Velká vítězství se však nedobývají jen na světových fórech. Přídomek velké mohou nést i nesrovnatelně skromnější akce, které se odehrávají v mnohem komornější divácké kulise.

Platí to bezvýhradně o dvou fotbalových utkáních, která se uskutečnila v sobotu ve Veltrusech a v neděli v Radlíku u Prahy.

V obou obcích vyzval místní staré gardy známý tým Real Top Praha, jehož dres oblékají nedávné hvězdy české kopané Horst Siegl, Jan Suchopárek nebo Jiří Novotný, i oblíbení herci, například Ivan Trojan a Josef Pejchal.

Už ze složení mužstev je patrné, že výsledky tentokrát nebyly důležité a že šest gólů ve Veltrusech a plná třináctka v Radlíku měly jediný cíl: pobavit diváky a zatraktivnit charitativní akce, o něž šlo v první řadě.

Zatímco veltruské klání bylo příležitostí k předání sponzorského daru ve výši 25 tisíc korun na dostavbu hospice sv. Antonína a sv. Terezky ve Velké Chmelništné, z Radlíku si stejnou částku odnesl devítiletý Jiřík Kadlec z Prachatic. Koupí si za ni počítač, který mu umožní překlenout zdravotní hendikep ve škole.

Za malého Jiříka vyjádřila radost z daru jeho sestra Terezka: „Moc vám všem děkuji za mého bratra. Umožnili jste mu, aby udělal další krok ke slyšení a mluvení. My všichni slyšet a mluvit můžeme a leckdy si toho nevážíme, nevyužíváme toho, nepovídáme si s ostatními. Vy jste jednomu z těch, kteří tento dar nemají, umožnili, aby k tomu slyšení i mluvení byl blíž. Přispěli jste mu na nové vybavení třídy. To velké díky patří vám.“

Ve Veltrusech a v Radlíku se o víkendu dobrá věc podařila. Zvítězili všichni.

JAN ŠVEC