Prezidenti Ruska a Turecka se v pondělí sešli v Soči a jednali mj. o obnovení úmluv o vývozu obilí přes Černé moře. Schůzka nepřinesla žádný hmatatelný výsledek, řeč byla jen o „konstruktivním dialogu“. Vladimir Putin a Recep Erdogan si však na závěr připravili jednu hádanku.
Oba státníci už se loučili před vchodem do paláce a na Erdogana čekala připravená limuzína. Jak upozornil například zpravodajský server Takvim.com.tr, Putin svému protějšku řekl: „Rozumím, budeme v kontaktu.“ Turecký vůdce reagoval nečekaně. „Zeptám se na jméno fotbalisty Sparty Praha,“ řekl. „Zajímalo by mě, který fotbalista,“ dodal ještě záhadně.
Ruský autokrat se nenechal vyvést z míry a odpověděl: „O to se postarám.“ Přinejmenším se spolu s Erdoganem postarali o pěkný rébus pro internetové diskutéry. Ti totiž začali okamžitě rozvíjet nejrůznější teorie, co měla zmínka o pražské Spartě na nejvyšším politickém fóru vlastně znamenat.
Sparta místo Spartaku?
Jaké jsou možnosti? Ta nejméně pravděpodobná je, že se oba prezidenti bavili opravdu o českém klubu z Letné. Jedinou možnou – vágní – spojitostí by byla osoba finského záložníka Kaana Kairinena, který má tureckého otce. Žádný Rus ve Spartě nehraje od angažmá Vjačeslava Karavajeva v letech 2016 až 2018.
Erdogan se tak spíš přeřekl. „Myslím si, že si prezident spletl Spartu se Spartakem Moskva, protože pokud vím, ve Spartě žádný ruský fotbalista nehraje,“ sdělil Deníku Deniz Evren, turecký student v Praze, jenž se dlouhodobě věnuje českému a tureckému fotbalu.
Další hypotetickou možností je, že turecký lídr měl na mysli slovenský Spartak Trnava, jenž se v základní skupině Konferenční ligy utká s Fenerbahce Istanbul.
Stranou však nezůstala ani konspiračně zabarvená teorie o tom, že zmínka o Spartě ve skutečnosti znamenala tajný kód a prezidenti tím mysleli něco zcela jiného. Ale co? Tady už se dostáváme na velmi tenký led vzrušujících, ale neopodstatněných spekulací.
Fotbal jako výkladní skříň
Prezident Erdogan má k fotbalu každopádně velmi blízko. V mládí ho hrával (pochopitelně jako útočník) a jak se před časem pochlubil, získal v kariéře pět titulů a jedinkrát byl vyloučen – když nesouhlasil s rozhodčím. „Fotbal je skvělý způsob, jak sjednotit lidi,“ vyjádřil se autoritářský politik.
Protože dobře zná kouzlo kopané, umí ho využívat pro svou politiku. Všemožně podporuje konání velkých fotbalových akcí v Turecku, jako bylo letošní finále Ligy mistrů v Istanbulu. „Protože v posledních letech musel čelit hlavně ekonomické krizi, je pro něj velmi důležité znovu získat image úspěchu a růstu. K tomu se nejlépe hodí právě fotbal,“ řekl politolog Berk Esen pro web Foreignpolicy.com.
O lecčems svědčí i to, že Turecko nyní pošesté v řadě kandiduje na pořádání fotbalového Eura. Po předchozích nezdarech usiluje o termíny 2028 nebo 2032. Při volbě šampionátu, který se bude konat příští rok, prohráli Turci s Německem mj. kvůli nedostatkům v oblasti lidských práv. Bylo to vůbec poprvé, kdy UEFA výslovně zohlednila toto kritérium při volbě pořadatele.
Pokud jde o Putina a sport, bývá spojován především s judem a ledním hokejem. Stačí si ale vzpomenout na velkolepé mistrovství světa v Rusku v roce 2018 a je jasné, že i ruský vládce dobře ví, jaký propagandistický potenciál se skrývá ve fotbale. A šéf FIFA Gianni Infantino lidská práva příliš neřeší.