VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slávia Velký Borek slaví 75. narozeniny!

VELKÝ BOREK - Z historie klubu

25.4.2007
SDÍLEJ:

Dobová fotografie z roku 1965 z utkání staré gardy Velkého Borku proti dívčímu fotbalovému týmu z Markvartic u Děčína. Před rekordní diváckou kulisou skončil zápas nerozhodně.Foto: Archiv

S myšlenkou založit sportovní klub ve Velkém Borku přišli Jaroslav Joachymstál, Karel Kašpar, Václav Pelant a Václav Lojka, kteří zároveň podepsali žádost o schválení stanov. A tak byl 7. května 1932 založen fotbalový klub SK Slavia Velký Borek. Příznivců klubu, kteří vstoupili do jeho řad, bylo však daleko více, pamětníci uvádějí rovných 50 členů. Jako první předseda oddílu je uváděn Jaroslav Joachymstál. První tým tvořili: Josef Vaněk, Karel Kašpar, Josef Purš, Jan Opata, Josef Máj, Václav Pelc, Josef Novotný, Jan Procházka, Bedřich Lojka, Antonín Joura a Václav Novotný.

Hrát se začalo na hřišti Viktorie Rousovice (na louce po pravé straně silnice z Mělníka do Velkého Borku), které zaniklo po druhé světové válce. Později bylo vybudováno nynější fotbalové hřiště, pronajaté od obce Velký Borek za 1 050 korun ročně. V roce 1937 byla činnost přerušena až do roku 1939, za války se mužstvo stavělo obtížně. V roce 1948 se Slavia sloučila pro malou hráčskou základnu s Viktorií Rousovice. Po tom, co se Viktorie sloučila v roce 1955 s SK Mělník, borecký fotbal opět dočasně ustal. Roku 1958 se ustavil oddíl kopané za vedení Františka Dobiáše a Antonína Joury znovu, ovšem pod hlavičkou Sokola Velký Borek. Do nového klubu přešli všichni hráči bývalé Viktorky z SK Mělník. Po roce působení vyhrál tým IV.třídu a v roce 1960 postoupil do okresního přeboru. Devět let pak usilovali hráči o postup do I.B třídy. To se podařilo v roce 1978, který byl nejúspěšnějším rokem v historii klubu. Dorostenci se stali přeborníky okresu a vyhráli Československý pohár, A mužstvo vyhrálo Český pohár, soutěž slušnosti a získalo 1. místo v okresním přeboru. Předsedou oddílu byl Václav Šulc a trenérem Václav Šebesta.

Rarita - zápas s dívčím klubem

V roce 1965 se konal ve Velkém Borku zápas s dívčím fotbalovým klubem z Markvartic u Děčína. Na zápas s boreckou starou gardou se přišlo podívat neuvěřitelným 800 až 1000 diváků. Zápas skončil remízou 3:3 a přinesl SK Slavii značný finanční zisk. Sportovci dále organizovali plesy i tradiční staročeské máje v době, kdy stagnovala činnost dobrovolných hasičů, kteří tuto slavnost zavedli. Pomáhali obci při brigádách, sami za pomoci obecní samosprávy rozšířili své kabiny o pohostinské zařízení a spojovací chodbu.

V letech 1987 a 1988 si fotbalisté vylepšili také hrací plochu zatravněním hřiště. V roce 1991 došlo ke změně názvu Sokol za původní název oddílu SK Slavia Velký Borek.

Současnost

Přípravka vznikla v roce 2000, a to víceméně z nadšení některých rodičů těchto benjamínků. Určitý řád a větší systematičnost vnesl do tréninků a přípravy současný trenér Pavel Daněk. Pod jeho vedením mohli kluci okusit, jaké to je obléknout si opravdický fotbalový dres, kopačky a bojovat o body v okresní soutěži přípravek. V začátcích mu pomáhal Luboš Randák a nyní zde působí jako trenér mladší přípravky Petr Silaštík. Pavel Daněk má na starosti přípravku starší.

