Boj o přežití. Vyhlídky Fotbalového klubu Neratovice/Byškovice pro letošní kalendářní rok podle jeho předsedy Vladimíra Kaňky. Ten není spokojen s výší finanční podpory ze strany města.

115 tisíc korun. Částka přidělená Fotbalovému klubu Neratovice od města jako dotace na činnost a provoz pro rok 2016. I když štědřejší byli zastupitelé v rámci přerozdělování pro sportovní, kulturní, vzdělávací, sociální a zdravotní oblast na rok 2016 pouze k jedinému subjektu (TJ Neratovice) z celkem 52, ve vedení fotbalistů nad částkou zrovna nejásají.

Původně totiž žádali o několikanásobně vyšší sumu 697 tisíc, kterou označují za polovinu předpokládaných nákladů na činnost mládeže pro letošní rok.

„Přidělená částka činí pouhých 8,2 procent našich potřebných nákladů na celkovou činnost mládeže. Po rozdělení celkové dotace vypsané městem opět nastává rok, kdy budeme bojovat o samotné přežití," neskrývá rozčarování předseda klubu Vladimír Kaňka.

Výše podpory podle něj jen málo zohledňuje, že klub se 157 mládežnickými členy, o kterých v osmi týmech pečuje sedmnáct trenérů, je svou základnou největší ve městě a v dlouhodobém měřítku patří k nejúspěšnějším v činnosti s mládeží v širokém okolí.

„Všechna naše mládežnická družstva okupují přední místa svých soutěží. Naše celková výchova hráčů se odráží především v A-týmu, kde jsme raritou mezi svými soupeři. Čtvrtou nejvyšší soutěž v Česku se nám daří hrát z devadesáti procent s odchovanci," argumentuje Kaňka.

O dobré práci s fotbalovými talenty podle něj vypovídá také působení více než desítky z nich v ligových týmech převážně v Praze.

„Vzhledem k reorganizaci fotbalu je z finančních důvodů v současné době pro naše celky stropem krajská soutěž. Proto díky spolupráci například s Duklou či Spartou Praha mohou nejlepší zkusit své schopnosti v nejvyšších soutěžích. Náš klub se také může pyšnit hráči, kteří prošli naší mládeží a v současné době oblékají dresy v první lize dospělých," zmínil Vladimír Kaňka a na mysli měl ofenzivní duo Klobása – Kalabiška, hrající v Mladé Boleslavi.

„Je velmi zarážející, že klub se skoro stoletou historií a tradicí bude pomýšlet, jak se popere s nastalou situací. Přitom v současné době připravujeme například znovuotevření sportovních tříd na druhé základní škole, čímž bychom podpořili naši snahu stát se střediskem mládeže," doplnil Vladimír Kaňka.

HOKEJISTÉ MAJÍ STEJNĚ

Na korunu stejně jako FK Neratovice/Byškovice obdržel také hokejový klub HC Buldoci Neratovice, zaměřující se rovněž na práci s mládeží.

Jeho šéf Martin Chabada to bere realisticky. „Na jednu stranu jsme rádi, že město nějakým způsobem podporuje kluby a sportovní činnost," reagoval na dotaz Deníku, jak se spokojen s výší dotace, a navázal: „K udržení kvality a dalšího rozvoje klubu jsou samozřejmě zapotřebí daleko větší prostředky."

Za příklad pak dává své bohaté zkušenosti ze skandinávských zemí. „Ve Finsku či Švédsku to podporují na úplně jiné úrovni. Rozumím tomu, že město má nějaký rozpočet, ale všeobecně by u nás mělo jít víc na jakýkoli sport, ne jen na hokej nebo fotbal."

S vyšší částkou než kluby dvou nejpopulárnějších sportů může v Neratovicích počítat Tělovýchovná jednota, které město přispěje na provoz sportovních zařízení a činnost částkou 2.298 tisíc korun. Celkem bylo přerozděleno 3.950 tisíc korun.