„Do Brandýsa jedeme vyhrát,“ zaznívá z kabiny fotbalistů Libiše. Neratovice zase chtějí doma (v Byškovicích) proti Sokolu Zápy dopadnout lépe než před týdnem v generálce s Velimí. Hned úvodní jarní kolo fotbalového krajského přeboru postavilo před zástupce Mělnicka první velké výzvy. Jak se s nimi hodlají v obou táborech popasovat? A jaké změny přinesla zimní přestávka?

Zimní příprava

Neratovičtí odehráli téměř dvakrát tolik přípravných zápasů, ve kterých se dokonce třikrát potkali s předními týmy divize. Jednomu z nich, Velimi, podlehli v generálce 0:2. „Herně nám to napovědělo, že se s divizní špičkou rovnat nemůžeme. Na druhou stranu ale doufáme, že jsme na přebor připraveni dobře,“ věří trenér Jiří Kafka.

Libišští otestovali tři soupeře z I. A třídy, vyhráli pouze na úvod se Pšovkou, ve zbylých zápasech, stejně jako v tom posledním s přeborovým Štětím, remizovali. „Příprava byla kvalitní jako každý rok. I když jsme měli spoustu zraněných, a proto hráli i méně přípravných zápasů, tak myslím, že jsme na jaro dobře připraveni,“ soudí kormidelník Václav Havel.

Změny v kádru

Vůbec nejzajímavější zimní stěhování nastalo právě mezi oběma kluby. Martina Gondeka zasáhla před koncem zimní přípravy tragická rána osudu, po které se rozhodl pro návrat.

V neratovické kabině nebude jediným navrátilcem, dalším je Rostislav Šmíd z FC Mělník. Kádr pak doplnilo také několik odchovanců. Na straně odchodů se jeví nejcitelnějším hostování Jiřího Maleňáka v Újezdu nad Lesy. „Jeho odchod pro nás bude velké oslabení, jsme proto rádi, že jsme přivítali do sestavy dva staronové hráče. Jinak myslím, že máme užší kádr, než kdy jindy. Doufejme, že nás nepostihnou zranění. V okamžiku, kdy nám dva tři lidi vypadnou, tak bychom museli hrát s dorostenci a máme problém,“ tvrdí Jiří Kafka.

V Libiši mohou mluvit ve stejném tónu. Pro jaro se zatím rozloučili s Ladislavem Kuclerem (hostování Štětí), Pavlem Májem (hostování Ďáblice) a nejisté je podle trenéra Havla i setrvání Jiřího Bohdala.

Naopak jedinou zcela novou tváří je Marcel Brynda ze Satalic, a vhod tak jistě přijdou návraty Jana Slezáka, Jiřího Kabyla mladšího a Martina Nováka po dlouhodobých zraněních. Ani tak není na marodce ještě zcela prázdno. Především Tomáš Jirásek s Janem Válkem by se dosud nepříliš produktivnímu útoku hodili.

Mistrovské jaro

O šest bodů lepší výchozí pozici mají Neratovičtí, kteří ztrácejí pouhý bod na druhé místo. „Že bychom chtěli postoupit, tak takové cíle si nedáváme. Do jara určitě nejdeme posílení. Budeme se snažit hrát co nejlépe, bez konkrétních cílů. Hlavně, aby byli všichni zdraví a fotbal nás bavil. Potom se nemusíme bát nikoho,“ hlásá Jiří Kafka.

Ani Libišští se nemusí za podzimních 21 bodů stydět, ve vyrovnané tabulce by se ovšem měli mít hned zkraje více na pozoru. „V každém utkání jde o hodně. Pokud vyhrajete, posunete se o dvě tři příčky. Když prohrajete, tak zase spadnete. Našim cílem je hrát v každém utkání na maximum a skončit co nejdál od sestupových míst,“ dodává Václav Havel.

Neratovice: 5. místo (8–3–4, skóre 17:16, 27bodů)
Brankáři: Adam Černý, Josef Prokeš, Pavel Stuchlý, obránci: Martin Zeman, Pavel Kadlec, Jakub Pajkrt, Petr Stanislav, Pavel Jína, Ladislav Gazdík, Jiří Müller, Dominik Šonský, Tomáš Jonák, záložníci: Jiří Máca, Václav Žežulka, Marek Lovíšek, Jan Drahorád, Michal Panocha, Martin Pazdera, Rostislav Šmíd, útočníci: Josef Kozák, Michal Palanský, Slavoj Tichý, Jakub Šulc, Martin Gondek. Trenér: Jiří Kafka, asistent: Pavel Mráz.

Sokol Libiš: 10. místo (6–3–6, skóre 15:13, 21 bodů)
Brankáři:
Kamil Šídlo, David Lomský, Václav Kratochvíl, obránci: Václav Trojan, Patrik Zuskin, Martin Hubáček, Martin Novák, Jan Slezák, Jiří Kabyl ml., záložníci: Jan Janík, Martin Kubeš, Michal Novák, Petr Špička, Pavel Holina, Daniel Hadraba, Marcel Brynda, útočníci: Petr Pochman, Jan Válek, Josef Mansfeld, Ladislav Obermajer, Tomáš Jirásek, Tomáš Pospíšil, Radek Matoušek. Trenér: Václav Havel, asistent: Václav Franc.