Na paškál si vezmeme okresní fotbalové soutěže, které by za normálního běhu světa odehrály o uplynulém víkendu své druhé jarní kolo. V redakci Deníku jsme si vzali do hledáčku různé statistické parametry z odehraného podzimu v deseti středočeských okresních přeborech a pokusili jsme se je dát do zajímavých souvislostí.

V devíti okresech z deseti porovnávaných je standardní počet čtrnácti celků, jenom v berounské tabulce se po podzimu operuje s týmy třinácti. Březová se totiž po polovině soutěže odhlásila a její výsledky byly anulovány.

„Důvodem nebyl až tak nedostatek hráčů, i když kádr byl úzký. Spíše to byla frustrace z neuspokojivých výsledků a posledního místa v tabulce. A také fakt, že někteří mladí hráči nechtěli tolik makat. Proto se v klubu dohodli, že přebor odhlásí a na podzim to zkusí ve třetí třídě,“ popisuje situaci v berounském okresním přeboru tamní zpravodaj Deníku Jan Bežó.

Dva stoprocentní

Podzim zakončily se stoprocentním bodovým ziskem hned dva celky lídr rakovnického okresu Mšec a Jíkev z Nymburska. Rakovnický celek pak lze vyhlásit za absolutního vítěze podzimu, neboť ve třinácti vyhraných zápasech zaznamenal lepší skóre než Jíkev. Rozdíl skóre u Mšeckých činí 57 branek. Třináct výher ve třinácti zápasech si připsal také kladenský půlmistr ze Švermova, ten však v jednom zápase dosáhl výhry až v penaltách.

Nejlepší tým z druhých míst pak mají na Nymbursku druhé Všejany si připsaly 32 bodů. To je o celých šest bodů více, než má podzimní mistr z Mladoboleslavska. Tady vedoucí Kněžmost zaváhal hned v pěti zápasech ze třinácti, když dvakrát remizoval a třikrát prohrál.

close 'Celková' tabulka okresních přeborů ve středních Čechách info Zdroj: Deník/Jaroslav Bílek zoom_in

Rozdíl o sto gólů

Kořením fotbalu jsou góly. Těch padlo v 91 odehraných zápasech nejvíc na Benešovsku. Bez dvou gólů rovná pětistovka. To je v přepočtu 5,47 branek na jeden zápas. V průměru přes pět branek na utkání se dostaly ještě dva okresy: Kladensko (480 gólů, průměr 5,27) a Rakovnicko (465 gólů, průměr 5,11).

Nejméně jich padlo v Berouně, kde je ale evidováno po výše zmíněném odhlášení Březové o třináct zápasů méně. V přepočtu na průměr je ale Berounsko až čtvrté od konce hůře na tom jsou ještě Kolínsko (4,34), Kutnohorsko (4,26) a Mělnicko (4,21).

Jeden z možných důvodů nižšího počtu vstřelených branek pak dost možná odhalil předseda Okresního fotbalového svazu Kutná Hora Dušan Roubíček: „Soutěž je extrémně vyrovnaná, o čemž svědčí pohled na pořadí po podzimní části. Mezi prvním a osmým celkem v tabulce je rozdíl osmi bodů, mezi třetím a osmým týmem pouhé čtyři body.“

A pokračuje: „Vyrovnaná je jak bodově, výsledkově tak i herně. Každý může porazit každého a nezáleží na aktuálním postavení v tabulce. V podzimní části sezóny padlo v přeboru na okrese Kutná Hora celkem 388 branek. Náš kutnohorský okres je v počtu branek na úrovni Kolína, Berouna, Mělníka, nebo Nymburka. O sto branek více padlo pouze na Benešovsku a Kladensku.“

Právě poslední dva přebory podle vstřelených branek jsou podle suché řeči čísel opravdu nejvyrovnanější. Zatímco na Nymbursku činí bodový rozdíl mezi prvním a posledním týmem tabulky celých 38 bodů, na Kutnohorsku je to 22 bodů, na Mělnicku dokonce pouhých patnáct. Vedoucí Velký Borek získal 27 bodů, poslední béčko Záryb hned dvanáct. To by mnohde u sousedů stačilo třeba i na jedenácté místo.

