Turnaj E.A.S.I. Cup 2014 se v Neratovicích konal pod záštitou organizace European Association for Sport and Social Integration (E.A.S.I.) za finanční podpory Grassroots oddělení Fotbalové asociace ČR. Cílem asociace je  zapojit duševně nemocné osoby do procesu socializace pomocí sportu. Ten při společných setkáních funguje jako jeden ze způsobů terapie.

Podle hlavního organizátora akce Jana Drobného, který s duševně nemocnými dlouhá léta pracoval v mladoboleslavském občanském sdružení Fokus, jde hlavně o začlenění těchto lidí do procesu integrace.

„Službu, kterou duševně nemocným poskytujeme, bych popsal jako aktivizační," vysvětlil Jan Drobný a dodal, že lidé s tímto druhem handicapu mívají problém chodit do společnosti.  A právě to chce E.A.S.I. prostřednictvím sportu změnit. „Je strašně těžké vytáhnout dlouhodobě těžce duševně nemocného člověka někam ven," vysvětlil neratovický rodák a dodal, že fotbalisté bez rozdílu pohlaví a věku nejčastěji trpí schizofrenií či maniodepresí.

Jan Drobný žije v Brně, kde pracuje v plavecké akademii pro vozíčkáře a tělesně postižené, do svého rodného města se ale rád vrací. Má tam spousty známých, díky kterým mohl fotbalový turnaj uspořádat.

„Velké díky patří řediteli místního gymnázia Aleši Jinochovi, který nám dal možnost ubytovat hráče v tělocvičně," řekl Jan Drobný. S Gymnáziem Františka Palackého navíc dlouhodobě spolupracuje také při pořádání zimního halového turnaje, který je sice menší než E.A.S.I. Cup, ale jehož cíle jsou stejné. „A moc si cením podpory města v čele s Lenkou Mrzílkovou," nezapomněl ani na neratovickou starostku.

V E.A.S.I. Cupu hrály týmy systémem 6+1 na zmenšeném hřišti. Patnáctiminutové zápasy, kdy se každý celek utkal se všemi ostatními, pískali zkušení ligoví sudí. Druhý den po turnaji si účastníci mohli odpočinout, vyrazit na procházku či na výlet a večer společně posedět u dobrého jídla a hudby.

Včera se pak odehrály závěrečné boje o konečné umístění mezi čtyřmi nejlepšími týmy. Odměnou všem byly dobrý pocit ze hry a zážitky nasbírané ze setkání s kamarády ze zahraničí.

Kdo přijel:
Fokus Team a Sport Vehlovice (oba ČR), Amersfoort (Nizozemí), Kristian Sand (Norsko), Salford Grassroots (Anglie), Promente Linz a Promente Linzland (oba Rakousko), Konrad Glatt haus, Frankfurt Wunderbak, Red Cross Kickers, Regen Bogen a Tohus (všichni Německo)

Jak to dopadlo:
1. Frankfurkt Wunderbar (Německo), 2. Sport Vehlovice (ČR), 3. Regen Bogen (Německo)