O nějakých stojatých fotbalových vodách nemůže být ani řeč. Krok do neznáma udělají v každé z obou skupin soutěže, která je mezistupněm okresního přeboru a čtvrté třídy, hned čtyři nové týmy - Hořín, Botafogo, Obříství a Roma Neratovice ve skupině A, Vraňany, Vojkovice, Velký Borek B a Čechie Kralupy v béčku.

Horním Počaplům ve skupině A sice ubyl v letní přestávce po dodatečném postupu Velkého Borku úhlavní soupeř v boji o okresní přebor. Jeho roli by ale klidně mohl převzít Hořín. Tým převelený společně s Botafogem ze skupiny B totiž získal v uplynulé sezoně jen o bod méně než Počaply a touhu bojovat i v „neznámé společnosti“ o nejvyšší patra netají. „Kádr jsme posílili a omladili, takže v něm bude větší konkurence. Uvidíme, ale naším cílem je pohybovat se v těch nejvyšších patrech,“ hlásí předseda AFK Jiří Kaiser.

To tradiční hořínský rival Botafogo vstupuje do sezony s jinými než sportovními cíli. „Pro nás je prioritou dokončení hřiště, abychom tam mohli začít hrát. Nemáme ani žádné posily. Co uhrajeme, uhrajeme,“ zaznívá z úst sekretáře Karla Bendy.

Zbylými nováčky skupiny jsou Obříství a Roma Neratovice. Oba týmy skončily v minulém ročníku IV. třídy mimo postupovou pozici a výš proklouzly až díky administrativním změnám z druhého, respektive třetího místa. A jejich podzimní ambice tomu odpovídají. „Naším jediným cílem je udržet se,“ potvrzuje sekretář Sokola Petr Rudišar. „Mírně jsme doplnili kádr o navrátilce z Libiše Mansfelda a Suse,“ přidává. I když v Obříství mají o nové soutěži informace od bývalých hráčů dnes už rozpadlého Lotosu, raději by hráli ve skupině B. „Škoda. Přijdeme o derby s Chlumínem a Zálezlicemi,“ mrzí Rudišara.

Roma se v loňské sezoně stala oživením nejnižší třídy, nyní si vyzkouší kvalitu o patro výš. „Pokusíme se překvapit, makat na sobě a pohybovat se někde uprostřed, neradi bychom si udělali ostudu,“ nastínil plány sekretář Martin Demeter. Týmu, který je doma v Byškovicích, se zaručeně bude hodit posílení mezi třemi tyčemi. „Jedinou naší posilou je brankář přicházející na hostování z FC Mělník.“

I když si uvědomují vyšší nároky, nové soutěže se v Romě nebojí. „Každopádně to bude jiné, ale i čtvrtá třída se zvedla a řekl bych, že do půlky tabulky se dá přirovnat ke třetí,“ míní Demeter.

Skupina B měla mít po postupu týmu z kralupských Olší a přesunu Hořína favority v Dolanech a Chvatěrubech, jenže v ní zakotvily také oba celky sestupující z okresního přeboru.

A především jarní, i když nakonec neúspěšná stíhací jízda Vojkovic dává tušit, že se okruh postupových favoritů o něco rozroste. „Chtěli bychom se pokusit o rychlý návrat,“ zní slovy sekretáře Petra Viktorina z Vojkovic, podle kterého se až naposlední chvílirozhodne, zda i na cestě zpět mezi okresní elitu klubu pomohou posily z Jiren. V takovém případě by svěřenci trenéra Heimratha rázem byli postupovým adeptem číslo jedna.

Trochu jiná situace panuje v Kralupech na Čechii, kde se v minulé sezoně potýkali s úzkým kádrem. To by se podle sekretáře Jana Beránka opakovat nemělo, ale na okamžitý postup to prý nebude. „Jsme skromní, protože hodně hráčů odešlo za lepším. Týmy (na poslední chvíli přihlásili i béčko) budeme skládat z kluků, které to baví a chtějí se o to poprat. Početně na tom snad špatně nebudeme, ale bude to spíš kvantita než kvalita. V áčku máme mládí a jen dva tři starší kozáky. Když budeme do pátého místa, tak budeme rádi. Postup letos ještě ne.“

Zatímco ve Vojkovicích převzal po sestupujícím béčku třetitřídní štafetu první tým, ve Velkém Borku tomu bylo naopak. Mužstvo trenéra Jiřího Buneše sice nebude mít namířeno tak vysoko, jak tomu bývalo v případě áčka Slavie, ostudu ale rozhodně dělat nechce. „Myslím, že pro nás je skupina B hratelnější. Chtěli bychom se pohybovat kolem devátého místa,“ poodhaluje Jiří Buneš ne nereálné cíle. „Máme přislíbeno, že když to bude nutné, tak nám vypomůže áčko. Jinak se budeme snažit začlenit dorostence. Posilami jsou Šplíchal z Řepína a Vrbský z Botafoga.“