Základní kámen v novodobé historii týmu boreckých žáků položil v 90. letech tehdejší trenér Marek Pitrmoc. Sestavil partu nadšených kluků, kteří pod jeho vedením pilně trénovali a učili se základním fotbalovým dovednostem. Asistentem trenéra byl Jiří Vavřina. Úspěch se dostavil po několika letech, kdy již pod vedením Tomáše Petržílky (M. Pitrmoc přešel k dorostu) a Jiřího Vavřiny se tým stal vítězem III. třídy a postoupil do okresního přeboru (2001). V této soutěži pobyli Borečtí jen jednu sezonu a v roce 2002 si poprvé vyzkoušeli krajskou soutěž, kde již musel mít Velký Borek týmy dva – starší a mladší.

Starší žáky vedl Jiří Vavřina a mladší Tomáš Petržílka. Obě družstva se v soutěži rychle zabydlela a postupně získala respekt i soupeřů zvučnějších jmen. V současné době se drží na špici tabulky. Se mladšími žáky pracují Luboš Randák, Jan Slánský a Zdeněk Hliněný. Starší žáky trénují Jiří Vavřina a Marek Pitrmoc. A ani jeden tým si už neumí představit, že by je na zápasy nedoprovázel jejich masér Jiří Janda starší. Borečtí dorostenci v posledních letech neustále usilovali o celkové vítězství v okresním přeboru a o postup do krajské soutěže – I. A třídy, ale pokaždé jim k tomu chyběl pomyslný krůček a trošku fotbalového štěstíčka. Vysněného cíle dosáhli pod vedením trenéra Zbyňka Štrupla v sezoně 2005/2006. V prvním roce působení v dorostenecké I. A třídě si vedou kluci nad očekávání výborně a bojují o čelo tabulky. Jsou tak velkým příslibem pro budoucnost kopané ve Velkém Borku, hlavně co se týká prvního mužstva mužů.

V roce 1989 sestoupil A tým do třetí třídy, kde pobyl dvě sezony a v roce 1991 postupil opět do okresního přeboru mužů. V roce 1991 založila SK Slavia i B tým mužů a přihlašuje ho do IV. třídy. „Béčku“ se podařilo v roce 1995 postoupit do třetí třídy, ze které však po roce opět sestoupilo a do současnosti hraje „čtyřku“. Trenérem je Jiří Buneš. „Áčko“ se muselo ještě jednou v 90. letech smířit se sestupem z okresního přeboru, ale po roce se jako vítěz III.třídy vrací mezi okresní elitu. Velký úspěch zaznamenal tým v roce 2003, kdy vyhrál i nejvyšší okresní soutěž a postoupil do krajské I. B třídy. V krajské soutěži působí do současnosti. Trenérem je Alois Valín a vedoucím mužstva Vlastimil Krajník.

Ostatní činnost

Za velkého nadšení všech příznivců fotbalu a nelibosti jejich manželek byla v roce 1997 otevřena v areálu Slávie restaurace. Výbor fotbalového oddílu se snažil z vlastních prostředků, za nemalého přispění obce a za pomoci některých svých členů a příznivců vylepšovat zázemí pro hráče a prostředí sportovního areálu vůbec. Vybudovalo se nové zábradlí kolem hrací plochy, nové oplocení směrem do ulice, nová vjezdová vrata, tréninková travnatá plocha. Úpravy si vyžádal postup mužů do I. B třídy.

Výbor

Nedávno zvolený výbor pracuje v následujícím složení: Předseda Tomáš Petržílka, místopředseda Jiří Vavřina, hospodář Alois Valín, členové.Josef Procházka, Luboš Randák, Martin Nesládek, Vlastimil Krajník, Pavel Daněk, Jiří Štrupl, Pavel Suk, Jiří Buneš.

 

 

NA POČEST VÝROČÍ PŘIPRAVUJÍ TURNAJ

Na sváteční den 8. května od 9 hodin se v areálu SK Slavia Velký Borek uskuteční turnaj na počest 75. narozenin klubu. Nejdříve se představí mladší žáci SK Slavia a týmy Kosmonos a St. Boleslavi. Borečtí starší žáci budou bojovat se Starou Boleslaví a TJ Chodov. Ve 13 hodin nastoupí domácí stará garda proti týmu z Nebužel. Na hřišti bude k vidění malá výstavka, která připomene důležité momenty z historie klubu, pamětníci si jistě rádi zavzpomínají u dobových fotografií. Všichni příznivci kopané a té borecké zvlášť jsou srdečně vítáni.

