Když se v Neratovicích ucházeli o stejný statut v roce 2018, neuspěli. Získali na dva roky „jen“ Sportovní středisko mládeže okresního formátu. Tentokrát už se potřebné střípky do mozaiky zahrnující třeba patřičné zázemí, trenérský štáb, finanční zajištění, koncepci, počty týmů podařilo vyladit a licenční komise Fotbalové asociace ČR žádost schválila.

„Jsem rád, že jsme se ve svazovém hodnocení sportovních středisek mládeže v celé zemi umístili velice dobře. Beru to jako ocenění a zhodnocení šestileté usilovné práce všech lidí v klubu,“ komentoval předseda FK N/B Vladimír Kaňka zařazení do společnosti necelé čtyřicítky oddílů a ve Středočeském kraji po bok Vlašimi, Čáslavi, Kolína a Kladna.

Statuty mládeže 2021
Klubová akademie (10 statutů, například Sparta Praha)
Sportovní centrum mládeže (19, Příbram, Mladá Boleslav…)
Sportovní středisko mládeže KFS (38, Neratovice…)
Sportovní středisko mládeže OFS A1, A2 (5, Roudnice n. L…)
Sportovní středisko mládeže OFS B1, B2 (19, Tn Rakovník…)

„Svědčí to o velmi dobrých podmínkách pro výchovu mladých talentovaných fotbalistů a také o kvalitní tréninkové práci všech trenérů,“ přidal svůj pohled šéftrenér neratovické mládeže Lukáš Fibiger a navázal: „Dělá mi radost, že koncepční spolupráce od přípravek až po dorost nese ovoce. Náš klub z toho může do budoucna těžit v podobě kvalitních odchovanců pro profesionální fotbal i pro náš A-tým.“

Za úspěch považuje získání certifikátu také šéftrenér žákovské kategorie Tomáš Mašanský. „Celý proces ucházení se o tyto statuty je vcelku náročný a poměrně obsáhlý,“ zmínil. Kromě odborného kolektivu čtyřicítky spolupracovníků starajících se aktuálně o jedenáct týmů vidí kvalitní systém výchovy mládeže i ve spolupráci se Základní školou Ing. Plesingera – Božinova, ve které fungují sportovní třídy.

Šéftrenér přípravek Jakub Svoboda, který měl na starost administrativní část projektu, vnímá i přes fungující kooperaci mezi jednotlivými kategoriemi nadále i prostor pro zlepšování v tréninkovém procesu a výchově mladých hráčů. „Věřím, že závazek pro nadcházející ročník dokážeme společnými silami v příštích letech obhájit, nebo ještě navýšit.“