Uplynulý víkend byl ve znamení oslav 50. výročí založení fotbalového klubu v Klích. To připadá přesně na 11. listopadu, kdy byl v roce 1959 založen klub pod názvem TJ Sokol JZD Kly.

Kelští si dali s přípravou oslav pořádnou práci a protože oslavám přálo také počasí, mohli se přítomní diváci bavit při řadě sportovních a kulturních akcí.

Oslavy začaly už v sobotu po poledni soutěžemi o ceny pro děti. Pak patřil perfektně připravený zelený pažit těm dříve narozeným. Místní stará garda si to rozdala se svými vrstevníky z Vojkovic (4:8).

Po ukončení zápasu si při oficiálním zahájení oslav převzali ocenění zasloužilí členové a hráči klubu. Předseda oddílů Miroslav Palanský a jednatel Jiří Hulička nejprve poděkovali zakládající člence paní Vlastě Gajdošíkové a poté převzali pamětní plakety tito zasloužilí funkcionáři a hráči: Vlastimil Fűrst, Zdeněk Rynda, Jozef Andraščík, Ladislav Štička, Antonín Kroupa, Antonín Kurec a Jiří Bubeníček.

V podvečer si zahrálo i béčko v derby se sousední Tuhaní. Domácí si sváteční zápas pořádně užívali a svého soupeře jasně přehráli v poměru 8:2.
První den oslav pak ukončila tradiční taneční zábava.

Nedělní část oslav začala duelem dorostenců Kel s Obřístvím (1:3). Pořadatelé nezapomněli ani na přítomné dospělé diváky, kteří si také mohli zasoutěžit o ceny.

Zlatým hřebem oslav ale bylo následné utkání místní TJ Kly s jedenáctkou Internacionálů České republiky. Více jak stovka přítomných diváků mohla obdivovat výkony někdejších reprezentantů, kteří přítomné bavili parádními kousky.

Diváky nadchla také rychlost a obratnost nestárnoucího Františka Veselého. Kelští šli po brankách Vondráka a Morávka rychle do vedení, ale zkušení hosté do přestávky mistrně výsledek obrátili hattrickem Příložného. Po obrátce sice Kozák vyrovnal, ale poslední slovo měl opět střelec utkání Příložný, který svou čtvrtou brankou rozhodl o konečném výsledku utkání.

„Oslavy se vydařily jak po sportovní stránce (soutěže pro děti i dospělé, fotbalová utkání), tak i co se počasí týká. Zavzpomínat přišlo mnoho bývalých hráčů, funkcionářů, fanoušků i diváků. Povedla se i taneční zábava s velkou účastí. Jediné, co nás mrzí, je to, že nepřišel žádný zástupce z pozvaných institucí. Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se na přípravách 50. výročí založení TJ Kly podíleli,“ řekl na závěr oslav jednatel klubu Jiří Hulička.

Kly A - Internacionálové 3:4 (2:3)

Kly A: Brož, Matucha, Zelenka, Sobotka, Lajn, Hulička, Demeter, Vondrák, Hříbal, Kozák, Panis, Veselý, Morávek.

Internacionálové: Šimurka, Bažant, Mlejnek, Ondra, Šilhavý, Jeslínek, Veselý, Příložný, Mičinec, Kabyl, Štambacher, Čabala, Samek. Manažer: Philipp.

Branky: Vondrák, Morávek, Kozák - Příložný 4. Rozhodčí: Börner.

JAROMÍR HEJNA