Fotbalisté Plaňan v C skupině Erdinger Alkoholfrei I. B třídy na jaře po dvou vítězných zápasech poprvé prohráli. Jejich trenér Petr Šafránek měl po nezdaru 0:6 v Ostré o viníkovi jasno. Na hlavním rozhodčím duelu Miloši Stejskalovi nenechal ve vyjádření pro Kolínský deník nit suchou.

Třicetiletý sudí měl podle něj připískávat od začátku domácím, lhát do zápisu o utkání, což kouč dokumentoval na podle něj vymyšlených červených kartách pro dva jeho hráče. Tím ovšem nekončil. „Pokud pan Stejskal pískal podle svého nejlepšího svědomí a přesvědčení, tak by píšťalku již neměl brát do ruky, natož do úst, a měl by se věnovat spíše rybaření, tam připlouvají čistí kapříci. Pokud zápas odpískal s vědomím poškodit soupeře domácích, tak vlezl do žumpy, kde na dně byl maličký poklad, pro který si sáhl, a vůbec mu nevadilo, že smrdí,“ uvedl.

Komise rozhodčích SKFS slovy svého předsedy Petra Blažeje nenechá výroky trenéra bez povšimnutí. „Jsou tam tak závažná obvinění a nařčení, že jsme povinni předat trenéra k disciplinárnímu prošetření a doložení důkazů pro svá tvrzení. Navíc se dopustil neoprávněného výkonu své funkce. Disciplinární řízení se bude taktéž zabývat možným narušení regulérnosti soutěže a utkání. Samotný rozhodčí v této věci také zvažuje právní kroky,“ reagoval Petr Blažej s připomínkou, že Petr Šafránek nevlastní ani požadovanou trenérskou licenci.

Rozhodčí: Neukončit zápas byla chyba

K utkání se prostřednictvím svazu vyjádřil také rozhodčí Miloš Stejskal. Zpětně vidí jako chybu, že utkání předčasně neukončil. Hosté mu k tomu prý dali hned dvě příležitosti. Poprvé ve 40. minutě, kdy do něj měl strčit první z vyloučených hráčů Andrii Vietrov. Podruhé po změně stran, to když po červené kartě pro Artema Motrunicha hosté měli chvíli v plánu odstoupení ze zápasu.

„Při obou situacích jsem měl správně utkání předčasně ukončit. Rozhodl jsem se ale utkání v dobrém dořídit. Po přečtení výroků trenéra hostí vidím, že to byla chyba. Podle pana Šafránka jsem chtěl pomoct domácím k vítězstvím. Právě tím, že bych zápas předčasně ukončil, by domácí stoprocentně vyhráli kontumačně. Neudělal jsem to. Jeho výrok tedy nemá logiku. Jsem rád, že se utkání dohrálo, nicméně bylo poznamenáno fyzickým útokem na mou osobu. Nyní bych se rozhodl jinak,“ komentoval zápas arbitr.

Petr Blažej v této souvislosti zdůraznil, že jakýkoliv fyzický čin vůči delegovaným osobám je zcela nepřípustný. „Odsuzujeme jakýkoliv projev násilí a vulgarit v souladu s filozofií SKSF, který vystavil nulovou toleranci, jíž se snaží bojovat proti násilí a agresivitě na stadionech. Sám rozhodčí si po fyzickém útoku na svou osobu udělal zápas nesmírně těžký. Takový čin ovlivní nezvratně celé utkání. Navíc svou snahou dopískat utkání ztížil situaci svým kolegům, kteří v podobné situaci budou vystavováni srovnání. Násilí na stadionech se nesmí stávat standardem,“ dodal.

Rozhodčí vs. trenér. Jak viděli stěžejní momenty?

40. minuta – ČK Andrii Vietrov

Rozhodčí Miloš Stejskal: „Šlo o násilné strčení rukou v přerušené hře do mé osoby. Po tomto násilném strčení za použití nepřiměřené síly jsem byl, jak psychicky a fyzicky, schopen pokračovat v utkání, ke zranění mé osoby nedošlo. Při odchodu z hrací plochy použil vyloučený hráč hanlivé výroky na mou adresu slovy: „Běž do pí.. ku…, m…o!" Ukazoval vztyčený prostředníček a napřahoval na mou osobu udeření pěstí.“

Trenér Plaňan Petr Šafránek: „Domácí evidentně nehráli svou hru, nemohli se gólově prosadit a tak ve 40. minutě razantně vstoupil do zápasu rozhodčí, když zapískal roh pro domácí a náš stoper se rozhodčího přišel zeptat proč a přitom ho chytil za rameno. Rozhodčí, který má respekt, by to vyřešil domluvou, rozhodčí, který si chce respekt zjednat, by to řešil žlutou, protože se na rozhodčí nesahá a rozhodčí, který nemá žádný respekt a vidí, že domácí mají problém se prosadit, tak udělí červenou kartu. A jelikož by si to neobhájil, tak ze sebe udělá lháře a do zápisu napíše, že náš hráč do něho strčil a tím utrpěl duševní újmu (v zápise nic takového není – poznámka autora). S tou asi ale již přijel.“

53. minuta – ČK Artem Motrunich

Rozhodčí Miloš Stejskal: „Šlo o surovou hru. Červená karta byla udělena za podražení soupeře zepředu nataženou nohou v nepřerušené hře v souboji o míč za použití nepřiměřené síly. To celé naštěstí bez zranění. Při odchodu vyloučený hráč počastoval asistenta rozhodčího slovy: „Ty z…e, běžte už do pí.." Po udělení červené karty dal trenér hostí pokyn svým hráčům, aby opustili hřiště. Po pěti minutách a opadnutí emocí se hráči vrátili a utkání se dohrálo.“

Trenér Plaňan Petr Šafránek: „Vyloučil našeho nejlepšího hráče, který obešel soupeře, ten ho trochu rozhodil a náš hráč se již nestačil vyhnout domácímu a rukama do něho strčil. Domácí hráč upadl, nic nesimuloval, postavil se, jelikož byl v pořádku. I tady si podruhé rozhodčí v zápise zalhal, když situaci popsal tak, aby mu to vše prošlo. Po této červené kartě jsme dlouho zvažovali, jestli ze zápasu na protest neodstoupíme i za cenu tučné pokuty. Nakonec jsme zápas dohráli.


Načítám tabulku ...