Hned druhý den po skončení školního roku pravidelně ožívá mšenský fotbalový areál přítomností více než třech desítek mladých adeptů brankářského řemesla. Už několik let se tu scházejí, aby se zdokonalili v gólmanských dovednostech. K tomu jim pomáhá několik trenérů, v jejichž čele stojí Daniel Hnízdil, dlouholetá opora místního SK Mšeno. Start nového ročníku soustředění byl příležitostí k rozhovoru.

Kolik svěřenců máte letos na mšenském kempu?
Na první běh našeho kempu dorazilo celkem 31 lidí plus ještě dva dojíždějí na jednotlivé tréninky. Pro ty nejmenší, kteří tu ještě nechtějí být přes noc, jsme nabídli možnost trénovat přes den a večer odjet domů k mamince. První běh je letos za poslední roky nejpočetnější. Koncem června jsme museli další zájemce odmítat, protože by nám nestačila ubytovací kapacita.

Svůj kemp pořádáte už poněkolikáté. Je tedy na místě otázka, jak se vám v průběhu let mění jeho osazenstvo?
Těší mě, že řada těch, kteří tu byli v minulosti, se častokrát vrací. Letos zde máme zhruba třetinu nových tváří. S těmi, kteří sem jezdí opakovaně, jsem v telefonickém či mailovém kontaktu přes celý rok a pravidelně je zvu na jednotlivé tréninky, které se konají o víkendech v průběhu podzimní i jarní sezony na mělnické umělce. Hodně kluků začalo uplatňovat v žákovských i dorosteneckých ligách. Máme tu i chlapce, který je členem reprezentačního výběru ČR do 12 let.

Nechtěli ti odmítnutí využít druhý běh, který bezprostředně následuje?
Bohužel ne, zřejmě mají jiný prázdninový program, většinou dovolené s rodiči, poté už začínají přípravy v klubech, takže pak jim už na náš brankářský kemp nezbývá čas. Na druhý turnus se chystá kolem 15 dětí.

Kdo vám letos pomáhá s vašimi svěřenci?
Tradiční sestava se letos výrazněji obměnila. Na mou nabídku kývli mšenští mladíci, kteří už nastupují i v týmu dospělých – Miloš Stejskal, Vašek Valenta, Dan Kolumpek. Druhou skupinu trenérů tvoří trojice Petr Jurčovský, Hynek Tříška a Jiří Gabriel. Zítra dorazí také Jan Krúpa. Čtyři z nich dělají speciální gólmanské cviky, dva se věnují těm nejmenším a další dvojice se zaměřuje na zlepšení odrazové síly. Za péči, kterou věnují mladým brankářům, jim chci poděkovat. Další dík směřuje na partnerskou firmu JS Agency, která pro letošní rok věnovala vždy pro dva nejlepší borce z každého turnusu balon, rukavice, dres a tašku.

S frekventanty úvodního běhu jsme hovořili o jejich dojmech:

Semir Maatoug, mladší žák, Bohemians Praha: Na otázku, jak se dostal na brankářské soustředění, měl syn slovenské matky a tuniského otce jednoduchou odpověď: „Trenér mi zavolal a nabídl mi možnost jet na kemp do Mšena. Líbí se mi tu, mám tady hodně kamarádů."

Aleš Rota, starší přípravka, Sokol Libiš: „Chci se pochlubit úspěchem na nedávném turnaji v Lounech, kde jsme obsadili druhé místo. S pozdějším vítězem jsme měli stejně bodů, ale neuspěli jsme při penaltách. Jako nejlepší hráč svého týmu, nominovaný naším trenérem, jsem dostal pozvánku na fotbalový zájezd do Německa, kam se moc těším. Měli bychom na vlastní oči vidět týmy jako AC Milan, Manchester City a další."

Martin Melichar, starší žák, 1. FK Příbram: „V našem klubu hrajeme 1. ligu starších žáků. Letos jsme skončili druzí za mistrovskou Spartou. Na gólmanském postu mě baví adrenalin při skákání za míčem nebo pod nohy útočníků. Mým brankářským vzorem v české lize je Aleš Hruška od nás z Příbrami, v zahraničí pak Petr Čech a Iker Casilas."

KAREL HORŇÁK