Pokud by „čtyřky“ končily po zápasech každý s každým doma venku, jak bývalo zvykem, slavili by návrat do třetí třídy ve Dřísech, Mlékojedech a Chvatěrubech. Čtvrtá třída na Mělnicku (a Fortuna liga) ale letos přišla s novinkou v podobě nadstavbové části. Pavouk, který vzešel z umístění po osmnácti kolech, pak postavil postupové ambice týmů zcela na hlavu.

Zklamání Chvatěrub může svým způsobem mírnit, že ve hře o vyšší třídu zůstaly alespoň do posledního zápasu. Navzdory obratu v závěrečných minutách hráči Vltavanu marně stahovali tříbrankovou ztrátu, kterou nabrali v prvním finále skupiny ve Veltrusech. Ty si tak vybojovaly návrat do soutěže, z níž před rokem sestupovaly.

„Věděli jsme, že nás i v odvetě čeká výborný soupeř. Utkání jsme odehráli takticky výborně, všichni hráči plnili úkoly a všichni na hřišti odváděli bojovný výkon. Splnili jsme tím náš cíl,“ hodnotil finalovou odvetu vedoucí třetího týmu tabulky Jaroslav Nalezený.

Chvatěrubským už nebyla „mobilizace“ sil na hřišti ani v hledišti před nejdůležitějším utkáním sezony nic platná. Vyčítat si tak nadále mohou, že herně a především výsledkově nezvládli první zápas. „Prohra nula-tři byla asi krutá na to, že domácí neměli tolik šancí, ale bohužel to stačilo,“ komentovali na svém facebooku celkově teprve čtvrtou, ale rozhodně nejbolestivější porážku v ročníku.

Lídrové zbylých skupin dopadli ještě hůř, cestu si zabouchli už v semifinále. Dřísy sice přivezly z Vysoké poněkud divoký, ale ještě hratelný výsledek 5:6. V odvětě s jednou z nevyzpytatelných rezerv v soutěži ale přišla v nejméně vhodný okamžik první domácí ztráta za poslední rok a půl. Porážka 1:4 znamenala konec nadějí.

Vysoká si na výše umístěný tým vyšlápla i ve finalové válce béček s Lužcem. Především v prvním utkání se sestavy lišily od těch B-třídních sotva z poloviny. V odvětě měl Eletis nevýhodu, že mu áčko hrálo ve stejnou dobu. Vysoká vyhrála i podruhé o dva góly. „Utkání mělo velice dobrou úroveň i náboj,“ pochvaloval si po domácím startu Václav Řízek, předseda klubu, který nakonec naplnil své postupové choutky.

Podobně jako Dřísům se ojedinělá slabší chvilka na domácím hřišti vymstila i Mlékojedům. Po výsledku 1:4 od Hostína zůstalo první místo „Mexica“ v tabulce pouze na papíře. Pátý tým pořadí cenný skalp nakonec nepromarnil. Ve finále „Jehla“ dvěma těsnými výsledky přetlačila Zálezlice.

Jejich vzedmutí budilo pozornost ještě před vyřazovací částí. Tým, který si na první body sáhl až v desátém kole a z třinácti podzimních zápasů vyhrál dva, prošel zbytkem programu základní části bez ztráty. K dopsání „pohádky o zálezlické popelce“, jak u Vltavy svou cestu sami překřtili, nakonec chyběla jen závěrečná tečka.

V Zálezlicích mohou být i tak spokojení. „Během půl roku udělat takový progres, který není založený na žádném finančním mecenáši, ale na hráčích a lidech, kteří to dělají ze srdce a z lásky ke sportu, je obrovský úspěch, který s odstupem času určitě všichni doceníme,“ uvedli Zálezličtí na svém facebooku. „Máme na čem stavět. Žádné odchody hráčů nás nečekají, naopak! Dojde ještě k posílení kádru a zkvalitnění, tak abychom mohli i příští rok pomýšlet na podobný úspěch,“ vzkázali.

Zda budou moci týmy oslnit znovu třeba až v nadstavbě, je v tuto chvíli nejisté. Vedení soutěží pozměněný hrací model v těchto dnech vyhodnocuje. Podle slov předsedy sportovně-technické komise Jana Netolického bude navíc záležet i na celkovém počtu účastníků. Funkcionáři mají na odeslání písemné přihlášky do nové sezony čas ještě několik dnů (do 10. června). Definitivní ortel tak s vysokou pravděpodobností padne na červencovém předsezonním aktivu. Otázkou je, zda už s play-off některé oddíly nebudou mít po letošní zkušenosti přece jen problém…