Při pohledu na pečlivě sestříhaný trávník lužeckého stadionku se ani nechtělo věřit, že tu začátkem června na tribuně zůstala všechna sedadla pod vodou, které k „návštěvě" kabin chyběly pouhé dva centimetry. „Teď už je líp," ulevil si Pavel Hrdlík, který v těchto dnech vyměnil pozici kouče jedenáctého celku skupiny B I. B třídy za starost o to, aby ve spolupráci s dalšími členy klubu uvedl domácí stadion do patřičné „kondice". V rozhovoru jsme si povídali nejen o průběhu právě skončené sezony, ale i o nepříjemné povodni.

S jakými představami nastupoval tým Lužce v loňském srpnu do zahajované sezony?
Chtěli jsme se pohybovat ve středu tabulky a nemít sestupové starosti. Tři sezony předtím jsme se vždy horko-těžko zachraňovali, a tak jsme chtěli v tabulce pobývat v klidnějších vodách. Kdo by toužil po nervozitě se záchranou na poslední chvíli…

Myslím si, že to se vám letos skutečně podařilo…
Máte pravdu, zejména podzim byl v tomto ohledu výjimečný. Na jaře jsme měli výsledky poněkud horší. Promítnu-li si naši situaci nazpátek, měli jsme příliš mnoho zraněných. Každý je nahraditelný, ale jestliže vypadne ze základu třeba pět hráčů, kteří jsou už zvyklí hrát spolu, je to příliš moc znát. Sice jsme se tři kola před koncem zachránili, ale být to ještě dřív, mohli jsme nasadit především nové mladé hráče a dát jim šanci se prosadit.

Který zápas v sezoně považujete za vůbec nejlepší?
Dobrých zápasů nebylo v letošním ročníku rozhodně málo. Především to bylo naše vítězství v Dobrovici, ale i další střetnutí – doma s Bousovem, krásný obrat na Řepíně.

Nemáte pocit, že letošní herní tvář Lužce byla poněkud jiná než v předcházejících letech?
Myslím, že nám třeba na podzim hodně pomohlo zapojení zejména mladých kluků, kteří se dobře adaptovali mezi zkušené spoluhráče. V jarní části nechci házet vinu ani na mladé či na starší hráče, ale v trojici zápasů, v nichž jsme prohráli s Rejšicemi, v Kostelci a Rožďalovicích, se nám přestalo dařit. Naštěstí body ztráceli i ostatní, takže záchrana přišla nakonec včas.

Nejsou výkony a hlavně změna herního stylu proti minulosti příslibem do budoucna?
Největší změnou se stala skutečnost, že jsme začali hrát na jednoho útočníka a sázeli jsme spíše na defenzívu. Máme ovšem typy hráčů, kteří dokážou hru zrychlit a jít do přečíslení. Vycházeli jsme ze zajištěné obrany s cílem nedostat brzy gól, a pokud je příležitost ke vstřelení branky, rozhodně ji využít. To se nám v několika zápasech povedlo, zejména v podzimní části.

V jednom z posledních rozhovorů jara, v době, kdy jste už byli zachránění, jste mi řekl: Kdybychom dnes potřebovali bod k záchraně, tak jsme ho neudělali. Byla otázka fyzické přípravy, psychiky či vše dohromady?
Kromě vámi již zmíněných záležitostí se do všeho namotala povodeň, která způsobila starosti nejenom klubu, ale i některým hráčům. Zkrátka v té době byly jiné starosti a fotbal šel zákonitě stranou. Je dobré, že mi kývli na účast v týmu i dorostenci. V Pěčicích jsem musel na plac dokonce i já sám.

Zmínil jste povodeň. Při srovnání fotografie, na níž stála voda na hřišti až po zábradlí na tribuně, se současným stavem mě překvapuje, jak jste se docela brzy vyrovnali s následky. Určitě je za tím spousta odvedené práce, že?
Určitě, ale především musím zmínit velkou pomoc vězňů z nápravného zařízení z Jiřic u Lysé nad Labem. Ti kluci tady udělali neskutečný kus práce. Kompletně vytrhali pletivo okolo celého areálu, vyčistili hrací plochu, která byla zanesena bahnem, opravili také umělku, která byla shrnutá. Za jejich nasazení bych jim chtěl moc poděkovat.

Síla letošní povodně nebyla naštěstí taková jako v roce 2002, že?
Problém byl jen s kabinou pro hosty a spodní částí vinárny, kam se voda dostala do výšky přes půl metru. Na čelní straně se hladina vody zastavila zhruba dva centimetry pod výškou podlahy na tribuně.

Přes všechny problémy, o nichž jsme už mluvili, máte stanovený začátek přípravy na novou sezonu?
Měli bychom začít 16. července v domácích podmínkách. Tradiční memoriál Zdeňka Hrdlíka a Jaroslava Ježka se letos z pochopitelných důvodů nekoná. Kvůli povodňovým potížím byly zrušeny i oslavy 90 let klubu. Dobrou přípravou bude turnaj v Horních Počaplech, na který pojedeme 10. srpna. Zbylé víkendy do začátku soutěže chceme vyplnit několika přípravnými zápasy.

KAREL HORŇÁK