Na hřišti v Liběchově bylo krátce po nedělním poledni pořádně dusno. Během chvíle se tam zvrtnul zápas, o kterém do té doby obě strany tvrdí, že byl hraný v přátelské atmosféře. Jenže na konci přišel zkrat. A nejspíš nebyl jen jeden.

V době, kdy do závěrečného hvizdu chyběly už jen desítky vteřin, vnikl na hrací plochu jeden z diváků a podle pozdějšího zápisu sudího Jana Melicha pěstí inzultoval lobkovického hráče Radka Šmejkala. Sudí měl na to konto zápas předčasně ukončit. V zápise zmínil i pozdní zásah pořadatelské služby. Následovat měla hromadná strkanice se zapojením „laviček“ i dalších diváků.

Jak ale později vyšlo najevo, sled událostí následujících po udělení dvou druhých žlutých karet v rychlém sledu pro opory hostí Blahuta a Šmejkala byl poněkud jiný, než jak jej vylíčil arbitr…

„Divák nikoho nenapadl a samotnému vniknutí nebylo možné zabránit,“ hájil se liběchovský oddíl v oficiálně podaném protestu, pod kterým byl podepsaný hráč a zároveň i krajský rozhodčí Lukáš Tichý.

„Onoho“ diváka se podle vyjádření Liběchovských povedlo včas zpacifikovat a vyvést, byť se o napadení hostujícího hráče snažil. Kdo tedy způsobil kapitánovi Lobkovic ranou do hlavy lehký otřes mozku, jak se potvrdilo na vyšetření v nemocnici?

„K udeření hostujícího hráče muselo dojít ze strany některého jiného účastníka hromadné konfrontace, kterou se snažili uklidnit i vystřídání hráči a funkcionáři obou mužstev,“ uvedl Lukáš Tichý a připojil i omluvu a přání brzkého uzdravení napadenému soupeři.

Samotný Radek Šmejkal v reakci na dotaz Deníku ujišťoval, že spolu s několika svědky ví, kdo jej trefil. Konkrétní jméno, které prý figuruje i v zápise o utkání a tedy skutečně nejde o diváka, ale prozradit nechce. Stejně tak to, jestli celý incident řeší i mimo fotbalovou strukturu. „Dát někomu zezadu ránu, když odcházím, to udělá jen zbabělec,“ řekl pouze.

Trvá zároveň na tom, že zápas nezvládl rozhodčí, což mu dal ostatně najevo už během hry a z kritiky bez hanlivých výrazů vyplynuly obě jeho žluté karty.

S arbitrem později nenašli společnou řeč ani zástupci Liběchova. V protestu dále odmítli nařčení, že by pořadatelská služba včas nekonala. „Na vniknutí zareagovala bez prodlení a bez jakéhokoliv vyzvání rozhodčím,“ hájil své barvy Lukáš Tichý.

Uvedl v této souvislosti také to, že atmosféra zápasu nebyla do inkriminované chvíle nikterak vyostřená. K vniknutí diváka mělo dojít zcela nepředvídatelně a nepochopitelně po slovní výměně a provokacích mezi hráči obou mužstev. Navíc dál od prostor laviček, kde se soustředilo nejvíce diváků a tedy i pořadatelů.

V rozporu s rozhodčím pak měli Liběchovští za to, že byl zápas dohrán. Argumentovali nejen tím, že i s prodlevami při řešení konfliktu došlo k naplněním hrací doby, o předčasném konci prý nebyli rozhodčím vyrozuměni ani kapitáni.

Zápasem se ve středu zabývala disciplinární komise, která mohla čerpat i ze zprávy v Liběchově přítomného delegáta Miroslava Vlka. Resumé? Liběchovu udělila pokutu ve výši šest tisíc korun. S odůvodněním, že jako pořádající klub nesplnil svou povinnost, když „nezajistil prostor hrací plochy proti vniknutí diváků a tím umožnil hromadnou konfrontaci mezi hráči a diváky a funkcionáři“.

Podle napadeného Radka Šmejkala je trest neadekvátně nízký. „Přijde mi smutné, že když na hřiště vyběhne fanoušek a řve tam po nás, že nás zabije, někdo mě udeří, a dostanou pokutu jen šest tisíc. To si za chvíli bude dělat každý co chce,“ nesouhlasí s postihem.

Co říkáte na výši trestu vy? Hlasujte v anketě na konci článku…

Sám dostal pokutu ve výši jednoho tisíce korun za vyloučení po dvou žlutých. Jeho spoluhráč Jan Blahut si za urážku rozhodčího po svém vyloučení nezahraje pět zápasů. Disciplinárka zároveň upustila od potrestání prvního z celkem tří vyloučených hráčů, za což po utkání v zápise orodovala obě mužstva. Brankáři Janu Šťastnému byla podle dodatečného šetření komise udělena červená karta za faul v pokutovém území chybně.

Na samotný zápas pak podle informací Deníku vedení soutěží pohlíží jako na dohraný. Výsledek 3:1 tak zůstane v platnosti. Liběchovský klub také požádal komisi, aby rozhodčí Melich nebyl v budoucnu delegován na jeho zápasy…


Načítám tabulku ...