Oba rivalové měli ve 27. kole za soupeře týmy bojující o záchranu, a zatímco jihočeský lídr prohrál 0:1 v Karlových Varech, jeho středočeský pronásledovatel zdolal doma 2:0 českolipský Arsenal.

Spartak i Sokol mají pět kol před koncem shodně 52 bodů, přičemž už za týden dojde v Sezimově Ústí k jejich vzájemnému souboji.

Ovčáry v generálce na zápas jara zdařile uhájily svoji neporazitelnost na vlastním hřišti zásluhou tref Petra Hyky a Aleše Maršnera, jež dostaly nováčka z České Lípy na lopatky.

Arsenalu tak nepomohlo ani odvolání trenéra Pavla Hradiského po středečním domácím debaklu 0:4 s plzeňským béčkem. Vedení klubu angažovalo trenérskou dvojici Václav Rys, Daniel Korda, dnes v Ovčárech však vedli mužstvo sportovní ředitel Roman Hejna a Miroslav Dvořák.

Sestupová hrozba velela hráčům Arsenalu od začátku hrát naplno a urvat v Ovčárech nějaký ten bod. Už v 7. minutě se ke střele dostal hostující Šafář, ale mušku měl značně vychýlenou. O minutu později už byl Vrabec přesnější, ale Straka bez problémů jeho pokus zlikvidoval.

To bylo ze strany hostů vše, co v prvním poločase předvedli. Jejich přechod do útoku byl komplikovaný, a když už se podařila rozehrávka, jejich útočná snaha narážela na pevnou ovčárskou hráz.

Po bezzubé první čtvrthodince domácí postupně nabírali na obrátkách a začali prověřovat Meiera v brance Arsenalu. Nejprve to byl Studený z přímého kopu a poté Martínkova jedovka z dvaceti metrů jen těsně minula levou tyč.

V 18. minutě se Hyka prodral do vápna, ale Maier byl na místě. Opět minut později odcentroval z pravé strany Jeník a maličký Lukáš Müller hlavičkoval nad branku.

Ve 27. minutě přišla nejkrásnější akce zápasu. Martínek vysunul do volného prostoru Hyku, který se uvolnil a nekompromisně poslal míč za Meierova záda - 1:0. Těsně před poločasem prošel Maršner hostující obranou a Meier musel opět prokázat své kvality.

Druhá půle měla stejný charakter. Ovčárští kombinovali dobře ve středu hřiště, ale hrozili spíše ze standardních situací. Arsenal se po většinu hry bránil a jediná střela, kterou poslal v 71. minutě mimo branku Kaňkovský, svědčí o jeho špatné formě.

V chladném počasí se diváci rozehřáli po akcích Jeníka a Maršnera, kteří prověřili bezúspěšně Meiera. V 63. minutě diváci bouřlivě zatleskali kulišárně z kopačky Martínka. Ten vyhrál souboj na polovině hřiště, a když si všiml, že je Meier daleko z branky poslal okamžitě obloučkem míč do opuštěné branky. Ten však skončil těsně nad břevnem.

V 74. minutě se diváci přece jen dočkali, a Ovčárští tak pojistili své vítězství. Po závaru před Meierovou brankou Maršner vystřelil a míč skončil u pravé tyče za brankovou čarou – 2:0. Hosté reklamovali ofsajd Dida, ale tento hráč se naštěstí pro domácí míče nedotkl, a proto mohla branka platit. Domácí si do konce utkání své vítězství v poklidu pohlídali.

Očima trenérů

Pavel Janeček (Ovčáry):
„Jsem rád, že jsme dnešní utkání zvládli. Po středečním těžkém zápase jsem měl obavu z polevení soustředěnosti hráčů na zápas, ale opak byl pravdou. Po jalové čtvrthodince jsme využili první příležitost ke vstřelení vedoucí branky a naše hra se tímto uklidnila. Ve druhém poločase jsme plně ovládli hru a přidali ještě jednu branku navíc. Dnes to opět bylo o bojovnosti a vůli po vítězství. Teď se musíme soustředit na zápas jara, který nás čeká v Sezimově Ústí.“

Martin Dvořák (pověřený trenér Č. Lípy): „Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas s velice kvalitním soupeřem. Bohužel nás trápí nejen koncovka, ale dnes i rozehrávka. V rozhodující chvíli hráčům míč odskočí nebo přihrávku vypíchne soupeř, a to už je i o fotbalovém štěstí. Ovčáry hrají nátlakový fotbal, diváci je ženou stále dopředu, a tak je tady atmosféra na ČFL velice dobrá. Do konce zbývá ještě pět kol a přeji si, aby nový trenér Václav Rys měl svoji premiéru lepší než já. O záchranu se budeme prát až do konce soutěže.“
Ovčáry – Č. Lípa 2:0 (1:0)
28. Hyka, 75. Maršner. Rozhodčí: Henych. ŽK: Holeček, Vrabec. Ovčáry: Straka – Jeník, Ondrák (73. Štefan), Studený, Kovařík - Matějček, Martínek, Bayer, Maršner – L. Müller (63. Dido), Hyka (83. Kudela). Č. Lípa: Meier – Kaňkovský (74. Kučera), Stálík, Silný, Šafář, Holeček, Runt (86. Breite), Vrabec, Bednář (60. Zeman), Broschinský, Novotný.