Jedno je jasné – Sparta bude pod drobnohledem vždycky. Ať už na sociálních sítích, titulních stranách či jednoduše v hospodách u piva. Sama si zapříčinila to, že slova Sparta a pěkný fotbal teď rozhodně netvoří nějakou symbiózu. Při posledním vystoupení na evropské scéně byl záživnější pohled na první díl Ulice nebo na jakýkoliv trénink amatérských fotbalistů v nejnižší okresní soutěži. Dejte ale Spartě čas a hlavně klid.

Jedno se na tom všem musí ocenit. Sparta zkouší něco nového a je patrné, že to hned fungovat nebude. Není to Real Madrid. Pokud si někdo myslí, že obměněný kádr pod novým koučem okamžitě začne drtit všechny soupeře, patří do Bohnic. 

Dlouho zanedbávaný klub má v sobě do dalších let obrovský potenciál. Pro Spartu by ale teď možná bylo lepší, kdyby v této sezoně působila jen na české scéně. I za cenu ztráty peněz a přidání dalších explicitně nepříznivých slov na její adresu. V lize se nabízí nespočet volných chvil na různé experimenty, na všemožné pilování útočných akcí, na sehranost kádru. A čas teď Sparta nemá. Je pod tlakem a postup přes Bělehrad by se rovnal zázraku. Jenže i kdyby odvetu zvládla, co potom? Pravděpodobně by se trápila s dalším soupeřem a v možné základní skupině Evropské ligy by to bylo ještě horší. 

Stramaccioni přišel do Sparty za pět minut dvanáct. De facto těsně před startem sezony. Nový tým má nespočet problémů, jedním z nich je i přirozená jazyková bariéra. Když vynecháme slovenského brankáře Dúbravku, bylo při posledním vystoupení Sparty s Bohemians Praha (1:1) v základní sestavě sedm cizinců (Izrael, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Francie, Kamerun, Turecko a Rusko). Do toho trenér Ital a na konci Rakušan Janko, nechtěl bych být v kůži nikoho z nich. 

Ať už cesta Sparty na evropské scéně dopadne letos jakkoliv, za rok bude mnohonásobně silnější. Pokud tedy nedojde k české specialitě, odvolání trenéra po několika špatných kolech. Sparta není žádný světový velkoklub. A proto říkám poněkolikáté - dejte jí čas! Nebo zkrátka sledujte jiný tým, který za to teď stojí. Sympatickým výkonem se na Slavii v sobotu prezentovaly třeba Teplice. Severočeši mohli klidně vyhrát 3:1, Slavia se nezmohla vyjma dvou pěkných akcí na vůbec nic. Solidním fotbalem se v přípravě prezentovala i Mladá Boleslav. A týmů hrajících pěkný fotbal je v Česku momentálně skutečně víc.