Ve Mšeně se pokusnými „králíky" stali členové tamní přípravky. Na téměř dvě hodiny se stali jejich novými kamarády dva zkušení trenéři – Milan Kormaník, profesionální trenér mládeže při Středočeském krajském fotbalovém svazu v Praze, a Petr Huf, trenér žákovského týmu U-15 v FK Mladá Boleslav. S Milanem Kormaníkem jsme si povídali o celém projektu o přestávce mšenské akce.

Mohl byste přiblížit projekt Létající trenéři?
Tento projekt, který vznikl před třemi lety, spočívá v tom, že proškolení trenéři se zkušenostmi s prací s mládeží navštěvují kluby ve středočeském regionu a předvádějí způsoby práce s mládežnický­mi týmy.

Kolik z vás „obsluhuje" Středočeský kraj?
Ve středních Čechách nás jezdí sedm. Kromě nás dvou to je Václav Černý, šéf reprezentace U–17, a příbramský trenér Antonín Barák. Dalšími do party jsou Antonín Plachý, šéf trenérskometo­dického úseku na FAČRu a otec projektu, jeho zástupce Pavel Frýbort, Jakub Kokštejn, pedagog FTVS na katedře míčových her, a Aleš Majer, trenér mládeže v Hradci Králové.

Vaše sedmička navštěvuje kluby ve středních Čechách, nicméně projekt běží po celé naší republice, že?
Počet trenérů v dalších krajích je podobný jako u nás. Jezdíme ve dvojicích a snažíme se obsáhnout všechna místa v kraji. Není vždy jednoduché zkoordinovat logistiku a termíny jednotlivých výjezdů, ale zatím to funguje a jsme za to rádi.

Kolik jste už letos měli „výjezdních zasedání"?
Po loňském roce, v němž jsme stihli něco mezi třiceti a čtyřiceti akcemi, letos jsme zatím na čísle deset. Očekáváme, že na podzim akce přibudou ve větším počtu.

Jaké jsou ohlasy na vaše snažení?
Jsou vesměs pozitivní. Víme, že práce s mládeží hlavně v menších klubech není jednoduchá. Právě proto se snažíme tam dojet. Nesnažíme se říkat: Tohle je nebo není správné, ale chceme inspirovat trenéry k jejich další práci.

Jak se dovídáte, kde by měli o vaši akci zájem?
Na prvním místě je vždy požadavek klubu. Podle zájmu sestavujeme pořadník návštěv.

O peníze jde až v první řadě. Jak projekt funguje finančně?
Celá návštěva je zcela zdarma. Jedinou povinností klubu je zajištění hřiště a možnost návštěvy trenérů z klubů v okolí, aby akce zasáhla co nejširší okruh zájemců. V neposlední řadě zdůrazňujeme i přítomnost rodičů, kteří tvoří významnou část působení na mladé fotbalisty.

Co říkáte na předváděnou lekci Létajících trenérů?
Michal Hanzelín, otec jednoho z fotbalových capartů: „Nemůžu hodnotit odbornou stránku věci, ale celá akce se mi líbila, hlavně její zábavná forma."
Zdeněk Dvořák, trenér starší přípravky SK Mšeno: „Viděl jsem úplně jiné možnosti tréninku, především v silové oblasti. Získal jsem nové podněty k práci s dětmi, hlavně pokud jde o techniku a práci s míčem."
Josef Švestka, trenér dospělých FK Nebužely: „Celá akce rozhodně měla hlavu a patu. Líbilo se mi neustálé zapojení dětí s míčem, i když počasí nebylo vůbec ideální. Takových akcí by mohlo být i víc, třeba i pro starší mládežnické týmy – žáky či dorost."

KAREL HORŇÁK