Ve Vysoké se představil jeden z šestice nových týmů soutěže. Úvaly už na jaře ani s ex-byšickým triem Kučera (trenér), Letko a Lokša nesesedly ze sestupové lopaty. V nižší soutěži si ale začaly spravovat fotbalovou chuť hned od začátku. Domácí se poprvé prosadili až po třetím výlovu Tomáše Prejsy, který zaskočil mezi tyčemi po odchodu Václava Michovského do Libčic, a nakonec prohráli 2:4.

„Úvaly hrály dobře, my jsme nepodali optimální výkon. Sice jsme si vypracovali srovnatelné množství šancí jako soupeř, ale hosté byli v poli lepší,“ soudil po utkání trenér Vysoké Václav Řízek. „Škoda, že jsme na začátku druhé půle nevyrovnali, šanci k tomu měli Rolenc a Vágner. Věřím, že by nás vyrovnávací branka nastartovala k lepší hře. Když už se nám pak podařilo snížit na 2:3, tak jsme si nechali dát díky naší nedůslednosti na hranici vápna čtvrtý gól a bylo po zápase. Do dalších zápasů toho musíme spoustu zlepšit.“

Hnízdil: Takový hráč ještě v Byšicích nebyl

Když ve stejné soutěži nastupoval naposledy, nasázel v sezoně 2017/18 dva tucty gólů. Některý nejspíš i Byšicím, jejichž řady ale v týdnu před prvním mistrákem posílil. O tom, že střílení branek má v krvi, přesvědčil ex-dolnobousovský fotbalista Marek Koštíř, hned při svém premiérovém startu za nový tým.

Ani vedoucí trefa pětadvacetiletého šutera, v jehož fotbalovém životopise coby nadějného mládežníka figurují kluby jako Mladá Boleslav, Jablonec či Bohemians 1905, ale byšickému týmu nepomohla k tomu, aby si podzimní premiéru v Libčicích zpříjemnil nějakým tím bodem. Domácí v závěrečné desetiminutovce dokonali obrat na 3:1.

Chytající trenér hostí Daniel Hnízdil označil zlomovým okamžikem nevyužitou šanci Dvořáka, předcházejí pět minut po změně stran vyrovnání domácích na 1:1. V první půli se povedlo přečkat tlak soupeře na jedničku a právě Koštíř z jedné z několika byšických šancí udeřil. „Je moc platný a kluci vedle něj porostou. Takový hráč ještě v Byšicích nebyl. Ohromně pomůže,“ ocenil Hnízdil jeden z řady letních přírůstků na soupisce.

I přes porážku chválil i ostatní spoluhráče. „Mužstvu chci za zápas poděkovat. Kluci plnili, co jsme si řekli. Bohužel někteří hráči, kteří se zapojili v průběhu přípravy, ještě nemají optimálně natrénováno a nemohli vydržet celou porci minut. Kluci na lavičce nebyli úplně fit a nastoupili s velkým sebezapření,“ poznamenal Daniel Hnízdil.

Lužec odstřelil Müller

V prvním poločase lužecké porážce o tři branky zhola nic nenasvědčovalo. Po změně stran ale domácí Milovice ukázaly svoji sílu naplno. První utkání sezony zvládly lépe hlavně díky hattricku Lukáše Müllera.

Omlazený tým Eletisu domácí zejména v prvním poločase zlobil. Gólovou hlavičku Tangla smazala minutu před pauzou penalta v podání Kučery. Že nemuselo zůstat pouze u ní, po utkání potvrdil i trenér Milovic Pavel Pavlíček.

„Hráči Lužce byli hodně aktivní na míči a od další změny skóre nás zachránila jen jejich nepřesná zakončení. V kabině jsme si museli vyříkat, jak chceme hrát. A ve druhém poločase jsme byli jak vyměnění,“ potěšilo milovického trenéra, jehož tým nastartovala hned po návratu z šaten úvodní paráda Lukáše Müllera. „Sólem z půlky hřiště přes pět hráčů soupeře famózně zavěsil. Tím nás ohromně nakopnul k výkonu, který sám ozdobil hattrickem. Celý tým ale dokázal, že na podobný výkon, jakým jsme se prezentovali ve druhém poločase, prostě máme, jen to hráči v sobě musí nalézt a chtít,“ řekl k utkání kouč Milovic.

