Psal se duben roku 2017 a v redakci Mělnického deníku jsem začal nabírat první zkušenosti z pozice sportovního redaktora na plný úvazek. S Jiřím Kabylem jsem spolupracoval v podstatě na denní bázi, v tu dobu už šéfoval Okresnímu fotbalovému svazu Mělník. Součinnost beru s odstupem času jako oboustranně spolehlivou, až na menší zádrhely – způsobené v tu dobu i mojí nevelkou novinářskou zkušeností – nakonec vždy upozadil společný zájem. Pozvednout okresní fotbal.

Z řad některých klubů jsem poslouchal, ve spojitosti s tehdejším šéfem fotbalového Mělnicka, černoty, kterých se Kabyl měl dopouštět. Ovšem nikdy jsem neměl přímý důkaz. Přiznám se, že se mi jeho práce pro okres líbila.

Po zveřejnění videa, na kterém Jiří Kabyl přebírá po zápase FNL Vyšehrad – Sokolov obálku, vím, že jsem měl být v tomto ohledu důraznější. Ono by se něco našlo. Nechal jsem se však ukolébat sympatickými slovy na mojí práci. Z pohledu Jiřího Kabyla bych řekl něco ve smyslu: „Pisálka Pechánka máme pořešeného, ten nám nezavaří.“

Střih. Rok 2021 a na světě je video od České televize, které podtrhává ty nejčernější scénáře. Co mě ale udivuje nejvíc, je fakt, že obálku převzal bez mrknutí oka právě Kabyl. Člověk, který pořádá turnaje pro děti, na nichž se snaží vést malé fotbalisty k úctě, k slušnému chování, k respektu, jen k pozitivním věcem.

Přijetím úplatku, jak tvrdí policie, se Kabyl potopil zcela sám. Bez cizího zavinění. Je za hlupáka. A za ještě většího je proto, že osobní selhání nepřiznal. Kdyby si posypal popel na hlavu, uznal bych alespoň to, že tenhle chlap má takzvaně koule.         

Samozřejmě, pořád existuje varianta, že v oné obálce, kterou Jiří Kabyl na videu přebíral, nejsou peníze. Ovšem tento scénář se rovná asi takové pravděpodobnosti, že si Tomáš Řepka nechá vytetovat na zbytek těla znak pražské Slavie.

Zkrátka a dobře - bezpáteřní lidé existují. Jde jen o to, zda je chceme mít ve fotbalovém prostředí. V tom prostředí plném oddaných dobrovolníků a dětí, kterým se právě ti oddaní dobrovolníci snaží vštěpovat onen smysl pro slušnost a respekt. Pane Kabyle, styďte se…