To znamená jediné: ani komfortní náskok devíti bodů, kterým momentálně disponuje v čele soutěže pražská Slavia, nemusí být rozhodující.
„Říkám to pořád. Titul se nám nijak nepřibližuje, v nadstavbě nás čekají těžké zápasy s kvalitními soupeři,“ varuje trenér sešívaných Jindřich Trpišovský.
O pozice zajišťující kvalifikaci do Ligy mistrů by však jeho svěřenci přijít neměli. Jde o první a druhou příčku. Ovšem nemyslete si, mezi českou elitou se hraje o víc.
Bez klidného středu
Další tři atraktivní „ceny“ si rozeberou kluby, které si vybojují právo startu v kvalifikaci Evropské ligy. Nejsnáze o ně bude usilovat vrchní šestice, jež bude po základní části startovat ve skupině o titul. Předem odepsaná ovšem nejsou ani mužstva na sedmé až desáté příčce.
Vítěz vzájemného „miniturnaje“ dostane šanci vyzvat čtvrtý nebo pátý celek elitního uskupení. Pokud by duely startovaly dnes, příležitost by měla třeba i desátá Sigma. Mohlo by se tak stát, že příští sezonu okusí atmosféru Evropy ona, zatímco například pátý Baník nikoli.
„Od trenérů už neuslyšíte, že se chtějí pohybovat v klidném středu tabulky. Pořád je o co hrát,“ podotýká předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.
To stejné platí na chvostu tabulky. Klidné spaní nebudou mít mužstva na jedenácté až šestnácté pozici, která se střetnou ve skupině o záchranu.
Hranice (ne)úspěchu
Ukazuje se, jak nepatrná mezera ční mezi úspěchem a zklamáním. Nový model ligy mluví jasnou řečí: skupiny o Evropu a o záchranu momentálně dělí jediný bod.
Boje o udržení mimochodem proběhnou stejně jako „nahoře“ (šest týmů, pět utkání). Na jejich konci budou tři zklamaní. Poslední sestoupí, patnáctý a čtrnáctý změří v baráži síly s druhým, respektive třetím celkem FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY.
„Optimista vidí šanci pro tři týmy z druhé ligy, pesimista pro jeden. Jisté je, že se zvedne atraktivita. Až v přímé konfrontaci ale poznáme, jak velké jsou rozdíly mezi soutěžemi,“ dodává Svoboda.
Těšíte se? Fotbal po letech (konečně) nabízí nové prvky. A hlavně: je o co hrát.