Nejlepší výchozí pozici má Kostelec. Za podzim dostal pouhých jedenáct gólů, body poztrácel jen remízou s Čečelicemi a porážkami v Zálezlicích a ve Vysoké. Trenér Jaroslav Kotek se netají tím, že by soutěž rád vyhrál. „Chceme to dotáhnout do konce,“ uvedl. „Je tam několik týmů s ambicemi jít nahoru – Byšice, Čečelice. Uvidíme po třech či čtyřech kolech, jak na tom budeme a jestli na to vůbec budeme mít,“ upozornil zároveň.

Jediným, zato poměrně velkým zásahem do sestavy je přestup druhého nejlepšího střelce soutěže Michala Bangy (17 branek) do Kojetic. Podle kouče souvisí se špatným přístupem hráče k tréninku. „Jeho odchod je pro nás oslabení, ale co s ním, když netrénuje. Musíme to nahradit jinak,“ řekl v rozhovoru.

Jaroslav Kotek, trenér SK Labský Kostelec
Trenér Kostelce chce dotáhnout prvenství v přeboru. I bez klíčového střelce

Na zcela opačném konci hřiště přišla o svou podzimní oporu druhá Vysoká. Brankář Pavel Chaloupka poprvé v kariéře opustil Mělnicko a zamířil za I. A třídou do Roudnice nad Labem. Sehnat uprostřed sezony adekvátní náhradu nebylo podle trenéra Martina Štolby snadné. Ale nakonec se povedlo a svou registraci obnovil Pavlo Rusak. „Naše futsalová divize se pochlapila,“ připomněl Martin Štolba minulost gólmana v mělnickém Olympiku.

Druhou novinkou je ve Vysoké dopolední čas domácích zápasů. Jarní plány naznačil i zatím poslední zápas podzimu. V prohánění Kostelce chtějí Gabčo mladší a spol. pokračovat i na jaře. „V zápasech budeme muset k naší individuální kvalitě přidat mnohem více týmovosti a lepší přístup,“ burcuje Martin Štolba.

Jedním z hráčů, který v zimní přestávce změnil klub, je i brankářská jednička Vysoké z posledních let Pavel Chaloupka
Zimní přestupy: Vysoká bez jedničky, ve trojce návrat od největšího soupeře

V Byšicích došlo během zimní přestávky v rámci klubu ke změně trenéra. Jan Čurda kvůli pracovnímu vytížení skončil, jeho pozici zaujal Vojtěch Slovák. „Po domluvě Honzy s vedením jsem byl požádán o vedení týmu do konce soutěže,“ přiblížil zároveň i jeden z hráčů.

„Naše ambice jsou ty nejvyšší, to znamená poprat se o postup zpět do krajské soutěže,“ připomněl. V hráčském obsazení není nic nového. „Kádr zůstal stejný, je stabilizovaný, početně dostačující a byl doplněn o talentované hráče z dorostu, které jsem si vytáhl už do přípravy, kde podávali výborné výkony.“

Hned úvodní utkání může hodně napovědět, do Byšic přijede vedoucí Kostelec. „Sobotní utkání je pro nás stejně důležité jako všechna kola jarní části. Chceme na domácím hřišti vyhrát a potěšit naše nedočkavé fanoušky po zimní pauze,“ zavelel Vojtěch Slovák.

Jakub Šimkovský v dresu FK Neratovice-Byškovice
Podzimní tahoun Neratovic se vrací. Ve Slovanu si nesedl s trenérem

Čtvrté Čečelice v přípravě vsadily na konfrontaci se soupeři z okolních okresů. Trenér Jiří Kábrt si pochvaloval tréninkovou morálku hráčů. Nechybělo ani soustředění, byť tentokrát ne v zahraničí jako před rokem, ale v Česku. Jarním cílem je podle jeho slov udržení se v TOP šestce přeboru.

Páté Mšeno hlásí na startu jara problémy se sestavou. „Odjíždí nám na dovolenou dva hráči, z toho jeden klíčový bude chybět čtyři zápasy, další čtyři se zranili v přípravě, což je pro nás v podstatě nenahraditelné,“ posteskl si trenér a předseda klubu Jiří Guttenberg a navázal: „Bohužel nikdo nový nepřišel a tak budeme muset zapojit mladé kluky, kteří ale fotbal nemají vždy na prvním místě, bohužel.“

Od toho, jak rychle se uzdraví marodi, se nejspíš budou odvíjet i směřování v tabulce. „Já doufám, že brzy, a že se nadále budeme držet v horních patrech tabulky. A třeba i proženeme Kostelec, protože s ním hrajeme doma a věříme si na něj. Hlavní je pro nás ale radost z fotbalu,“ dodal Jiří Guttenberg.

Útočník Václav Kadlec v dresu Milína.
Hvězda Milína Kadlec: Manýry nemám. Koruna krále střelců ho neláká, co divize?

Černým koněm jara by se klidně mohly stát šesté Horní Beřkovice. Předpoklady na to mají. Ve druhé části sezony se jim v posledních letech hodně daří. Navíc Slovan přivedl i zajímavé posily – Vojtěcha Antoše a Jiřího Mikulu z B-třídního Mělníka.

