Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého neuhájili příslušnost mezi elitou proti Portugalsku, Španělsku a Švýcarsku. V našlapané skupině vybojovali čtyři body a až do posledního utkání se rvali o udržení. Ve Švýcarsku ale padli 1:2. „Hlavním cílem bylo udržení v elitní skupině Ligy národů, o které tým hrál až do posledního zápasu. Všichni tři naši soupeři ve skupině jsou účastníky letošního mistrovství světa a mají vysokou kvalitu, což se potvrdilo,“ uvedl předseda FAČR.

Poslední zápas Ligy národů odehráli Češi ve Švýcarsku
Smolař Souček. Penaltu jsem měl dát, litoval kapitán. Ukázali jsme naše srdce

„Nejsem spokojený s tím, že tým klesl do úrovně B Ligy národů, tam však sestoupila i jiná věhlasná mužstva v čele s Anglií. To jen potvrzuje náročnost úrovně A. Sestup je také zapotřebí hodnotit v kontextu toho, že jsme nastupovali proti Portugalsku, Španělsku a Švýcarsku,“ dodal Fousek.

Šilhavý má nadále podporu

„Předsedové všech těchto asociací mi vyjadřovali při vzájemných zápasech respekt k českému fotbalu. Pro naše hráče šlo o mimořádnou možnost na této úrovni sbírat zkušenosti, které se jim budou hodit v následujících letech. Zároveň jsme poznali, že skupina A nabídne českému fanouškovi atraktivní zápasy se špičkovými týmy, které jsou zajímavé také pro asociaci,“ doplnil s tím, že ho mrzel pouze výkon v domácím utkání proti Portugalsku.

Jako hlavní cíle pro další období vyhlásil Fousek postup na EURO a návrat mezi elitu v Lize národů. Realizační tým pod vedením koučem Šilhavého má jeho důvěru a podporu.

Tím, co předsedu FAČR naopak potěšilo, pak byly výkony a výsledky mládežnických reprezentací. Výběr do 19 let postoupil do elitní fáze kvalifikace o mistrovství Evropy a jednadvacítka se probojovala na evropský šampionát.

Poslední zápas Ligy národů odehráli Češi ve Švýcarsku
Šilhavý: Zkušenost k nezaplacení. Dokázali jsme držet krok, dá se na tom stavět

„Tým do jednadvaceti let ukázal sílu i psychickou odolnost, když v základní skupině zaostal jen o tři body za favorizovanou Anglií a následně zvládl i zrádnou baráž s Islandem. Trenér Jan Suchopárek osvědčil důvěru, kterou jsme v něj oprávněně vložili,“ nechal se slyšet Fousek.

„Jsem přesvědčený, že naše lvíčata mohou uspět i na závěrečném turnaji, který zároveň slouží jako kvalifikace na olympijské hry 2024 v Paříži. Tým dostane v následujících měsících před mistrovstvím Evropy ze strany Fotbalové asociace maximální podporu,“ vyhlásil.

Podobné chvály se dočkala také reprezentace do devatenácti let, která se o svoji šanci probojovat se na mistrovství Evropy ještě popere. „Budeme očekávat los a věřím, že i tento výběr má na to, aby na závěrečný turnaj postoupil,“ zakončil bojovně Fousek.