Totální ogenzíva

Nejlépe střílejícím týmem je se 69 vstřelenými góly (5.30 na zápas) již zmiňovaný Sokol Mšec z Rakovnicka. Ne všude ale platí, že nejvíce střílející celek vede okresní přebor. Konkrétně je to 5:5. V pěti okresech vede, v pěti je pak nejlépe střílejícím mančaftem jiný tým. Na Mladoboleslavsku dal kupříkladu druhý Řepov hned o devatenáct branek víc, než první Kněžmost. Naprostou anomálii pak lze pozorovat u mělnického okresu. Tady vede střeleckou tabulku se 40 vstřelenými góly Labský Kostelec, který je však v bodovém pořadí až na desátém místě se ziskem sedmnácti bodů.

Co se týká nejhorších týmů, tak pouhý jediný bod získal celek Tatců z Nymburska. Tři porážky v penaltách (které se ale nekopou po remíze ve všech zmiňovaných okresech) má Kosova Hora z Příbramska. Třetí od konce v pomyslné celkové tabulce je nováček boleslavského přeboru z Mukařova, který si připsal bodů pět.

Nejméně branek (10) nastřílel Tetín z Berounska, který však za sebou nechal o tři body Karlštejn. Tetín jako jediný z celého krajského startovního pole zůstal v průměru pod jednou brankou na zápas. Přesně jeden gól na utkání pak nastřílelo béčko Kutné Hory.

V brankách inkasovaných se pak v dobrém slova smyslu vymyká celek Žebráku. Ten ve dvanácti odehraných zápasech na Berounsku inkasoval pouze čtyřikrát! Udržet se pod jedinou inkasovanou brankou na zápas se pak podařilo už jenom Sokolu Mšec, přesně jednou za zápas inkasuje také již zmiňovaný Švermov.

close Okresní přebory na podzim info Zdroj: Deník/Jaroslav Bílek zoom_in

Střelci

Nejlepší z podzimních střelců nastříleli přes dvacet branek. Úplně nejvíc pak Michal Korec z Kropáčovy Vrutice a ex-slávista Jakub Šimůnek ze Švermova. Oba zaznamenali 24 branek. Bronz drží s 23 góly Jiří Kapek z Mšece. Zatímco Šimůnek s Kapkem pomohli svým týmům k průběžnému vedení, Korec je v boleslavském okresním přeboru s Vruticí až na desátém místě. Všichni jeho spoluhráči dohromady totiž k jeho 24 gólům přidali jenom dvacet dalších.

„Pouhých“ 13 vstřelených gólů pak stačí na podzimní korunu krále střelců na Kolínsku Tomáši Dufkovi z Kouřimi.

Kdé 'lítají' karty?

Další zajímavou statistikou ke sledování jsou rozhodně karty. Kde jich padlo na podzim nejvíc? Na Mladoboleslavsku a Kladensku! V Boleslavi to bylo 421 žlutých a 27 červených, v okolí Kladna pak 392 žlutých a 32 červených. V těsném závěsu je třetí Mělnicko (394+29).

Předseda kladenské komise rozhodčích Adam Kindl míní, že počet karet není měřítkem horší disciplíny fotbalistů, nýbrž výrazným omlazením rozhodcovského sboru. Dříve narozené soudce, kteří jsou při udělování karet přece jen opatrnější, mají pouze dva. „Dlouhodobě platí, že zkušenější méně trestají. Mladí si kartami snaží získat i respekt. Tomu bych to přikládal,“ řekl Kindl s tím, že často využívají služeb arbitrů z vyšších soutěží, kteří také používají karetní tresty víc než kmenoví okresní sudí.

Ve stejném duchu komentoval prvenství již v minulém průzkumu z před pár sezon předseda OFS Mladá Boleslav Martin Vlk: „Nemyslím, že by se u nás hrálo tvrdším způsobem než jinde. Vyšší počet karet vnímám spíš z toho pohledu, že se naši rozhodčí nebojí je dávat.“

Suverénně nejméně žlutých pak rozdali arbitři na Benešovsku 282, což je o 139 méně než v Boleslavi. Vyloučených bylo nejvíce na Rakovnicku (35), výrazně nejméně pak na Kolínsku a Příbramsku (14). Celkem pak bylo v deseti přeborech uděleno 3629 žlutých a 242 červených karet. Ve čtyřech soutěžích pak žádný z hráčů neviděl více jak jednu červenou, nikdo napříč okresy nebyl vyloučen třikrát.

Rekordmana s deseti žlutými ve třinácti zápasech pak hledejme na Mělnicku. Petr Dvorný ze Mšena k nim stihl přidat i jednu červenou.