„Účinkování ve vyšší soutěži hráčům prospělo, v divizi se hraje důraznější a rychlejší fotbal. Naše umístění bylo sestupové z důvodu sestupu českého mužstva z druhé ligy," říká Jiří Kabyl.

Co nakonec týmu chybělo k záchraně?
Chyběli jeden až dva výraznější, rozdíloví hráči, kteří by při vyrovnaném průběhu svou kvalitou dostali výsledek na naši stranu.

Především zápasy na hřištích soupeřů vám na jaře přílišnevycházely a urvali jste pouze jediný bod, i když ten na Motorletu byl zrovna poměrně cenný. Čím si tuto slabší bilanci vysvětlujete?
My jsme v celé sezoně odehráli venku velmi slušné zápasy jako na Motorletu, Meteoru, Vyšehradě, Neratovicích a další, ale nedovezli jsme si z nich tři body, někdy ani jeden.

Kdybyste měl porovnat letošní sezonu s tou úplně první divizní před lety. Našel byste nějaké rozdíly mimo toho, že jste se tenkrát udrželi?
Tenkrát a dnes, to se těžko srovnává, tenkrát jsme měli zkušené mužstvo, dnes jsme měli více mladších hráčů. Tím, že v naší skupině bylo hodně farem, tak jsme se asi setkávali více s hráči, kteří se připravují s mužstvy v profifotbale. Věříme, že naši hráči posbírali cenné zkušenosti.

Asi vám opět chyběl i střelec typu Jana Válka?
Chyběl nám nejenom klasický kanonýr typu Válek, ale chyběl nám záložník typu Kalabišky nebo Růžičky, chyběl nám alespoň jeden nadstandardní hráč.

V sezoně jste do kádru přivedli několik mladých hráčů, naopak jste se s některými rozloučili. Jak z vašeho pohledu proběhla tahle menší generační výměna?
Když jsem v roce 1999 přišel do Libiše, tak jsme byli nováčkem krajského přeboru a vedení oddílu se chtělo pokusit o udržení se v soutěži. Při minimálních nákladech je zázrak, že kluci dokázali nejen přebor udržet, ale i osm let hrát divizi. Jedna skvělá generace pomalu skončila, noví mladí hráči mají předpoklady navázat na minulé roky.

Počítáte pro přebor i s hráči, kteří na jaře hostovali po okolí – Michal Novák, Jan Janík, brankář Hádek? Budete nějakým způsobem posilovat?
Hráči vracející se z hostování se samozřejmě zapojí do přípravy, mužstvo potřebuje doplnit alespoň o dva kvalitní hráče.

Kompletní rozhovor v sobotním tištěném vydání Mělnického deníku: Co Jiří Kabyl říká na nedávnou kritiku od Dominika Paleje, podle kterého týmu chyběl tvořivý záložník, systém na předstopera už je v divizi přežitý a do základní jedenáctky se téměř nebylo možné dostat, protože byla předem daná? Nečekal přece jen o něco víc od Jaroslava Škody, který má ligové zkušenosti? Kdo se kromě Paleje po sezoně s kádrem rozloučil? Bude na lavičce Sokola jako trenér po sestupu do krajského přeboru? A kdy by se divize mohla do Libiše do třetice vrátit?