Bez internetu už ani ránu. Skončí klasické registračky i papírové zápisy 
a přestupy se budou vyřizovat z tepla domova, bez dlouhých front na svazu. I ta nejspodnější patra fotbalové pyramidy brzy zasáhne výrazná změna. Ne náhodou ji Fotbalová asociace ČR nazvala ®evoluce. Jako při každé změně zaběhnutých pořádků se ale objevuje i nedůvěra, především z řad oddílů, jak potvrdila i níže uváděná anketa Mělnického deníku.

O co ve fotbalové ®evoluci kráčí?
Česko má od 1. července příštího roku opustit dlouhá léta zaběhnutý systém papírových zápisů o utkáních, ale také přestupních lístků a registračních průkazů. Napříště má všechno probíhat elektronicky.

V praxi by to mělo vypadat následovně: Funkcionáři „naťukají“ na začátku sezony do systému svou soupisku s fotkami (tento seznam pak bude sloužit k případné identifikaci jednotlivých hráčů). Před utkáním z tohoto seznamu vyberou základní jedenáctku a náhradníky. Klidně s předstihem a z domova, protože zápis bude otevřený až 48 hodin před zápasem. Uzavře se půl hodiny před výkopem. Do té doby budou možné změny. Pak už k zápisu bude mít přístup pouze rozhodčí.

Výhody? Je jich docela dost. Svazovým funkcionářům třeba odpadne přepisování údajů z papírové podoby do elektronické. Při počtech zápasů, které se napříč všemi kategoriemi za jeden víkend odehrají, je to příjemná změna. Elektronické zápisy by měly umožnit rychlejší a podrobnější výsledkový servis. To je zase plus pro fanoušky.

Nový systém by měl také výrazně usnadnit registrace nových hráčů, přestupy a hostování. Odpadnout by měly především cesty do sídla svazů a mnohdy nekonečné fronty. V případě přestupu či hostování bude stačit, když si jeden klub hráče vyžádá a druhý potvrdí jeho uvolnění. Žádná zdržovací cesta na svaz a čekání ve frontě… Teoreticky bude možné, že se kluby domluví v pátek odpoledne a hráč může v sobotu hrát. To by ve starém systému určitě stihnout nešlo.

Elektronický systém také zamezí startům hráčům v disciplinárním trestu a těm, kteří nemají zaplacené členské příspěvky ve FAČR. Kvůli neoprávněným startům se v minulosti některé zápasy dokonce kontumovaly. Teď už systém start takového hráče vůbec neumožní.

Každá mince má však líc, ale i rub
Tak tedy nevýhody: v každém oddílu, i v nejnižší okresní soutěži, budou muset mít k internetu připojený počítač, přes který budou vyřizovat veškerou agendu. I v té nejzapadlejší vesničce budou muset mít svého administrátora, který bude za dění zodpovědný.

Často se objevuje také nedůvěra v elektronický systém. 
V lidech ožívají vzpomínky na spouštění centrálního registru vozidel, které provázely komplikace. V oddílech navíc často ani nedisponují lidmi, kteří by počítač měli obsluhovat. O řadě rozhodčích nemluvě.

Pro případ technických potíží je připravený plán B a zápis o utkání bude vyplněn současnou "papírovou" formou. S elektronizací českého fotbalu je nutné přijmout i určité změny v předpisu soutěží. Diskutovat se o celé věci bude na únorových valných hromadách okresních fotbalových svazů.

Nejvýraznější změny od 1. 7.Zápisy online – konec registraček. Sestavu navolí administrátoři ze soupisky hráčů s fotkami. Online doplní do zápisu údaje i rozhodčí.
Přestupy přes počítač – jeden klub si hráče vyžádá, druhý souhlasem potvrdí. Odpadá cesta na registrační úsek svazu.
Sběrná faktura – výplaty pro rozhodčí i další poplatky se budou platit jednou měsíčně přes fakturu.

