V Cítově už několik sezon myslí na návrat alespoň o patro výš. V tvrdé konkurenci řady béček a dalších týmů ale k postupu vždy něco chybělo. Letos se zatím zdá, že by to parta okolo trenéra Jiřího Samka mohla zvládnout.

Své řady doplnila o sedm nových hráčů. Ukrajinec Vasyl Yakyma je jedním z nich. A týden co týden o sobě dává vědět. Dvaatřicetiletý bombarďák hrál v Česku zatím jen zhruba dva roky za Fotbalovou akademii Praha. Hned ve své první kompletní sezoně ale klubu z deváté městské části vystřílel postup do I. B třídy. Jeho jednatřicet tref bylo v soutěži zcela bezkonkurenčních. Teď má podobně našlápnuto v A skupině čtvrté třídy.

FOTBALOVÝ ZABIJÁK. Pavel Mráz se ani v dvaapadesáti necítí na fotbalový důchod. Ve čtvrté třídě nemá problém vstřelit pravidelně několik gólů za zápas, naposledy zavěsil sedmkrát.
Takhle pálí Mráz! Internacionál byl v pralese k nezastavení, nasázel sedm gólů

„Přistěhoval se z Prahy, v Cítově bydlí i pracuje. V Česku už žije několik let, takže bez problémů i rozumí. Úplně normální kluk,“ představuje trenér Jiří Samko zatím nejviditelnějšího z noviců v sestavě.

Jedním dechem pak dodává, že zkušený Yakyma svými góly zúročuje práci celého mužstva. „Jako hrotový útočník je tam od toho, aby zakončoval a skóroval. V tom na něm stavíme. Je to také o druhém útočníkovi, který mu to výborně připravuje k zakončení,“ míní Samko.

Pokud by snad ale soupeři nabyli dojmu, že cítovská hra stojí na jediném člověku, nejspíš narazí. Prosadit se dokáží i další hráči, což potvrzuje i celkový počet už dvaadvaceti střeleckých úspěchů. „Povedlo se nám přes léto přivést sedm kvalitních fotbalistů. Tým šlape úplně jinak než v uplynulých sezonách,“ pochvaluje si Samko zatím bezchybný vstup do soutěže.

Kapitán Veltrus František Hofman (vlevo, během přípravného utkání s Kralupy) vstřelil v prvním podzimním utkání třetí třídy čtyři góly.
František Hofman: Žádný střelec nejsem, takový rozhovor dělám asi naposledy

Na jejím konci by si klub s novým vedením rád dal mírně opožděný dárek k devadesátému výročí, jehož oslavy v letošním roce kvůli koronaviru raději odložili. „Postup ze čtvrté třídy je hrozně těžký. V soutěži funguje řada béček, za která pravidelně chodí kluci z vyšších tříd. Ale důležitý start nám vyšel. Máme za sebou už Borek, Lužec a Byšice,“ odškrtávají si v Cítově těžké soupeře.

Teď se ještě podobně popasovat s těmi dalšími. „Jsme teprve na začátku sezony a máme před sebou ještě dlouho cestu,“ uvědomuje si Jiří Samko. Rozhodně ale vykročili pravou…