti a věřím, že na to navážeme hned v dalším utkání na Kladně,“ uzavřel Kaňka. Vydrží optimismus i v dalších týdnech?

Podzimní výsledky a jarní program FK Neratovice-Byškovice


Načítám tabulku ...