VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slávia Velký Borek slaví 75. narozeniny!

VELKÝ BOREK - Z historie klubu

25.4.2007
SDÍLEJ:

Dobová fotografie z roku 1965 z utkání staré gardy Velkého Borku proti dívčímu fotbalovému týmu z Markvartic u Děčína. Před rekordní diváckou kulisou skončil zápas nerozhodně.Foto: Archiv

S myšlenkou založit sportovní klub ve Velkém Borku přišli Jaroslav Joachymstál, Karel Kašpar, Václav Pelant a Václav Lojka, kteří zároveň podepsali žádost o schválení stanov. A tak byl 7. května 1932 založen fotbalový klub SK Slavia Velký Borek. Příznivců klubu, kteří vstoupili do jeho řad, bylo však daleko více, pamětníci uvádějí rovných 50 členů. Jako první předseda oddílu je uváděn Jaroslav Joachymstál. První tým tvořili: Josef Vaněk, Karel Kašpar, Josef Purš, Jan Opata, Josef Máj, Václav Pelc, Josef Novotný, Jan Procházka, Bedřich Lojka, Antonín Joura a Václav Novotný.

Hrát se začalo na hřišti Viktorie Rousovice (na louce po pravé straně silnice z Mělníka do Velkého Borku), které zaniklo po druhé světové válce. Později bylo vybudováno nynější fotbalové hřiště, pronajaté od obce Velký Borek za 1 050 korun ročně. V roce 1937 byla činnost přerušena až do roku 1939, za války se mužstvo stavělo obtížně. V roce 1948 se Slavia sloučila pro malou hráčskou základnu s Viktorií Rousovice. Po tom, co se Viktorie sloučila v roce 1955 s SK Mělník, borecký fotbal opět dočasně ustal. Roku 1958 se ustavil oddíl kopané za vedení Františka Dobiáše a Antonína Joury znovu, ovšem pod hlavičkou Sokola Velký Borek. Do nového klubu přešli všichni hráči bývalé Viktorky z SK Mělník. Po roce působení vyhrál tým IV.třídu a v roce 1960 postoupil do okresního přeboru. Devět let pak usilovali hráči o postup do I.B třídy. To se podařilo v roce 1978, který byl nejúspěšnějším rokem v historii klubu. Dorostenci se stali přeborníky okresu a vyhráli Československý pohár, A mužstvo vyhrálo Český pohár, soutěž slušnosti a získalo 1. místo v okresním přeboru. Předsedou oddílu byl Václav Šulc a trenérem Václav Šebesta.

Rarita - zápas s dívčím klubem

V roce 1965 se konal ve Velkém Borku zápas s dívčím fotbalovým klubem z Markvartic u Děčína. Na zápas s boreckou starou gardou se přišlo podívat neuvěřitelným 800 až 1000 diváků. Zápas skončil remízou 3:3 a přinesl SK Slavii značný finanční zisk. Sportovci dále organizovali plesy i tradiční staročeské máje v době, kdy stagnovala činnost dobrovolných hasičů, kteří tuto slavnost zavedli. Pomáhali obci při brigádách, sami za pomoci obecní samosprávy rozšířili své kabiny o pohostinské zařízení a spojovací chodbu.

V letech 1987 a 1988 si fotbalisté vylepšili také hrací plochu zatravněním hřiště. V roce 1991 došlo ke změně názvu Sokol za původní název oddílu SK Slavia Velký Borek.

Současnost

Přípravka vznikla v roce 2000, a to víceméně z nadšení některých rodičů těchto benjamínků. Určitý řád a větší systematičnost vnesl do tréninků a přípravy současný trenér Pavel Daněk. Pod jeho vedením mohli kluci okusit, jaké to je obléknout si opravdický fotbalový dres, kopačky a bojovat o body v okresní soutěži přípravek. V začátcích mu pomáhal Luboš Randák a nyní zde působí jako trenér mladší přípravky Petr Silaštík. Pavel Daněk má na starosti přípravku starší.

Základní kámen v novodobé historii týmu boreckých žáků položil v 90. letech tehdejší trenér Marek Pitrmoc. Sestavil partu nadšených kluků, kteří pod jeho vedením pilně trénovali a učili se základním fotbalovým dovednostem. Asistentem trenéra byl Jiří Vavřina. Úspěch se dostavil po několika letech, kdy již pod vedením Tomáše Petržílky (M. Pitrmoc přešel k dorostu) a Jiřího Vavřiny se tým stal vítězem III. třídy a postoupil do okresního přeboru (2001). V této soutěži pobyli Borečtí jen jednu sezonu a v roce 2002 si poprvé vyzkoušeli krajskou soutěž, kde již musel mít Velký Borek týmy dva – starší a mladší.

