Pokud se bude opakovat situace ze sezony 2008/2009, kdy na Mělnicku zatím naposledy a poprvé po několika letech nesestoupil ani jeden tým z krajské I. B třídy, bude i v okresních soutěžích platit nejpříjemnější varianta:

Okresní přebor. Do I. B třídy postoupí vítěz, kterým je od minulého kola Dynamo Nelahozeves. Opačným směrem, tedy do III. třídy, zamíří čtrnáctý tým konečné tabulky. I ten už je znám a je jím vzhledem k disciplinárnímu odečtu dvanácti bodů Cítov.

III. třída. Přímý postup do okresního přeboru má zaručený nejlepší celek každé ze dvou skupin. Těmi jsou prozatím Liběchov a Dolany. Do IV. třídy sestoupí poslední tým každé skupiny. Dřísy jsou ve skupině A tutové, a pokud Postřižín neuspěje v sobotním veledůležitém záchranářském utkání v Chlumíně, bude mít jistotu také on.

IV. třída. Z nejnižší soutěže postoupí do III. třídy při žádném sestupujícím z kraje dokonce tři týmy. Prvním může být v případě sobotní výhry v Byšicích béčko Kostelce, ve skupině B je mezi rezervním mužstvem Kel a Dřínovem situace na čele vyrovnanější.

A „krizovější" scénář sestupů?

Každý okresní sestupující z I. B třídy (v ohrožení ještě zůstávají Záryby, Lužec a Byšice) navýší počet sestupujících z okresního přeboru vždy o jeden další tým. Záchranu tak nadále nemají v kapse především Nová Ves, ale ani PTZ či béčka Pšovky a Libiše. Ve třetích třídách by se počet sestupujících z obou skupin zvýšil na tři až v případě dvou mělnických týmů padajících z kraje. Počet postupujících sestup(y) „krajánků" ovlivní pouze ve IV. třídě, ze které by v takovém případě šly „nahoru" pouze dva týmy.