A tady nastává problém, se kterým seznámil jeden z trenérů připravovaného mladšího dorostu Pšovky Miroslav Svoboda: „Po ukončení minulého soutěžního ročníku nám z žáků vyšel malý počet hráčů a potřebujeme překlenout následující sezonu, kdy pak už v žácích máme velice silný ročník. Začali jsme se proto porozhlížet po okolí, ale narazili jsme na nepochopení hráčů, rodičů i funkcionářů klubů.“

Můžete to blíže specifikovat?

„Kluby si chtějí hráče udržet za každou cenu a hráče přemlouvají, aby zůstali, ale pro mladé fotbalisty to není to nejlepší řešení.“

Zřejmě mají špatné zkušenosti z jednání silných klubů, hrajících vyšší soutěže, které jim bez ostychu berou bez náhrady hráče a oni pak horko těžko soutěž dohrávají.

„Ano, takové případy v okrese jsou. Ale my nechceme nikoho přemlouvat a obcházet vedení jednotlivých klubů. Potřebujeme hráče pouze půjčit na hostování minimálně na ten jeden rok. Mohu zaručit, že klub na tom neprodělá. Hráč se určitě nevrátí s horší výkonností, než se kterou by k nám přišel. A výhodné je to i pro samotné kluky.“

Jaké výhody to tedy pro mladé fotbalisty přináší?

„Chtěl bych, aby si rodiče hráčů i funkcionáři klubů uvědomili, že pro rozvoj mladého hráče je optimální, když může hrát ve stejné mládežnické kategorii. Jen mezi stejně starými se může dál přirozeně vyvíjet. Vezměte si patnáctiletého kluka, který vyšel právě z žáků. Většina z nich teprve fyzicky dospívá, a když pak v okresním přeboru narazí na skoro devatenáctiletého hromotluka, nemá šanci. Buď ho fotbal přestane bavit, protože se neprosadí a těm techničtějším hráčům zase hrozí zranění. Tam, kde ale hraje mezi svými vrstevníky, tyto věci prakticky nehrozí. Hráč se může dále přirozeně vyvíjet, jak po stránce fotbalové, tak i fyzické. Věřím, že si rodiče uvědomí, co je pro jejich dítě nejlepší a nejpřirozenější pro jeho další fotbalový růst.“

Fotbalový klub Pšovka Mělník pořádá nábor do družstva mladšího dorostu (ročník 1993 a 1994). Zájemci se mohou hlásit u trenérů Jana Netolického a Miroslava Svobody na hřišti FK Pšovka každou středu a pátek od 17 hodin.

JAROMÍR HEJNA