Nováček v krajské premiéře otáčel

Na výbornou nakonec vyšel úvodní mistrovský zápas po postupu do I. B třídy fotbalistům kralupského FK 1901. Svěřenci trenéra Davida Hemra porazili Chotětov 3:1. V utkání přitom prohrávali. U všech tří branek vítězů byl nestárnoucí Pavel Mráz.

Kralupští nevstoupili do utkání s třetím týmem uplynulého ročníku soutěže příliš dobře. Pravděpodobně nováčkovská nervozita a očekávání, jak bude vypadat hra v krajské soutěži, zapříčinily ustrašený výkon v úvodních dvaceti minutách zápasu. Toho dokázali využít hosté. Na přesný centr z levé strany si naběhl do velkého vápna Kořínek, který hlavou v 8. minutě otevřel skóre.

„Ze začátku to vypadalo, že dostaneme pět branek. Chlapci z Chotětova na nás trošku vlítli. Jelikož jsme jako nováček, tak někteří naši kluci nepochopili, co mají na hřišti dělat,“ objasňoval později vlažnější rozjezd trenér Kralup David Hemr starší.

Blýskáním na lepší časy se ukázala tyč nastřelená Mrázem, který se dostal do zakončení po chybě hostující obrany. Ve 26. minutě vykopával z brankové čáry na roh hostující obránce jistou branku. K zahrání následného rohového kopu se nepostavil nikdo jiný než Pavel Mráz. K překvapení všech skončil jeho centr až za zády hostujícího brankáře – 1:1.

Ve 35. minutě velmi agilní hostující Korejza zakončoval v obrovské šanci před kralupským brankářem těsně nad domácí svatyni. Od druhé poloviny prvního poločasu se hra vyrovnala. Také druhému úderu nováčka předcházel rohový kop. V 55. minutě na Mrázův centrovaný balon hostující Ulman nedosáhl, ve vápně se nejlépe zorientoval Dominik Menčl a poslal Kralupy do vedení.

Od té chvíle domácí na hřišti kralovali. Obrana hrála na jistotu a čekalo se na brejky. Jeden takový vyšel v 84. minutě. Mráz na vlastní polovině hřiště převzal míč od spoluhráče a po dlouhém sprintu až na hranici velkého vápna Chotětova výborně pobídl do šance Davida Weinera, který se nemýlil a prostřelil Ulmana na 3:1.

V průběhu zápasu zlepšený výkon si pochvaloval i trenér Hemr. „Za dvacet minut už to bylo lepší, srovnali jsme se, z kluků spadla tréma a začali hrát to, co hrajeme vždycky. První zápas vyšel, takže velká spokojenost,“ dodal.

Vysoká – Úvaly 2:4 (0:1)
Branky: 75. Rolenc, 80. Gabčo z pen. - 23. a 50. Marčík, 66. a 81. Bozděch. Rozhodčí: Beneš. ŽK: 3:2. Diváci: 90.

Kralupy 1901 – Chotětov 3:1 (1:1)
Branky: 28. Mráz, 56. Menčl, 84. Weiner – 8. Kořínek. Rozhodčí: Brýl. ŽK: 3:1. Diváci: 125.

Milovice – Lužec 4:1 (1:1)
Branky: 4. Tangl, 46., 56. a 80. L. Müller – 45. Kučera z pen. Rozhodčí: Horák. ŽK: 7:4. Diváci: 120.

Libčice – Byšice 3:1 (0:1)
Branky: 50. Jeřábek, 84. Bareš, 90. Vondra – 28. Koštíř. Rozhodčí: Husák. ŽK: 3:2. Diváci: 200.