Zástupci fotbalových oddílů okresního přeboru v referendu rozhodli o snížení počtu družstev v soutěži. Ze současných šestnácti se vrátí opět jen ke čtrnácti mančaftům. Toto nařízení bude platné až od sezony 2017/2018.

Příští sezonu už bude platný nový sestupový klíč. Do III. třídy by tak mohlo příští rok sestoupit až pět klubů. „V okresním přeboru i ve III. třídě bude ve finále celkem čtrnáct mužstev, družstva budou sestupovat ještě dál," uvedl pro Mělnický deník Miroslav Hejna, předseda mělnického fotbalového STK.

V referendu hlasovalo ze všech šestnácti týmů pouze patnáct, jeden klub se zdržel hlasování. Pro snížení počtu bylo celkem deset hlasujících, tedy více než šedesát procent a proti jen pět.

Mělnický okres se potýká se šestnácti kluby v přeboru už druhou sezonu. Navíc skoro jako jediný okres v celé republice. Nejčastějšími argumenty proč snížit znovu stav účastníků bylo, že sezona začíná v létě příliš brzy a stejně tak na jaře. „Přikláním se ke čtrnácti mužstvům, nezačíná se tak brzy. I kvůli terénům a větším možnostem účastnit se letních turnajů. V zimě je pak možnost hrát Pohár společně s mužstvy ze III. třídy," uvedl své důvody Václav Řízek, trenér a předseda Vysoké."

„V létě mají hráči dovolené mnohdy naplánované třičtvrtě roku dopředu. Začíná se hrozně brzy," souhlasil s číslem čtrnáct v tabulce trenér Tišic Radek Zámečník.

Návrh čtrnácti rozhodně neměl příznivce mezi všemi fotbalovými hráči a funkcionáři. „Já jsem rozhodně pro šestnáct, čtrnáct je nesmysl. Je to zajímavá soutěž. Kde by ty týmy potom byly? To by bylo šestnáct týmů ve čtvrté třídě nebo kde?" tvrdil Roman Martinec, hrající trenér rezervy mělnické Pšovky.

Pro šestnáct byl i kouč Obříství Libor Tichota: „Osobně jsem pro šestnáct, je to atraktivnější. Pro některá družstva je škoda zahrabat se ve třetí třídě, ale souhlasím s tím, že z hlediska termínů je ten počet nevhodný. Tam by spíš chtělo na podzim vkládat nějaké středy jako hrací dny."