Informace o projektu a odpovědi na nejčastější otázky lze najít na internetových stránkách http://revoluce.fotbal.cz. FAČR zřídil také speciální e-mailovou adresu revoluce@fotbal.cz, na kterou je možno zasílat dotazy k projektu, a vyškolení pracovníci na ně budou odpovídat.

Co říkáte na chystanou elektronickou revoluci ve fotbale?

Vladimír Kaňka, předseda FK Neratovice/Byškovice: „Stavíme se k tomu jako k velkému zjednodušení celkové administrativy. Odpadne dlouhé čekání na Strahově, dále také jedna souhrnná faktura za rozhodčí pro nás bude jednoduší. U zápasů a přestupů se ještě uvidí, zda to je správná cesta. Pokud bude mít vše jednoznačná pravidla a překonáme porodní bolesti, tak věřím, že konečně v něčem udělá fotbal v ČR správný krok, ne jako v současném mládežnickém fotbalu."

Jiří Guttenberg, předseda SK Mšeno a člen výkonného výboru OFS Mělník: „I když žijeme v době informačních technologií, myslím, že toto rozhodnutí je velmi rozporuplné. Ještě jsem nebyl úplně obeznámen s detaily, ale co když se stane, že vypadne připojení, proud a podobně? V okrese už se sice píší zápisy na počítači, což je rozumné, ale stále byla možnost v případě výpadku napsat zápis v papírové podobě. Navíc spousta oddílů bude mít problém internet na hřiště vůbec dostat. Zápisy online zní moderně, ale v čem jsou jiné soupisky s fotkami proti klasickým registracím? Takhle s sebou na zápas budu brát několik listů soupisek s fotkami hráčů béčka či dorostu. Přestupy přes počítač se mi také nelíbí. Jistě je hezké, že hráče může klub získat ještě večer před zápasem, ale upřímně, kdo a kolikrát to tak nutně potřeboval? Navíc, jak se bude řešit platba? Takhle to bylo vždy hezky z ruky do ruky – lístek proti penězům. Bylo by mnohem lepší, pokud by registrace (přestupy, hostování) mohly vystavovat jednotlivé okresy, tím by se to také hodně urychlilo. Faktury asi uvítá každý klub, protože funkcionáři nebudou muset myslet na to, aby si vzali peníze na výplatu rozhodčích. Je všeobecně známo a často kritizováno, že si rozhodčí přilepšovali připsáním nějakého kilometru, což fakturací určitě odpadne a svaz si to pohlídá, takže toto kluby jistě uvítají. Otázka je, co to udělá se stavem rozhodčích."

Dušan Kudela, sekretář Sokola Ovčáry: „Je to dobrá myšlenka jen tehdy, když každý klub bude přesně vědět, kdo bude hradit náklady na její realizaci, nebo s jakým podílem má klub počítat ve svém rozpočtu na investice a následně na provoz. Navrhované novinky jsou vhodné a šité na míru pro profesionální kluby, které jsou na ně technicky, finančně a personálně připraveny. Ostatní kluby se musejí připravit po technické stránce a hledat zvýšené finanční nároky z vlastních zdrojů. Současní funkcionáři nejsou dostatečně připraveni na nové myšlenky a postupy. Pro kluby hrající čistě na amatérské úrovni je to přímo pohroma. Dobrovolní funkcionáři budou muset vše zvládnout sami, což vyvolává nechuť a velké obavy z odpovědnosti a následných finančních postihů. FAČR myšlenkami předběhl dobu a nezvážil, na jaké úrovni je technická vybavenost klubů v nižších soutěžích a co je například bude stát přípojení k internetu, jeho provoz a konfigurace počítačů. Sběrná faktura? Dobrá myšlenka jen pro toho, kdo má bankovní účet, internetové bankovnictví a finanční prostředky na nehorázné bankovní poplatky."