Jednalo se o výzkum, který měl ukázat, jaký je rozdíl mezi fotbalovými profesionály a amatéry z okresního přeboru.

Vyšetření zahrnovalo především celkovou lékařskou prohlídku, kde všech patnáct velkoboreckých hráčů odborní pracovníci zvážili, změřili, určili procenta tělesného tuku a mnoho dalších veličin. Během celého odpoledne se vystřídali na sedmi stanovištích. Celé testování trvalo čtyři hodiny.

Při stabilitě těla pohořeli

Lékaři na fakultě pak podle jednotlivých cvičení zjistili srdeční frekvenci, stabilitu a kvalitu svalové hmoty, která je závislá nejen na trénovanosti, ale i na věku a pohlaví sportovce. Fotbalisté stáli na podložce a snímač přesně ukazoval, kde se nachází jejich těžiště. Špatná stabilita těla může při soubojích zapříčinit i zranění, například výrony. „Nejhůře jsme asi dopadli při zkoušení stability. Lékaři tak téměř všem doporučili ji procvičovat i mimo trénink, protože to není záležitostí několika týdnů," hodnotil trenér Miroslav Vlk.

Kubišta běžel jako profesionál

Nakonec je čekal celkový zátěžový test na běžícím pásu, kde bylo změřeno jakou maximální rychlost běhu jsou schopni hráči vyvinout, jakou přitom mají spotřebu kyslíku a jaká je jejich srdeční frekvence.
Ligový fotbalisté běžně vyvíjejí rychlost osmnácti až devatenácti kilometrů za hodinu.
Kapitán Michal Kubišta dosáhl rychlosti osmnácti kilometrů za hodinu. Zbytek kádru už tak úspěšný nebyl. Někteří dokonce sotva dosáhli na patnáct kilometrů za hodinu.
„Čekal jsem lepší výsledky obzvlášť u některých hráčů. Jediný, kdo dosáhl požadavků profesionálního fotbalisty, byl obránce Michal Kubišta. Zdařilejší výkon jsem čekal například od Jaroslava Doležala, Filipa Lamače nebo Daniea Ubryho. Bylo vidět, že mají ještě rezervu a nepodali maximální výkon," uvedl hlavní kouč a dodal, že sám myslel, že jeho svěřenci zaběhnou minimálně sedmnáct kilometrů za hodinu.
I odborní pracovníci souhlasili, že ne všichni obětovali svou vůli. Oproti tomu se ukázali i tací fotbalisté, kteří překonali svou fyzičku a běželi i přes moc, podle ukazatele přístrojů.

Další na řadě budou zkoušky na hřišti

Testy fyzické zdatnosti se konaly uvnitř a borecké fotbalisty tak ještě čeká jedna návštěva hlavního města. Ještě jednou by měli lékaři zkoumat jejich fyzické kvality, tentokrát ale na venkovním hřišti, kde budou pro změnu zapojovat jiné části těla. Vliv na celé zkoušení těla mělo i to, že hráči absolvovali takové testování vůbec poprvé. Nejeden z nich se pohyboval na běžícím pásu vlastně poprvé. „Kluci vůbec nevěděli, co je čeká. Na pásu běhat neuměli a jeden dokonce upadl," vysvětloval Miroslav Vlk. Příští testování by jistě dopadlo o mnoho lépe. „Byla to určitě zajímavá zkušenost, k takové věci se kluci jen tak nedostanou," zhodnotil návštěvu asistent trenéra Jan Slánský.