Jako mládežník prošel pražskou Spartou, farmou v Roudnici či Duklou, v dospělém fotbale působil už jen ve Štětí. V týmu, který v divizi většinou nehrál o nejvyšší příčky, si dokázal za sedm let vybudovat silnou pozici tahouna, střelce, kapitána…

Štětí to bylo pro mnohé hlavně Jiří Vokoun. Od nové sezony už to ale platit nebude. Přichází stěhování proti proudu Labe - do Neratovic, kterým střelec s pravidelným dvouciferným příspěvkem gólů citelně scházel.

„Rozhodování to určitě nebylo jednoduché. Přece jen jsem tam strávil hodně let a zažil mnoho věcí,“ přiznal rychlostně i technicky vybavený hráč, kterému v hlavě utkví především výborná parta. S ní zažil postup z krajského přeboru do divize, v ní pak tvrdé boje o udržení.

Sám navzdory tomu v posledních sezonách pravidelně patřil mezi nejproduktivnější hráče celé soutěže. Nabídkám na odchod až dosud úspěšně odolával. Oslovila ho až ta poslední z Neratovic… „Líbily se mi ambice Neratovic a zájem o mě. Hrát o postup je pro mě motivace a zase krok výš v mé kariéře,“ popsal, co jej dovedlo k závěru, že zvolí změnu.

Zatímco v Neratovicích si mnou ruce, že to s angažováním „hotového“ hráče v ideálním fotbalovém věku konečně klaplo, ve Štětí nad ztrátou jednoho z tahounů jásat nemohou. „Ve Štětí nebyli rádi, ale přejou mi to. Toho si vážím. Samozřejmě, že se najdou i někteří, co říkají i špatné věci, ale takový je život,“ přiblížil Jiří Vokoun. Sám prý bude vzpomínat jedině v dobrém. „Nejvíc na tu partu, co jsme měli, a zážitky, které se nedají popsat veřejně. A samozřejmě je to i plno zápasů, bylo to skvělé,“ vzkázal.

Ve žlutomodrých barvách top klubu z Mělnicka počítá s obdobnou rolí. Starat by se měl hlavně o útočnou fázi. „Dát nějaký gól a připravovat šance,“ uvědomuje si očekávání. Neratovice dosud vnímal jako největší derby. „Myslím, že jsme odehráli odlišná utkání na podzim a na jaře. Vždy jsme si to vrátili i s úroky,“ připomněl divoké vzájemné výsledky i ze skončené sezony (ve Štětí 4:0, v Neratovicích 4:1).

Jiří Vokoun to není jen fotbal, ale i kápo futsalového Olympiku Mělník a reprezentant. Přestup by na jeho „obojživelnosti“ neměl nic měnit. „S tím jsem do toho šel. Je to u mě komplikovanější, jelikož sem tam odjedu na repre akci a bohužel chybím na některá utkání. Jsem rád, že i vedení Neratovic mi dává tuto možnost a já doufám, že se jim odvděčím dobrými výkony vždy, když budu na hřišti,“ předestřel.

Právě z futsalu zná už delší dobu neratovické hráče Gombáše a Kalabise. Společně se nyní pokusí o naplnění dlouhodobého cíle klubu. Snadné to ale v konkurenci ze Zbuzan mocně zbrojícího Kladna pro naposledy šestý tým tabulky rozhodně nebude… „Jdu do Neratovic s ambicemi postoupit o soutěž výš, což by bylo super. Doufejme že to klapne,“ potvrzuje svůj tradiční optimismus…


Načítám tabulku ...