Pohár měl pro jediný středočeský klub v nejvyšší soutěži už řadu let prakticky neměnný scénář. Krajskou částí proti opakujícímu se úzkému okruhu soupeřů obvykle prošel jako nůž máslem. Byť občas zazlobili druholigisté z Benešova, Kladna či Mladé Boleslavi, měl Mělník cestu za jedinou krajskou místenkou do osmifinále celostátního pavouka zpravidla volnou. Ostatně letos si ji zajistil dokonce pošesté v řadě. Pro týmy z nižších soutěží byl takový model postupně demotivující, pohár uvadal.

Vedení soutěže proto přišlo se změnou, která se alespoň podle prvotního zájmu klubů setkala s kladnou odezvou. Krajská kola nahrazují boje v šesti regionálních skupinách. V té s číslem 2, jinak hlavně „severní“ se Olympik ocitl ve společnosti dalších patnácti klubů. Coby nasazenému mu los přisoudil pro regionální osmifinále nenasazeného soka z nižších soutěží, konkrétně Slavoj Vrdy.

Účastník přeboru Kolínska bude mít v utkání výhodu domácího prostředí, hrát se bude v lednu či únoru v kutnohorské hale Klimeška. Program následných kol znovu určí los.

"Osobně tohle vítám. Fakt se podařil dobrý model. Hráli jsme v krajské části se stále stejnými soupeři a už to nikoho nebavilo. Teď hrajeme s neznámým týmem a moc se těšíme. Doufám, že přijdou lidi a budou se bavit," komentoval "rekonstrukci" poháru šéf Olympiku Pavel Šuba.

Předseda futsalového svazu Radek Lobo potvrdil, že hlavní vizí nového formátu je možnost pro týmy třeba jen z okresních soutěží zahrát si s ligovými. Celkem 82 startujících považuje za úspěch. „Určitě super. Ale vše vyhodnotíme až po skončení prvního ročníku. Uvidíme, jestli bude potřeba udělat nějaké změny, nebo se to osvědčí a přihlášených týmů bude v příštím roce třeba ještě víc,“ uvedl během losu první muž českého futsalu.

Přiblížil zároveň záměr rozdělit mezi účastníky finanční odměnu v celkové výši 130 tisíc korun. „Klubům vzniknou náklady, které bychom jim mohli částečně alespoň malou formou kompenzovat. Za vítězství v jednotlivých fázích poháru dáme symbolickou finanční částku. Je to forma poděkování a kompenzace zvýšených nákladů.“

Záznam pondělního losování úvodního kola v sídle FAČR:

| Video: Youtube