Starší žáky vedl Jiří Vavřina a mladší Tomáš Petržílka. Obě družstva se v soutěži rychle zabydlela a postupně získala respekt i soupeřů zvučnějších jmen. V současné době se drží na špici tabulky. Se mladšími žáky pracují Luboš Randák, Jan Slánský a Zdeněk Hliněný. Starší žáky trénují Jiří Vavřina a Marek Pitrmoc. A ani jeden tým si už neumí představit, že by je na zápasy nedoprovázel jejich masér Jiří Janda starší. Borečtí dorostenci v posledních letech neustále usilovali o celkové vítězství v okresním přeboru a o postup do krajské soutěže – I. A třídy, ale pokaždé jim k tomu chyběl pomyslný krůček a trošku fotbalového štěstíčka. Vysněného cíle dosáhli pod vedením trenéra Zbyňka Štrupla v sezoně 2005/2006. V prvním roce působení v dorostenecké I. A třídě si vedou kluci nad očekávání výborně a bojují o čelo tabulky. Jsou tak velkým příslibem pro budoucnost kopané ve Velkém Borku, hlavně co se týká prvního mužstva mužů.

V roce 1989 sestoupil A tým do třetí třídy, kde pobyl dvě sezony a v roce 1991 postupil opět do okresního přeboru mužů. V roce 1991 založila SK Slavia i B tým mužů a přihlašuje ho do IV. třídy. „Béčku“ se podařilo v roce 1995 postoupit do třetí třídy, ze které však po roce opět sestoupilo a do současnosti hraje „čtyřku“. Trenérem je Jiří Buneš. „Áčko“ se muselo ještě jednou v 90. letech smířit se sestupem z okresního přeboru, ale po roce se jako vítěz III.třídy vrací mezi okresní elitu. Velký úspěch zaznamenal tým v roce 2003, kdy vyhrál i nejvyšší okresní soutěž a postoupil do krajské I. B třídy. V krajské soutěži působí do současnosti. Trenérem je Alois Valín a vedoucím mužstva Vlastimil Krajník.

Ostatní činnost

Za velkého nadšení všech příznivců fotbalu a nelibosti jejich manželek byla v roce 1997 otevřena v areálu Slávie restaurace. Výbor fotbalového oddílu se snažil z vlastních prostředků, za nemalého přispění obce a za pomoci některých svých členů a příznivců vylepšovat zázemí pro hráče a prostředí sportovního areálu vůbec. Vybudovalo se nové zábradlí kolem hrací plochy, nové oplocení směrem do ulice, nová vjezdová vrata, tréninková travnatá plocha. Úpravy si vyžádal postup mužů do I. B třídy.

Výbor

Nedávno zvolený výbor pracuje v následujícím složení: Předseda Tomáš Petržílka, místopředseda Jiří Vavřina, hospodář Alois Valín, členové.Josef Procházka, Luboš Randák, Martin Nesládek, Vlastimil Krajník, Pavel Daněk, Jiří Štrupl, Pavel Suk, Jiří Buneš.

 

 

NA POČEST VÝROČÍ PŘIPRAVUJÍ TURNAJ

Na sváteční den 8. května od 9 hodin se v areálu SK Slavia Velký Borek uskuteční turnaj na počest 75. narozenin klubu. Nejdříve se představí mladší žáci SK Slavia a týmy Kosmonos a St. Boleslavi. Borečtí starší žáci budou bojovat se Starou Boleslaví a TJ Chodov. Ve 13 hodin nastoupí domácí stará garda proti týmu z Nebužel. Na hřišti bude k vidění malá výstavka, která připomene důležité momenty z historie klubu, pamětníci si jistě rádi zavzpomínají u dobových fotografií. Všichni příznivci kopané a té borecké zvlášť jsou srdečně vítáni.

 

25.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pankrác Run-Up 2011.

KRÁTCE: Tradiční běh do schodů startuje koncem února

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Žáci píší knihu o odbojáři a chystají výstavu o válečných letech

Milovice - Děti z milovické základní školy s pomocí pamětníků a na základě bádání v archivech a kronikách připravili výstavu o tom, jak žili školáci ve válečných letech 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Středočeši nabídli adrenalin pro každého i ten zprostředkovaný z Dakaru

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Zájemci o přehlednou mapu s pamětihodnými místy v regionu, o novinky na středočeských památkách, a především o návrhy tras vhodných k výletům na kolech. To byli návštěvníci, kteří se od čtvrtka do neděle nejčastěji zastavovali u středočeského stánku na Výstavišti v pražských Holešovicích, kde se konal tradiční veletrh cestovního ruchu Holiday World. Přímo na místě to Deníku řekla projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu Zuzana Janetzká.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT