„Myslím, že by se měly domluvit obě strany,“ řekl Deníku starosta města Tomáš Martinec (ODS). „Zavřít hřiště úplně nechceme, ale holt by se sportovalo na jiných plochách,“ poznamenal.

Fotbalový klub na hřišti už delší dobu nehraje a čeká na řešení. Cesta k němu se ale ještě zkomplikovala, když se městu ozvali další majitelé pozemků, kteří mají zastaralé smlouvy, s představou vyššího nájmu. 

„Než tam začneme něco investovat, musíme srovnat všechny smlouvy. Po zkušenosti s nevýhodnou smlouvou chceme sjednotit podmínky, nejlépe pro všechny stejně,“ poukázal starosta na smlouvu uzavřenou předchozím vedením města na dobu určitou, kde stanovená částka stoupla na 430 tisíc korun za rok.

„V dubnu letošního roku město obdrželo zpracovaný odhad aktuální tržní ceny pronájmu dotčených pozemků, který by měl činit 31 467 korun ročně,“ uvedl Martinec.

Nejdříve zemědělská půda, později hřiště

Deníku se podařilo spojit s rodinou Fišerových a Krymlových, kteří část pozemků vlastní. Popsali, jak se situace po několik desetiletí vyvíjela. „Pozemky Na Podolí jsou rodinným majetkem, který byl v 60. letech zabrán komunistickým režimem jako zemědělská půda. Město Mělník tam v roce 1982 začalo stavět fotbalové hřiště a pozemky oplotilo,“ připomněli majitelé.

Po roce 1989 město užívalo nadále pozemky bezplatně. Majitelé se dožadovali uzavření smlouvy nebo výměny pozemků za jiné po několik let. „V roce 2018 jsme pozemky nabídli městu k odkoupení. Radní koupi odsouhlasili a doporučili zastupitelstvu jako vhodnou investici do budoucna, ale zastupitelé odkoupení pozemků odložili. Na směnu pozemků, kterou vlastníci písemně nabízeli, město nereagovalo,“ uvedli majitelé části pozemků s tím, že aktuálně s městem nemají uzavřenu nájemní smlouvu a Mělník jim pozemky nepředal.

Sporná část pozemku na hřišti byla před časem vyznačena. Fotbalisté, kteří tam tehdy působili, toto místo při trénincích obíhali. Fišerovi a Krymlovi se shodují, že z jejich strany k vytyčení části pozemku na hřišti nedošlo. „Vlastníci na pozemek přístup nemají, neboť pozemek je v uzavřeném areálu a nedošlo k řádnému předání. Situace nás mrzí a čekáme na vyjádření, jak město hodlá postupovat. Jakákoli působnost na soukromých pozemcích bez nájemního vztahu není možná,“ dodali zástupci obou rodin.

Fotbalisté na zápasy cestují, náklady stoupají

Ať už byly historicky podmínky jakékoli, jedno je jasné. Pro fotbalový klub je současná situace značnou komplikací. „Musí se překládat zápasy a výdaje nám stouply o sto procent, když musíme všechno převážet,“ uvedl předseda FC Mělník a zastupitel Karel Kasáček (ANO). „Hráči situaci respektují, ale určitě je potřeba vyřešit problém do konce léta,“ dodal.