 

25.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: dobrý zdravotní stav - fyzicky náročná práce, zvedání a manipulace s těžkými břemeny, zodpovědnost, bezúhonnost., Nabízíme: ubytování a odvoz na pracovitě, MÍsto výkonu práce: V Pískovně 2057, 278 01 Kralupy nad Vltavou, Kontakt: p. Adalbert, telefonicky (PÁ, 8:00-9:00). Pracoviště: Europa workintense spol.s r.o. - kralupy nad vltavou, V Pískovně, č.p. 2057, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Adalbert Yovna, +420 602 212 059. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 18 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha ČS BENZINA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - krátký - dlouhý týden, Kontakt: telefonicky 8:00-18:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Alla pešičková lobeček, Mostní, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Pešíčková Alla, +420 739 643 525. Obchod - Obchod Obchodní referent 20 000 Kč Obchodní referenti Obchodně technický konzultant/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - návrh technického řešení zakázky a jeho následné úplné řešení ve spolupráci s obchodním zástupcem, zaměření stavebních otvorů, jednání se stavebními firmami, koncovými zákazníky, popř. zasmluvnění zakázek, obtelefonovávání klientů, nezbytná administrativa, úzká spolupráce s asistentkou a obchodními zástupci, Požadujeme: SŠ popř. VŠ technického směru, PRAXE s obchodní činností výhodou, řidičský průkaz sk.B, matematické a technické cítění, uživatelská znalsot práce na PC, časová flexibilita podmínkou, výpis z rejstříků trestů, Nabízíme: služební vůz i k soukr. užívání, stravenky, sportovní využití, podpora vašich zajímavých nápadů, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Geus okna a.s. - kralupy nad vltavou, U Dýhárny, č.p. 1162, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Iva Hochová, . Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci Uklízeči na stavbách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - úklid na stavbách a přesun stavebních hmot, , Nabízíme:, - možnost ubytování, Kontakt: Zdravko Stojmenov 15:00 - 16:00, 777 078 410; z.stojmenov@seznma.cz. Pracoviště: Zdravko stojmenov, Alšova, č.p. 1228, 277 11 Neratovice. Informace: Zdravko Stojmenov, +420 777 078 410.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

OP, 13. kolo: SK Labský Kostelec (v modrém) - Sokol Záryby B 10:0.
16

Půlmistr má náskok zpět, poslední Hořín si ještě více zavařil

I. B třída, 13. kolo: TJ Byšice - AFK Milovice (v zeleném) 2:3 np.
11

Skvělé gesto! Před byšickou dvojicí smekal i soupeř

Uzavření velké kariéry se blíží! Skácel potvrdil konec

Příbram – Dlouho se o tom spekulovalo a nyní je to definitivní. Devětatřicetiletý obránce Rudolf Skácel po sezoně ukončí svou bohatou kariéru. Informaci potvrdil na stránkách 1. FK Příbram, v jehož barvách momentálně působí.

-

Zápas béček ukončila mela, v krajské lize prohráli oba lídři

Střední Čechy – Kontumace a nedohrané utkání zasáhly do historie desátého kola krajské soutěže hokejistů. Kladenská Hvězda se předem omluvila z utkání s kolínskou rezervou. Zápas béček mezi Benátkami a Černošicemi předčasně ukončila hromadná potyčka hráčů.

-

Kralupy byly blízko, chuť si chtějí spravit v derby s Buldoky

Kutná Hora, Kolín – Pouze vteřiny tentokrát dělily hokejisty Kralup v krajské lize od přerušení bodového půstu.

Zárybskou rozlučku pokazilo vyloučení, naprázdno doma vyšlo i Dynamo

Mělnicko /FOTOGALERIE/ - Pouze „nejvíce potřebná“ Pšovka si v posledním zvonění fotbalové I. A třídy sáhla před vlastními fanoušky na body. Zárybští vylovili nebývalých sedm gólů. Dynamu přinesl porážku jediný, inkasovaný v nejméně vhodnou chvíli.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. FC Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. SFC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT