V Česku se poprvé objevil v roce 1992, protože v jeho zemi zuřila občanská válka. Protože měl k fotbalu vždy velmi blízko, nebylo divu, že se k němu brzy dostal i v nové vlasti. Své fotbalové kroky spojil s Hořínem, kam přišel nejprve zachránit okresní přebor. Pak přišel dokonce postup do krajské I. B třídy. Svou trenérskou práci zasvětil nejprve týmu mělnické Elektrárny a posléze nově se formujícímu FC Mělník, kde tento sympatický referent odboru životního prostředí Městského úřadu v Mělníku nastartoval velkou „jízdu", která se ze IV. třídy v roce 2008 zastavila o dva roky později až v I. B třídě.

Vzpomenete si ještě na začátky vašeho týmu ve IV. třídě?
Zpočátku jsme oslovili spíše zkušenější hráče, jako byli Hynek, Gabčo, Zejda, současný trenér Lužce Havel, Fingerhut. Dali jsme tenkrát dohromady dobrý mančaft a začali jsme, jak se říká, od píky. Při postupu ze IV. třídy v roce 2008 jsme měli skóre 170:17. Každoročně jsme šli výš až do I. B třídy, kterou hrajeme nepřetržitě čtyři roky.

Jako nováček nejnižší krajské soutěže jste v roce 2010 obsadili s 35 body a skóre 58:61 slušné 8. místo. Ani v dalších letech jste neměli potíže se záchranou…
S přibývajícími roky se ukázalo, že I. B třída byla pro některé hráče náročnější, než by se zdálo. Proto jsme nastoupili cestu postupného omlazování týmu, do něhož jsme začali postupně zařazovat mladé fotbalisty z našeho dorostu.

Podzimní část letošní sezony se vám nadmíru vydařila, dokonce jste proháněli Dolní Bousov, lídra skupiny, že?
Je pravda, že podzim v I. B třídě byl zřejmě naším nejlepším v historii. Nicméně je otázkou, zda uvažovat o vyšší soutěži, která s sebou přináší daleko větší ekonomické zatížení v souvislosti se zvýšeným cestováním. U nás jsou hráči přes týden dost vytíženi v zaměstnání a těší se na víkendové zápasy. Myšlenky atakovat přední pozice jsme se úplně nevzdali, ale celou dobu jsme chtěli ostatním celkům ze špice trochu komplikovat situaci. Sice jsme o pár stupínků spadli níže, ale přesto jsme dosáhli na historicky nejlepší umístění – 5. místo, skóre 57:44, celkem 43 body.

Podařilo se do týmu zapracovat některé mladé hráče?
Myslím, že obměna generace, která dotáhla FC Mělník do krajské soutěže, byla úspěšně zahájena. Máme nyní mladý, velice perspektivní tým, který fotbalově dozrál a bude hrát v I. B třídě i nadále významnou roli.

Kdo z mladých se objevil v kádru prvního týmu?
Nejvíc prostoru dostávali Jiří Tyle a Lukáš Rambousek, ale své kvality mohli prokázat i Šteiner, Vilda, Douděra, Lumpe. Myslím, že nic nebrání tomu, aby se v základní sestavě objevovali i na podzim. Pokud nebudu počítat Pepíka Gabča staršího, máme v týmu hráče, kterým je kolem pětadvaceti let a dozrávají do optimálního věku. Při prvním utkání v I. B třídě s Dlouhou Lhotou v roce 2010 jsme měli věkový průměr 39,5 roku, takže nyní jsme prakticky dostali o jednu generaci zpět. Myslím, že v klubu je dost dobrý posun k lepšímu ve všech kategoriích.

Jak vypadá situace kolem Josefa Gabča juniora?
Vrací se z angažmá ve Štětí, ale jeho prioritou je futsal zvláště poté, co Olympik postoupil do první ligy. Je možné, že kvůli tomu nebude moci za nás odehrát všechny zápasy, protože futsalu dá přednost.

Jaká je situace v hráčském kádru?
Zůstávají úplně všichni, nikdo neodchází. Jen po domluvě bude na přípravu v divizních Neratovicích uvolněný Michal Vernek. Uvidíme, zda mu zranění z turnaje na Pšovce dovolí tuhle „misi" realizovat.

Mohl byste prozradit nějakou „horkou" novinku?
Pokud vše dobře dopadne, mohla by se v našem týmu objevit nová zahraniční akvizice. Jedenadvacetiletý Tunisan Bahaeddine Ghanmi, šikovný záložník, už s námi zhruba rok trénuje, ale protože byly nějaké nesrovnalosti ve fotbalových dokumentech, zatím za náš tým nemohl nastoupit. Ale nyní je už vše v pořádku, takže s ním od nového ročníku můžeme počítat.

Na kdy plánujete začátek přípravy?
Zahájíme v úterý 15. července s tím, že bude hned následovat tradiční turnaj v Dobříni, který nám zaplní přípravné termíny téměř až do mistrovských zápasů. V plánu jsou ještě utkání se Slaným, Rovným a Straškovem.

VIZITKA
Narodil se v roce 1962 v Chorvatsku. Hráčská kariéra: Bosna Sarajevo (III. liga), v Česku osm let Hořín (Čabala, Víger, Bielik, trenér Hradecký). Trenérská kariéra: nejprve jako asistent Kořínka a Poštulky v EMĚ Mělník, po ukončení činnosti klubu a dvouleté pauze nabídka z FC Mělník, kde působí dosud.

Karel Horňák