„Bylo to pěkný, dali si záležet,“ s takovou odcházela většina z více než půl tisícovky diváků nevšedního fotbalového turnaje starých gard ve Chvatěrubech.

Po hřišti pořádajícího Vltavanu se v neděli prohánělo tolik známých sportovců i tváří šoubyznisu, že bude téměř nadlidským úkolem podobou akci zopakovat.

V nejpestřejším obsazení se představila celkově druhá Amfora Praha. Zajímavý byl především její útok, kde se v jednu chvíli sešli dva Romanové, herec Skamene a desetibojař Šebrle. Světový rekordman a olympijský vítěz se projevil i jako obstojný fotbalový zakončovatel.

Kapitán Amfory Petr Salava, který spolu s Petrem Novotným celý turnaj moderoval, dále přivedl na hřiště „sporťáka“ Pavla Poulíčka, imitátora Vladimíra Hrona, desetibojaře Roberta Změlíka, v bráně překvapil Martin Michal, manžel a manažer Heleny Vondráčkové.

Fotbalovou kvalitu ztělesňovali předseda ČMFS Ivan Hašek, internacionálové Jan Berger, Karol Dobiáš a Přemysl Bičovský i dlouholetá opora Sparty Jiří Novotný.

Přesto se Amfora musela ve finále sklonit. V penaltovém rozstřelu ji pokořili internacionálové ČR. Z celkového prvenství se tak radoval nestárnoucí František Veselý, bývalý trenér reprezentace Petr Rada, jeho jmenovec a člen stříbrného mužstva z Anglie Karel, brankář Pavel Steiner, Miroslavové Příložný a Mlejnek, Aleš Bažant, Václav Samek, František Štambacher, Zdeněk Svoboda. Rozhodující penaltu rozstřelu proměnil bývalý trenér Libiše Jiří Kabyl.

Zápasy si užívají

Ten byl ve Chvatěrubech poprvé a neskrýval překvapení z tamního zázemí. „Mají moc hezký areál. Zasloužili by si hrát na vyšší úrovni, než jen třetí třídu,“ hodnotil bývalý Sparťan Kabyl, který si chodí s internacionály kopnout vždy, když najde volnou chvilku.

„Odehraji až dvacet zápasů za sezonu. Například v pátek jsme hráli v Liberci a proti týmu krajského přeboru jsme vyhráli,“ pochlubil se, i když o výsledek v takových zápasech zase až tolik nejde. „Na setkání s klukama, se kterýma jsem se vídával na hřišti, se vždycky moc těším. Je tam skvělá parta a zápasy si užíváme.“

Na třetím místě skončily bývalé legendy pražské Slavie. Sešívaný tým v bráně s expšoveckým Petrem Řezáčem, v poli pak například s Jeslínkem, Šilhavým, bratry Herdovými, Peclinovským, či Lubasem odsoudil k poslednímu místu domácí staré pány.

Splněný sen

Krutou porážku Vltavanu v duelu o třetí místo mírnil z penalty Juraj Hanko, jeden ze dvou oslavenců, k jejichž šedesátým narozeninám se turnaj uskutečnil.

„Byl to dlouholetý sen našeho bývalého předsedy, aby si mohl na své šedesáté narozeniny zahrát s Amforou. Pak se domluvilo ještě spojení s dalším oslavencem Slavojem Prokopcem, který je bývalým funkcionářem Slavie a Bohemians,“ vysvětlil hvězdné obsazení jednatel TJ Vltavan Radim Novák. Pochvalu si podle něj zasloužil přístup všech zúčastněných hostů. „Nedělali ze sebe žádné hvězdy a třeba v kabinách se s námi bavili, jako se sobě rovnými. Zvlášť Roman Šebrle ochotně pózoval a s každým zájemcem se rád vyfotografoval.“

Domácí pořadatelé se nebrání pokračování vydařené akce i v budoucnosti, i když vědí, že obsazení určitě nebude stejné.

Vltavský pohár 2009 - výsledky
Internacionálové ČR – Slavia Praha 1:0 Fr. Veselý, Vltavan Chvatěruby – Amfora 0:5 Změlík, Fiala, Jakubec, Šebrle, Poulíček. O 3. místo: Vltavan Chvatěruby – Slavia Praha 1:8 Hanko – Mráz 4, Koubek 3, Fr. Veselý ml. Finále: Internacionálové ČR – Amfora 3:3, na PK 4:3 Z. Svoboda 2, Prokopec – Berger, Dobiaš, Šebrle.