„Vojtu i Jirku považuji částečně za Beřkováky. Když se naskytla možnost pro jarní část využít jejich služeb, tak jsme neváhali. Myslím, že zkvalitní náš kádr. Prošli s námi přípravou včetně soustředění, odehráli přípravné zápasy a já děkuji FK 1909 za korektní jednání,“ okomentoval jejich příchod trenér Jiří Polák.

Jak v Beřkovicích hodlají naložit s určitě ne nepřekonatelnou osmibodovou ztrátou na čelo tabulky? „Jsem pokorný, respektuju sílu soupeřů a především přemýšlím nad reorganizací B-třídy a tudíž vyhnutí se bojům o sestup,“ uvažuje nahlas nad možným pádem vyššího počtu okresních celků. V boji o postup opačným směrem pak věří Kostelci. „Myslím, že Kostelec cílí na postup, má dobře poskládaný tým a na jejich hře je vidět nějaký rukopis trenéra,“ řekl a vyslovil i přání, aby se rozhodovalo čistě jen na hřišti a nepotvrdily se nejrůznější předsezonní „slechy“.

I. A třída, 18. kolo: FK Kralupy 1901 (v modrém) - FK Kosoř (2:0), 16. března 2024
Souboj slávistů pro zkušenějšího. Hunalův tým na jaře ani podruhé neinkasoval

Hned první jarní kolo svede tabulkové sousedy, na Slovan tak přijede sedmý Řepín. Už rozkoukaný nováček by se slovy trenéra Antonína Kiceluka chtěl posunout ještě o něco výš. „Sehnali jsme hráče z Luštěnic a trochu posílili. Platí to, že chceme být takovou tou štikou. O body budeme tvrdě bojovat,“ hlásí kouč Řepína, kterého mrzely některé zbytečně ztracené podzimní zápasy. „Musíme se hlavně uklidnit. Jsme hodně trestaní třeba za řeči. Začali jsme na tom pracovat,“ doplnil.

Jednou ze zmíněných posil je hráč ukrajinské národnosti, druhou pak třicetiletý Jakub Semerák. „Je to šikovný, důrazný fotbalista, nebojí se soubojů,“ charakterizoval jej Antonín Kiceluk. „Hlavně ať se nikdo nezraní a soutěž proběhne dobře a poctivě,“ vyslovil přání.

Za stávající umístění ve středu tabulky by se ani po konci soutěže nejspíš nezlobili v táboře osmých Tišic. „Od ledna jsme trénovali v nové školní tělocvičně, od února jsme přidali klasické výběhy. Bohužel se nás scházelo málo. Naštěstí s námi trénují komplet dorostenci a díky tomu tréninky mají smysl,“ přiblížil tišickou „zimu“ trenér Michal Vítovec. Ambice? „Hrát uprostřed tabulky, a když to půjde, potrápit v jednotlivých zápasech týmy z vršku.“

Devátý Velký Borek byl z minulých sezon zvyklý na pohyb ve vyšších patrech přeboru. V letošní sezoně, první po odchodu trenéra Štrupla, vyčnívá tím, že v jeho zápasech v součtu padá vůbec nejméně gólů. Vylepšit parta okolo mladého kouče Lukáš Randáka potřebuje především střeleckou efektivitu, která patří mezi nejslabší v soutěži.

Trénink české fotbalové reprezentace před zápasem s Norskem
Souček navnadil fanoušky: Je tu nová éra. Nechte se překvapit, co bude na hřišti

Desátá Libiš B už delší dobu bojuje s výpadky hráčů. Z dvaadvaceti jmen na papíře je aktuálně k dispozici patnáct. Jednou z posledních a podle hrajícího kouče Ondřeje Eisnera citelných je ztráta Lukáše Svobody, jedné z nejspolehlivějších opor, kvůli stěhování.

„Převážně ze zdravotních důvodů pak skončil Martin Pazdera, který se během podzimu do týmu na chvíli vrátil z Tuhaně,“ přidal další minus Ondřej Eisner. Z týmu tvořeného až na něj a pětačtyřicetiletého Radka Pilaře mladými hráči se navíc do áčka během zimy částečně posunul Filip Nejezchleba. „Doufám, že zvládne i zápasy za nás,“ věří kouč a kapitán.

Na jaře se chce s týmem porvat o záchranu, zároveň by byl rád, aby hráče fotbal bavil. „V domácích zápasech nám asi budou muset občas pomoct někteří hráči z A-týmu, ale už na podzim si kluci dokázali, že dokážou uhrát body sami. Pokud to bude možné, tak bych rád zapojil také co nejvíce dorostenců,“ plánuje Ondřej Eisner.

Právě v Libiši si může okresní přebor znovu kopnout i Tomáš Kvída, byť přišel jako posila pro áčko. Jedenácté Dolní Beřkovice v pauze opustil nejen on, ale také Petr Menčl. Pokračovat na jaře jinde nebo nehrát vůbec má podle svého vyjádření v plánu i třetí z hlavních opor Jaroslav Kmoch. Boj o záchranu, na který jsou sice u Labe zvyklí, tak letos může být i vzhledem k rušení jedné skupiny B-třídy mimořádně složitým úkolem.

Stejné platí i pro trojici Pšovka B, Zálezlice, Vraňany. Ty uzavírají tabulku dokonce bez zisku jediného bodu. Dokáže se někdo z nich ještě vzepřít osudu?


Načítám tabulku ...