Většina fotbalových klubů už může víkendové závěrečné kolo pojmout jako pohodovou rozlučku se sezónou, fanoušci pěti oddílů I. B třídy zato prožijí v sobotu odpoledne pořádné nervy. Někde budou večer slavit záchranu, jeden až dva z nich ale čeká trpká cesta „do Houslic“.

Středočeský svaz podle očekávání nařídil jednotný začátek všech utkání o záchranu. Mezi pěticí ohrožených nedojde k přímému souboji, všichni hrají proti soupeřům, jimž o nic nejde. Zdaleka nejhorší karty má do závěrečné partie rozdány nováček z Kropáčovy Vrutice – pokud nezvítězí na hřišti silné Dlouhé Lhoty, jsou jeho dny v kraji sečteny. Má nejméně bodů a se všemi kromě Lužce horší vzájemné zápasy. I v případě výhry tak musí spoléhat na ztráty konkurentů. Matematika to není jednoduchá:

Kosořice sestoupí, pokud tehdy prohrají v Kosmonosech, nebo remizují a zároveň bude Vysoká bodovat s Řepínem.
Vítězství jim naopak takřka jistí záchranu, o kterou úspěšně bojovaly v posledním kole už loni.

Existuje ovšem divoký scénář výrazných vítězství dvanáctých mužstev ostatních skupin, kde mají momentálně Zdice (skupina E) o 2 góly a rezerva Nymburka (skupina C) o 4 góly horší skóre, oba by přitom musely Kosořice předstihnout. 13. a 14. tým všech pěti skupin sestoupí automaticky, doprovodí je dva nejhorší z 12. míst. Minitabulka celků z 12. míst je neuvěřitelně vyrovnaná, čtyři mají 29 bodů, jeden 28. Na skóre jsou Kosořice zatím druhé.

Vysoká půjde dolů jen když prohraje s Řepínem, zároveň zvítězí Vrutice i Kosořice a Lužec získá alespoň bod. Lužec je na tom o chlup hůře - kdyby všichni ostatní bodovali naplno, musel by zvítězit také, remíza mu nestačí.

Jen naprosto nepravděpodobná konstelace výsledků všech skupin pošle do okresního přeboru Dolnobousovský SK, který hraje doma proti beznadějně posledním Tišicím.

Zlí jazykové tvrdí, že si potřebné výsledky všichni zainteresovaní zajistí a černý Petr tak zbude na vrutický Slavoj, který jako jediný nemá vše ve vlastních rukou. Až v sobotu večer budeme chytřejší, kolik je na tomhle názoru pravdy.

KAREL JEDLIČKA