„Čínské“ období pražské Slavie se začalo psát na začátku září 2015, kdy klub získala od Aleše Řebíčka společnost CEFC. Tehdejších podíl 60 procent akcií se během následujících let rozrostl až na současných 99,98 procenta. Právě takovou část odprodala společnost CITIC, která do CEFC v březnu majetkově vstoupila, českému podnikateli Pavlu Tykačovi.

Jak budou slávisté na dané období, kdy jejich klub vlastnily firmy z dálného východu, vzpomínat? Po sportovní stránce určitě v dobrém. „Máme za sebou bezesporu nejúspěšnější období novodobé slávistické historie. Stali jsme se lídrem pozitivních změn v českém fotbale a silné jméno máme díky našim aktivitám i po celé Evropě. Navíc jsme dnes ziskovým klubem na vrcholu sportovní i finanční výkonnosti,“ pochvaluje si na klubových stránkách předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.

Sešívaní vstoupili do čínských rukou po sezoně, kterou zakončili až na jedenáctém místě tabulky. Z titulu se tehdy radovala Plzeň a Sparta skončila o pět bodů druhá. Zatímco na Letné panoval smutek okolo poháru, který klubu unikl, ve Vršovicích tehdy řešili úplně jiné problémy.

Situace se zlepšila hned v prvním roce po příchodu silného investora. V zimním přestupním období přišlo do Edenu rovnou osm nových tváří, mezi nimiž nechyběl Josef Hušbauer nebo Jan Bořil, který je dodnes oblíbencem fanoušků a za Slavii dál nastupuje. Provedené kroky navíc přinesly rychlý efekt. Slavia oproti předchozí sezoně poskočila hned o šest míst a rázem byla na páté příčce, která zaručuje postup do druhého předkola Evropské ligy.

Start do další sezony Slavii nevyšel, a tak se klub už na konci srpna rozloučil s trenérem Dušanem Uhrinem, kterého nahradil Jaroslav Šilhavý. Ten byl vládcem slávistické lavičky více než rok, než ho ve funkci nahradil stávající kouč Jindřich Trpišovský. Léčba Šilhavým ale ve své době fungovala a sešívaní od té doby v sezoně neprohráli a o dva body před Plzní si dokráčeli pro mistrovský titul. První po osmi letech.

Tímto úspěchem odstartovala ve Vršovicích doba zlatá. Slavia sice v další sezoně nestačila o sedm bodů na Plzeň, ale už o rok později znovu před stejným soupeřem vyhrála a následně ještě dvakrát po sobě pozvedla pohár pro vítěze nad hlavu. Jednou znovu před západočeským celkem a podruhé před největším rivalem z Letné.

Fotogalerie: Fanoušci Slávie slaví po osmi letech fotbalový titul

Titulové hody skončily pro Slavii až v posledních dvou ročnících, kdy se sešívaní pokaždé museli smířit se druhou příčkou. V sezoně 2021/22 sice ovládli základní části, ale v nadstavbě nestačili na Plzeň, naposledy se pak radovala se stejným bodovým ziskem Sparta.

Kromě čtyř mistrovských titulů, tří druhých míst a čtyř domácích pohárů byla ale Slavia pod čínským vlastnictvím úspěšná i na mezinárodním poli. Při první zkušenosti s evropskými poháry přešla v předkolech přes Levadii Tallinn a Rio Ave, ale nestačila na RSC Anderlecht. Velké výhry proti zahraničním soupeřům měly teprve přijít.

Hned v dalším ročníku sešívaní ze třetího předkola postoupili až do základní skupiny Evropské ligy, kde si zahráli i se slavným španělským Villarealem. Postoupit z ní ovšem nedokázali.

Úspěšnější byli fotbalisté z Edenu až v další sezoně, kdy sice neproklouzli z předkola do Ligy mistrů, ale posléze úspěšně bojovali v Evropské lize. Ve skupině skončili před francouzským Bordeaux i dánskou Kodaní a spolu se Zenitem Petrohrad postoupili do další části.

V ní Slavia nejprve vyřadila belgický Genk, aby následně zvládla i infarktovou bitvu se Sevillou, kterou až v prodloužení druhého zápasu rozhodl Ibrahim Traoré. Sešívaní tak proklouzli až do čtvrtfinále, v němž nestačili na slavnou londýnskou Chelsea, která následně celou soutěž vyhrála.

Odměnou za fantastickou jízdu Evropskou ligou byla pro Slavii v další sezoně účast ve skupině Ligy mistrů. Ze smrtící skupiny s Barcelonou, Interem Milán a Borusií Dortmund se však sešívaní do další fáze neprobojovali.

Chuť čtvrtfinálových bojů v Evropské lize vyzkoušeli Pražané znovu až o rok později, kdy se probojovali ze skupiny s Bayerem Leverkusen, Hapoelem Beer Ševa a Nice. Ve vyřazovacích bojích si pak poradili s Leicesterem a Rangers a až ve čtvrtfinále nestačili na slavný Arsenal.

V dalších letech si Slavia vyzkoušela nově vzniklou Evropskou konferenční ligu a po jedné čtvrtfinálové účasti naposledy nepostoupila ze skupiny. Až letos se Vršovičtí vrátili do Evropské ligy, kde vyhráli skupinu před slovutným AS Řím, a můžou se těšit na pohárové jaro.

Další kapitoly ze své historie už ale bude Slavia psát v rukou nového majitele. Nikdo však nemůže říct, že by „čínská“ éra pražského klubu nebyla úspěšná. Společnosti z dálného východu vytáhly Slavii z dolních pater tabulky a svými financemi jí pomohly být jedním z nejúspěšnějších českých klubů posledních let jak doma, tak na evropské půdě. Tam teď bude chtít klub navázat.