„Je pravda, že by to mělo být víc o fotbale. Na druhé straně jde o všechno a je to jeden z největších zápasů v průběhu sezony tady v Čechách. Každý tomu chce dát sto procent, ale někdy je to ke škodě věci. Často se derby bojovností a zákroky za hranou pokazí. Zákrok na Provoda, to bylo hrozné… Je to vypjaté, ale mělo by to opravdu být víc o fotbale než o srážení, faulech a bojovnosti,“ doplnil.

S tímto názorem se shoduje i řada dalších, kteří zápas mezi pražskými S sledovali. „Tvrdil jsem už před zápasem, že vyhraje ten, kdo udrží nervy na uzdě, že budou červené karty, vše se potvrdilo. Škoda. Věřil jsem, že bude pokračovat fotbal z posledních derby. Škoda toho, co se stalo na konci, bylo to úplně zbytečné. Kdyby Chytil neudělal ten, podle mě, zbytečný faul na Vindahla, možná by pak Slavia vyhrála. A to, co následovalo… Krejčí u toho byl blízko, ale Bořil běží z levého beka šedesát metrů se rvát. Je to škoda…“ komentovala dění v zápase sparťanská legenda Martin Frýdek starší.

„Sledovali jsme to, co fanoušek nechce vidět. Měla to být reklama na fotbal a byl z toho boj. A to, co předvedly oba realizační týmy… nepatří to tam,“ podělil se o svůj pohled na věc i Zdeněk Šenkeřík, který ve své kariéře odehrál čtyři ligová derby v dresu Slavie.

„Nevím, kdo to vyprovokoval, začalo to asi na hřišti, ale hráči ani realizáky neudělali dobrou vizitku. Fotbalu v zápase moc nebylo. Akcí bylo pomálu a pro oko diváka nic moc. Byl to bojovný zápas, na konci doslova bojovný. Derby se mi nelíbilo, stejně jako spoustě dalších lidí,“ dodal bývalý hráč sešívaných.

| Video: Youtube

Dobrou vizitku koneckonců nezanechali vedle hráčů a členů realizačních týmů ani fanoušci. Ti slávističtí se vytasili s nenávistným choreem proti soupeři a ti sparťanští se projevili ještě hůř, když začali házet dělobuchy mezi okolo sedící diváky.

„Nepatří to k tomu. Vždycky je to vyšperkované ze všech stran. Jak ze strany hráčů, diváků, tak laviček. Mezi fanoušky by to tak být nemělo, aby jedni útočili na druhé. Na tribunách jsou rodiče s dětmi, je to nebezpečné a může se cokoliv stát. Nevadí mi nějaké normální pyro, když si fanoušci ve svém sektoru zapálí světlici. Neodsuzuju to, ale aby se házely nějaké světlice mezi fanoušky, to není správné,“ uvedl jasně Grajciar, který ještě jako hráč nastoupil do šesti pražských derby. Tři odkopal za Slavii a tři za Spartu.

„Teď je to ještě víc vyhrocené jak médii, tak lidmi, než to bylo předtím. Já na to vzpomínám rád, dokonce se mi v jednom derby za Spartu podařilo dát gól. Když je hráč aktérem takového zápasu, tak je to zážitek na celý život,“ ohlédl se někdejší slovenský reprezentant za svými zkušenostmi se zápasy mezi Spartou a Slavií.

Ten poslední bude každopádně v českém fotbalovém prostředí ještě dlouho rezonovat. Průběh utkání rozčílil i Miroslava Jíru, současného trenéra Hostivaře, který v minulosti trénoval slávistickou mládež a působil i jako asistent trenéra u reprezentace žen.

„Stydím se za všechny účastníky dnešního derby včetně zoufalých rozhodčích, hráčů, realizačních týmů. Na tohle vám jako trenér a milovník fotbalu se*u! Jestli tohle má být reklama na český evropský fotbal, tak jděte všichni do prde**! Omluvte se všichni všem fanouškům na stadionu i u televize!“ napsal hodně ostře na svůj facebookový profil

„Nikdy jsem tohle za skoro 28 let trénování neudělal, ale dneska ano! Jestli tohle má být reklama na český fotbal, tak jsme tady všichni součástí něčeho, do čeho nikdo rozumný nedá ani korunu, a to já nechci, protože fotbal miluju! Proberte se! Dnes jste všichni přispěli k totální devastaci českého fotbalu. A jenom doplním: strašně si vážím obou hlavních trenérů obou pražských S, hráčů i rozhodčích. Ale mám prosbu: už tohle nikdy nedopusťte! Jako trenér a milovník fotbalu vám všem děkuji!“ pokračoval jeho emotivní vzkaz.

Jak je patrné, nedělní bitva mezi odvěkými rivaly vzbudila v českém fotbalu vášně. Dá se očekávat, že o zápase se bude hodně mluvit ještě v dalších dnech i s rozhodnutími disciplinární komise, která se určitě bude některými zákroky zabývat.